Trwa ładowanie...
d35gs2b

Ogromne lodowe szpile na powierzchni Europy. To tam może istnieć życie

Naukowcy twierdzą, że księżyc Jowisza, Europa, daje duże szanse na odnalezienie życia. Jest tylko jeden problem - z nowych badań wynika, że powierzchnia może być trudna do zdobycia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od dawna sądzono, że na Europie mogą znajdować się ślady życia
Od dawna sądzono, że na Europie mogą znajdować się ślady życia (NASA)
d35gs2b

Według naukowców z Cardiff University, powierzchnię księżyca Europa pokrywają ogromne lodowe szpile, mające wysokość nawet 15 metrów. Jak pisze serwis pulskosmosu.pl, z badań wynika, że kolce występują obok siebie w odległości do pięciu metrów.

Podobne stożki lodowe znajdują się na Plutonie. Przypominają one penitenty, które znaleźć można na Ziemi. Najlepiej wykształcone przykłady penitentów){:external} występują w Andach Środkowych w Ameryce Południowej, w Pamirze i Hindukuszu w środkowej Azji oraz w masywie Kilimandżaro w Afryce Centralne. Tyle że "u nas" ich wysokość rzadko kiedy przekracza 2 metry. Na Plutonie i Europie - jak wynika z najnowszych badań naukowców - mamy do czynienia ze znacznie wyższymi okazami.

Pole penitentów w Górnym Rio Blanco, (Centralne Andy Argentyńskie). Ostrza mają pomiędzy 1,5 a 2 m wysokości Wikipedia
Podziel się
d35gs2b

Na razie możemy traktować to jako naukową ciekawostkę, ale w niedalekiej przyszłości może to być niemały problem. Od dawna wiemy, że Europę pokrywa lód, więc jeśli NASA chciałaby odnaleźć tam życie - a są na to szanse - musiałaby przekopać się przez jego pokrywę. Najpierw trzeba wylądować.

NASA planuje wysłać dwie misje na Europę. Pierwsza z nich, planowana na 2022 rok, ma eksplorować powierzchnię planety, w celu odnalezienia odpowiedniego miejsca do lądowania. Następna misja obejmie wysłanie lądownika, który będzie wędrował po Europie i wwiercał się w powierzchnię, szukając śladów życia. NASA twierdzi, że w ciągu najbliższych 20 lat powinno się to udać. Nie wiadomo jednak, czy spełnienie pierwszego punktu planu nie okaże się trudniejsze niż podejrzewano.

Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz e-sport? Wypełnij nasz quiz!

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d35gs2b

d35gs2b
d35gs2b