Nowe kamery 3MOS od Panasonica

Nowe kamery 3MOS od Panasonica

12.01.2011 15:15, aktual.: 12.01.2011 15:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Panasonic zaprezentował nowe modele kamer HD - HDC-TM900, HDC-HS900, HDC-SD900 oraz HDC-SD800, wyposażone w przetwornik 3MOS, wykorzystywany wprofesjonalnych kamerach telewizyjnych.

System 3MOS
Zastosowany system 3MOS jest taki sam, jak system wykorzystywany w kamerach profesjonalnych, używanych w stacjach telewizyjnych. Aby uzyskać wyższą jakość nagrywania progresywnego z rozdzielczością Full HD 192. x 1080 pikseli, 50 klatek na sekundę stworzono system 3MOS, który łączy w sobie obiektyw Leica Dicomar, czujnik 3MOS i procesor Crystal Engine PRO.

Obiektyw Leica Dicomar
Obiektyw Leica Dicomar stosowany w nowych modelach eliminuje efekty ducha i flary i minimalizuje zniekształcenia oraz pogorszenie kontrastu i rozdzielczości na brzegach obiektywu. Obiektyw ma jasność F1,5 i dużą średnicę (4. mm), dzięki czemu daje jaśniejszy obraz niż starsze obiektywy. Ponadto obiektyw posiada możliwość ustawienia szerokokątnego.

Obraz
© HDC-SD900 (fot. Panasonic)

Przetwornik 3MOS
Zaawansowany przetwornik obrazu dzieli światło wpadające przez obiektyw na trzy kolory składowe - czerwony, zielony i niebieski - i niezależnie przetwarza każdy z nich.

Procesor Crystal Engine PRO
Według Panasonica, procesor Crystal Engine PRO poprawia czułość i zmniejsza szumy niskiej częstotliwości, generując jasne obrazy z minimalnym szumem nawet przy słabym oświetleniu. Panasonic podaje, iż w porównaniu z konwencjonalnymi modelami poziom szumów jest niższy o około 45. (w porównaniu z modelami HDC-TM700/HS700/SD700).

*Nagrywanie w trybie 1080/50p *
Podczas nagrywania w trybie 1080/50. (progresywnym, Full HD 1920×1080 pikseli, 50 klatek na sekundę) zapisywane jest mniej więcej dwukrotnie więcej informacji niż w trybie 1080i (z przeplotem), co daje znacznie lepszą jakość obrazu. Tryb ten minimalizuje powidoki i migotanie powodowane przez ruch obiektu.

*Nowy optyczny stabilizator obrazu *
Nowe rozwiązanie HYBRID O.I.S. to hybrydowy, optyczno-elektroniczny system stabilizacji obrazu. Oprócz poziomych i pionowych ruchów nadgarstka system wykrywa także subtelne rozmycia, które pojawiają się podczas poruszania całą ręką w poziomie lub w pionie. Wykryte rozmycia są korygowane za pomocą soczewki w systemie optycznym oraz czujnika w systemie elektronicznym. Do elektronicznej stabilizacji obrazu wykorzystuje się obszar matrycy, który nie jest używany podczas filmowania w przybliżeniu. Pozwala to uniknąć pogorszenia jakości obrazu.

Obraz
© HDC-HS900K (fot. Panasonic)

*Filmowanie trójwymiarowe *
Aby rejestrować obraz trójwymiarowy w formacie AVCHD, należy podłączyć do kamery opcjonalny obiektyw konwersyjny 3. (VW-CLT1). W naturalnych warunkach obrazy widziane przez człowieka prawym i lewym okiem nieco się różnią. Różnica ta nosi nazwę rozbieżności wzrokowej. Mózg wykorzystuje rozbieżność wzrokową do oceny głębi przestrzennej i masywności. W przypadku obrazów 3D jest ona tworzona sztucznie, dzięki czemu mózg interpretuje ją jako głębię i masywność obiektów. Po zamontowaniu obiektywu konwersyjnego 3D nowe kamery mogą równocześnie rejestrować obrazy widziane lewym i prawym okiem przez dwie zintegrowane soczewki. Obrazy dla prawego I lewego oka (każdy o rozdzielczości 960 x 1080 pikseli) widziane przez soczewki są rejestrowane metodą jeden obok drugiego (side-by-side).

Duży, 3,5-calowy ekran LCD z dotykowym wybieraniem funkcji
Modele HDC-TM900/HS900/SD900 są wyposażone w ekran LCD o wielkości 3,5 cala i nowe funkcje wybierane dotykowo. Oprócz dostępnej już w poprzednich modelach funkcji zoom o regulowanej szybkości, dostępna jest również nowa funkcja zoomu dotykowego („Touch Zoom”). Poprzez dotknięcie ikony na ekranie użytkownik może włączyć powolne przybliżanie, co umożliwia płynną, optymalną regulację kąta widzenia. Inną funkcją obsługiwaną dotykowo jest migawka dotykowa („Touch Shutter”), która automatycznie nastawia ostrość na obiekt wskazany dotknięciem na ekranie i wykonuje jego zdjęcie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)