Trwa ładowanie...
d1yi1se

Nobel z fizyki przyznany. Laureatami zostali Rainer Weiss, Barry C. Barish i Kip S. Thorne

Nagrodę Nobla w dziedzinie Fizyki otrzymali Rainer Weiss, Barry C. Barish and Kip S. Thorne
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nagroda Nobla przyznawana jest od 1901 roku
Nagroda Nobla przyznawana jest od 1901 roku (Wikimedia Commons CC BY)
d1yi1se

Nagrodę otrzymali za pracę za istotny wkład w obserwację fal grawitacyjnych i rozwój detektora LIGO.

Istnienie fal grawitacyjnych przewidział w 1916 roku Albert Einstein, ale nie był jednak przekonany, czy naprawdę istnieją. Po raz pierwszy udało się je zmierzyć w 2015 roku, choć naukowcy o swoim odkryciu poinformowali dopiero w 2016 roku. Pod koniec września tego roku potwierdzono, że detektory w USA i Włoszech po raz czwarty w historii zaobserwowały fale grawitacyjne wytworzone podczas zlewania się dwóch czarnych dziur.

“Otwiera się przed nami nowa dziedzina astronomii - astronomia fal grawitacyjnych. Jesteśmy w przełomowym momencie” - mówił o odkryciu z 2015 roku prof. Andrzej Królak (Instytut Matematyczny PAN w Warszawie i Narodowe Centrum Badań Jądrowych) w rozmowie z PAP. Dalsze badania nad falami grawitacyjnymi mogą pomóc w odpowiedzi na pytania, nad którymi od wielu lat głowią się fizycy. Niewykluczone, że pomogą wyjaśnić, co dzieje się za horyzontem zdarzeń w czarnych dziurach i czym jest występująca w czarnej dziurze osobliwość. W skrócie: będziemy mogli zajrzeć tam, gdzie dotychczas się nie dało.

d1yi1se

Praca nad odkryciem fal grawitacyjnych to zasługa bardzo wielu osób, w tym Polaków, jednak nagrodzona Noblem trójka odcisnęła największe piętno na odkryciu z 2015 roku. Rainer Weiss m.in. przyczynił się do budowy interferometru LIGO, Barry C. Barish brał udział w pracach LIGO, a Kip Thorne zorganizował globalną społeczność, która skupiła się nad programem fal grawitacyjnych - tłumaczył wpływ fizyków prof. Andrzej Królak.

d1yi1se

Podziel się opinią

Share
d1yi1se
d1yi1se
Więcej tematów