Niezdrowe filmy 3D

Niezdrowe filmy 3D

Niezdrowe filmy 3D
Źródło zdjęć: © IDG.pl
13.04.2010 10:36

Część widzów niedobrze znosi oglądanie modnych obecnie filmów z trójwymiarowymi obrazami. Niektóre osoby zaczynają się po prostu źle czuć podczas projekcji

Podczas seansu filmu 3. mogą pojawić się zawroty głowy, mdłości, a niekiedy ból głowy - klasyczne objawy choroby lokomocyjnej. Przyczyna tkwi w tym, że odtwarzana na ekranie iluzja przestrzeni trójwymiarowej oddziałuje na mózg i organy wzroku niektórych ludzi.

Obraz
© (fot. Hi-Fi Choice & Home Cinema)

Jak wyjaśnił oftalmolog James Salz z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles, 5 proc. ludności z powodu słabej koordynacji widzenia przez prawe i lewe oko w ogóle nie jest w stanie przyswajać sobie obrazu trójwymiarowego."Po to, by ocenić walory takich filmów, oczy powinny współdziałać idealnie. Obraz w obojgu oczach powinien być jednakowo doskonały. Wtedy uzyskuje się dobre jakościowo nałożenie obu obrazów" - powiedział dr Salz.

"Mózg wysyła dodatkowe impulsy, aby oboje oczu pracowały w sposób skoordynowany. Jeśli trwa to długo, mózg i oczy zaczynają męczyć się wskutek napięcia" - podkreśla oftalmolog.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (120)