Miniaturowy mikroskop zajrzy do mózgu

Miniaturowy mikroskop zajrzy do mózgu
Źródło zdjęć: © SXC.hu

19.09.2011 14:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z USA opracowali mikroskop o wadze 2 g, którym można badać zachowanie komórek mózgu gryzonia oraz żywą tkankę. Mikroskop ten jest jednym z najtańszych urządzeń badawczych na świecie - poinformował magazyn "Technology Review".

Zespół badaczy ze Stanford University w USA, pod kierownictwem neurochirurga dr Marka Schnitzera, zbudował jeden najmniejszych na świecie mikroskopów fluorescencyjnych, służących do obserwacji żywej tkanki. Waży on 2 g i może być mocowany na głowie gryzonia, umożliwiając naukowcom jednoczesną obserwację do 20. komórek jego mózgu. Według k konstruktorów może być używany do innych zadań, nie tylko do badań mózgu - np. do obserwacji żywych tkanek w procesie rozpoznawania gruźlicy krajach rozwijających się.

Mikroskop ten jest bowiem jednocześnie jednym z najtańszych urządzeń do obserwacji biologicznych. Jego głównym komponentem jest układ CMOS, dokładnie taki sam, jaki znajduje się w dobrej jakości kamerach umieszczonych w smartfonach. Inne układy, jak procesor przetwarzania obrazu, także pochodzą ze smartfonów. Według kierującego zespołem dr Schnitzera, każdy z tych komponentów kosztuje "kilka do kilkunastu dolarów", co powoduje że ostateczna cena całego urządzenia jest bardzo niska.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także