Maszyny potrafią czytać w naszych myślach

Maszyny potrafią czytać w naszych myślach
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

07.09.2011 10:21, aktual.: 21.09.2011 15:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy po raz kolejny wykorzystali funkcjonalny magnetyczny rezonans jądrowy do niecnych celów. Udało im się z jego pomocą powiązać specyficzne funkcje ludzkich fal mózgowych z określonymi przedmiotami, pomysłami oraz uczuciami. Jajogłowi widzą w tym rewolucję, a ja nadchodzącą wielkimi krokami Policję Myśli.

Metoda wykorzystująca fMRI umożliwiła naukowcom rozpoznawać poszczególne fragmenty myśli. Matthew Botvinick z Instytutu Neuronauk na Uniwersytecie w Princeton powiedział, że "czytnik myśli" nie ma za zadanie po prostu rozpoznawać pojedyncze wyrazy, lecz również związane z nimi emocje: uczucia i pomysły.

Botvinick wraz z naukowcami Gregiem Detre i Francisco Pereirą postanowił przeanalizować skany mózgów pacjentów, którym pokazywano zdjęcia różnych przedmiotów w trakcie badania i następnie przypisać zeskanowane fale mózgowe już nie do owych zdjęć, lecz słów. Można powiedzieć, że nadał myślom dobrze nam znane tagi, czyli słowa kluczowe:

Wujek Spidermana powiedział kiedyś: wielka moc niesie ze sobą wielką odpowiedzialność. Z najbardziej zaawansowanymi gadżetami jest jak z supermocami - lubimy je do momentu, w którym nie wpadną w niepowołane ręce. Powinniśmy więc trzymać kciuki, by cały czas jeszcze rozwijana przez Botvinicka technologia pomagała w przyszłości osobom niepełnosprawnym, a nie ludziom chcącym grzebać nam w głowie.

-/JG/SW

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)