Maszyny potrafią czytać w naszych myślach

Maszyny potrafią czytać w naszych myślach

Maszyny potrafią czytać w naszych myślach
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
07.09.2011 10:21, aktualizacja: 21.09.2011 15:48

Naukowcy po raz kolejny wykorzystali funkcjonalny magnetyczny rezonans jądrowy do niecnych celów. Udało im się z jego pomocą powiązać specyficzne funkcje ludzkich fal mózgowych z określonymi przedmiotami, pomysłami oraz uczuciami. Jajogłowi widzą w tym rewolucję, a ja nadchodzącą wielkimi krokami Policję Myśli.

Metoda wykorzystująca fMRI umożliwiła naukowcom rozpoznawać poszczególne fragmenty myśli. Matthew Botvinick z Instytutu Neuronauk na Uniwersytecie w Princeton powiedział, że "czytnik myśli" nie ma za zadanie po prostu rozpoznawać pojedyncze wyrazy, lecz również związane z nimi emocje: uczucia i pomysły.

Botvinick wraz z naukowcami Gregiem Detre i Francisco Pereirą postanowił przeanalizować skany mózgów pacjentów, którym pokazywano zdjęcia różnych przedmiotów w trakcie badania i następnie przypisać zeskanowane fale mózgowe już nie do owych zdjęć, lecz słów. Można powiedzieć, że nadał myślom dobrze nam znane tagi, czyli słowa kluczowe:

Wujek Spidermana powiedział kiedyś: wielka moc niesie ze sobą wielką odpowiedzialność. Z najbardziej zaawansowanymi gadżetami jest jak z supermocami - lubimy je do momentu, w którym nie wpadną w niepowołane ręce. Powinniśmy więc trzymać kciuki, by cały czas jeszcze rozwijana przez Botvinicka technologia pomagała w przyszłości osobom niepełnosprawnym, a nie ludziom chcącym grzebać nam w głowie.

-/JG/SW

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)