Masz taki telewizor? Możesz być na podglądzie!

Masz taki telewizor? Możesz być na podglądzie!
Źródło zdjęć: © vernieman / flickr.com / CC

19.12.2012 12:50, aktual.: 21.12.2012 12:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Większość nowoczesnych telewizorów posiada tzw. funkcje Smart TV...

Większość nowoczesnych telewizorów posiada tzw. funkcje Smart TV. Dzięki nim, po podłączeniu telewizora do internetu mamy możliwość uzyskania dostępu do rozmaitych usług, takich jak wideo na życzenie, serwis YouTube, przeglądarka internetowa, aplikacje i widgety. Port Ethernet (RJ-45. umożliwiający podłączenie telewizora do sieci jest już pewnego rodzaju standardem, a wiele modeli oferuje również łączność bezprzewodową. Wystarczy wcisnąć kilka przycisków na pilocie, aby podłączyć telewizor do internetu i naszej sieci lokalnej. Jednak należy zachować czujność, gdyż tu czai się niebezpieczeństwo.

Telewizory na podglądzie

Producenci coraz częściej decydują się na wbudowanie w telewizor kamer i mikrofonów, które umożliwiają np. prowadzenie rozmów wideo przez Skype. Stąd już tylko krok do pełnej inwigilacji nas we własnym domu. Wbrew pozorom nie jest to scenariusz rodem z filmu Sci-Fi. Zagrożenie jest realne i znane są już przypadki hakerskich ataków na telewizory. Należy również pamiętać, że większość nowoczesnych telewizorów posiada porty USB, które pozwalają na podłączenie zewnętrznych nośników danych - umożliwiając zarażenie w ten sposób odbiornika wirusem, dokładnie tak, jak dzieje się to w przypadku komputerów.

O ile w przypadku komputerów, a coraz częściej także smartfonów i tabletów, większość z nas zwraca uwagę na kwestie bezpieczeństwa, o tyle zabezpieczeniami telewizorów już nikt nie zawraca sobie głowy. Każdy wie, że korzystanie z komputera połączonego do internetu bez programu antywirusowego nie jest rozsądne. Jednak w konfiguracji telewizora nie znajdziemy przecież firewalla, nie zainstalujemy na nim również programu antywirusowego. Jeśli producenci telewizorów nie zadbają o odpowiedni poziom bezpieczeństwa oprogramowania, po podłączeniu odbiornika do internetu możemy mieć poważny problem.

Wpadka Samsunga

Niedawno świat obiegła informacja, że wszystkie telewizory firmy Samsung wyposażone w funkcje Smart TV posiadają poważną lukę bezpieczeństwa. Przez dziurę w oprogramowaniu telewizory podłączone do internetu są podatne na atak. Cyberprzestępcy mają możliwość przeglądania zawartości dysków USB podpiętych do telewizora, a także śledzenia oglądanych na telewizorze treści. Jak by tego było mało, hakerzy są w stanie przejąć całkowitą kontrolę nad telewizorami tej firmy. Korzystając z wirtualnego pilota mogą zrobić dosłownie wszystko. Na domiar złego, telewizory posiadające na wyposażeniu kamery i mikrofon, umożliwiają inwigilowanie potencjalnych ofiar ataku.

Samsung w oficjalnym komunikacie przyznał się do błędu. Aktualizacja oprogramowania usuwająca problem powinna pojawić się na początku przyszłego roku. Do tego czasu producent zaleca używanie zabezpieczonych sieci bezprzewodowych.

O komentarz poprosiliśmy również polski oddział firmy Samsung:

_ - Samsung jest świadomy potencjalnego zagrożenia związanego z procesorami Exynos i planuje dostarczyć aktualizację oprogramowania tak szybko jak to możliwe. - Problem może powstać wyłącznie wtedy kiedy użytkowana jest złośliwa aplikacja na zaatakowanych urządzeniach. Niemniej jednak nie dotyczy to większości urządzeń korzystających z wiarygodnych i autoryzowanych aplikacji. "Odkryliśmy, że tylko skrajne i niezwykłe okoliczności powodują problemy z łącznością pomiędzy telewizorami Samsung Smart TV wyprodukowanymi w 2011 roku a innymi urządzeniami. Zapewniamy naszych klientów, że nasze telewizory Smart TV są bezpieczne w użytkowaniu. Częścią naszych stałych wysiłków w dążeniu do wzmocnienia bezpieczeństwa naszych telewizorów Smart TV, będzie publikacja specjalnej łatki, wcześniej zaplanowanej na połowę stycznia 2013 roku. Chcielibyśmy przypomnieć też naszym klientom, aby w celu łączenia urządzeń korzystali z zaszyfrowanych bezprzewodowych punktów dostępowych." - mówi specjalnie dla WP.PL Olaf Krynicki, PR
Manager w Samsung Electronics Polska". _

W kwietniu tego roku problemy miała również firma Sony. Telewizory z serii Bravia również były podatne na atak. Haker w łatwy sposób mógł w dowolnym momencie zawiesić urządzenie.

Źródło: Ars Technica, SW, WP.PL

sw/gb/sw

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (315)