Masz dużo znajomych na Facebooku? To znaczy, że masz większy mózg!

Masz dużo znajomych na Facebooku? To znaczy, że masz większy mózg!

Masz dużo znajomych na Facebooku? To znaczy, że masz większy mózg!
Źródło zdjęć: © WP.PL
20.10.2011 09:33, aktualizacja: 20.10.2011 09:43

Naukowcy ciągle wymyślają tematy badań, które usprawiedliwią ich przesiadywanie na portalach społecznościowych. Tym razem neurolodzy z londyńskiego University College postanowili przyjrzeć się zestawieniu liczby posiadanych na Facebooku znajomych z rozmiarem mózgu. Wyszło, że im liczniejsi przyjaciele, tym większy mózg. Albo odwrotnie. A zresztą współwystępowanie nie świadczy o związku przyczynowo-skutkowym. I w ogóle trzeba kontynuować badania.

Porównanie było doprawdy proste do przeprowadzenia. Wymagało wykonania rezonansu magnetycznego mózgów 12. korzystających z Facebooka studentów oraz odnotowania liczby znajomych, jaką każdy z badanych miał na portalu społecznościowym. Z zestawienia wynikło, że popularni na Facebooku młodzi ludzie mieli więcej substancji szarej w ośrodkowym układzie nerwowym.

Gwiazdy Facebooka miały także widocznie większe ciało migdałowate, czyli obszar mózgu odpowiedzialny za przetwarzanie i zapamiętywanie bodźców zmysłowych oraz "obróbkę wtórną" wspomnień - przenoszenie wybranych zdarzeń do pamięci długotrwałej.

Inne, wcześniejsze badanie wykazało już pozytywną korelację między rozmiarem ciała migdałowatego i liczbą przyjaciół w "realu". Jednak tylko rozmiar grona znajomych na Facebooku okazuje się wiązać także z większym rozmiarem innych części mózgu.

Wnioski? Tu zaczynają się schody. Naukowcy nie wiedzą, czy to bardziej rozwinięte mózgi sprzyjają pozyskiwaniu znajomych, czy liczne kontakty towarzyskie wpływają na rozrost niektórych obszarów w mózgu.

Medycy zamierzają jednak nadal zgłębiać to zagadnienie! Ryota Kanai, czyli szef zespołu przeprowadzającego badanie, powiedział: "Teraz staje przed nami arcyciekawe pytanie, jak te obszary mózgu zmieniają się w czasie - to pomoże nam odpowiedzieć na pytanie, czy Internet ma wpływ na nasze mózgi".

A jeśli tak? Dowiemy się, gdy będzie już za późno. Trzeba dofinansować badania, by dowiedzieć się jak najprędzej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (168)