Linus Torvalds: osobiście używam Windows XP

Linus Torvalds: osobiście używam Windows XP

Linus Torvalds: osobiście używam Windows XP
01.04.2008 07:12, aktualizacja: 01.04.2008 11:58

Linus Torvadls, twórca systemu operacyjnego Linux udzielił wywiadu amerykańskiemu wydaniu magazynu Computer Systems. Pytany o przyszłość systemów operacyjnych przyznał, że sam korzysta z Windows. Prezentujemy najciekawsze fragmenty wywiadu.

Linus Torvalds, twórca systemu operacyjnego Linux udzielił wywiadu amerykańskiemu wydaniu magazynu Computer Systems. Pytany o przyszłość systemów operacyjnych przyznał, że sam korzysta z Windows. Prezentujemy najciekawsze fragmenty wywiadu.

Redakcja: Dokąd zmierzają współczesne systemy operacyjne?
Torvalds: Dzisiejsze systemy operacyjne starają się być systemami do wszystkiego. Oferują wielowątkowość, multimedialność i starają się zapewnić maksimum wygody. Jednocześnie, zamiast prostoty obsługi, oferują, jak Vista, mnogość pytań przy każdej czynności, wymagają coraz lepszego sprzętu, a konfiguracja staje się mocno utrudniona. Przyszłość systemów operacyjnych będzie polegać na ich maksymalnej prostocie, będą tylko niezauważalnym tłem, gdzie użytkownik nie będzie musiał niczego ustawiać i konfigurować.

Obraz
© Linus Torvalds (fot. AFP)

Redakcja: Jak rozumieć taki idealny system?
Torvalds: Taki system będzie jak układanka, każdy ułoży sobie go sobie sam, z dostępnych elementów, tworząc podstawową strukturę i funkcjonalność. Reszta już nie będzie wymagała naszej ingerencji, gdyż systemy operacyjne obserwując nasze zachowania i nawyki skonfigurują się same.

Redakcja: Czy takie systemy nie wpłyną na bezpieczeństwo i anonimowość?
Torvalds: Już dziś nie jesteśmy anonimowi w sieci. Każdego można odnaleźć po numerze IP, czy innych unikalnych identyfikatorach jak choćby banalny adres MAC każdej karty sieciowej. Anonimowość jest ważna, ale godzimy się na częściową jej utratę w zamian za wygodę. Nie wyobrażam sobie systemu, który będzie zdradzał nasze nawyki producentowi czy reklamodawcom, jednak system powinien móc się nauczyć nas samych. Co do bezpieczeństwa, to te stanie się mniej zauważalne. Automatyczne procesy nie dopuszczą do wykradzenia naszych danych czy też tożsamości, aczkolwiek spodziewam się, że właśnie nie nasze konta bankowe i numery kart kredytowych będą celem ataków, a właśnie nasza tożsamość.

Redakcja: Gdybyś dziś miał wybrać system dla siebie to co byś wybrał?
Torvalds: Używam większości systemów starając się poznać je najlepiej i z każdego wybrać to, co naprawdę dobre. Mam trzy komputery, na jednym jest Ubuntu, na drugim Debian, a na trzecim Windows XP. Z tego ostatniego korzystam najczęściej, ponieważ w przeciwieństwie od większości dystrybucji Linuksa, nie wymaga od użytkowników znajomości programowania. Gdyby jeszcze był darmowy i o otwartym kodzie, a także posiadał funkcjonalności np. Ubuntu byłby to system niemal idealny.

Redakcja: Czy myślisz, ze dzisiejszy sprzęt jest w stanie sprostać systemowi przyszłości?
Torvalds: Ależ tak! Vista wprowadziła zły obraz tego, że komputer musi być super maszyną aby udźwignąć sam system. Tak naprawdę, dla dobrego systemu wystarczą komputery, które radzą sobie z XP, czy Mac OS. Pamiętajmy, że lecąc na księżyc mieliśmy wolniejsze procesory, niż dziś mają telefony komórkowe. Idealnego systemu nie determinuje szybkość komputera, a mądrość programisty.

Wiecej w magazynie Computer Systems.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)