Komputer zintegrowany... z człowiekiem

Komputer zintegrowany... z człowiekiem

Komputer zintegrowany... z człowiekiem
Źródło zdjęć: © ASUS
03.04.2008 16:30, aktualizacja: 04.04.2008 09:57

Do 2020 r. takie pojęcia jak "interfejs" czy "użytkownik" wyjdą z użycia, ponieważ nastąpi ścisła integracja człowieka z maszyną - komputerem. To jedna z prognoz zawartych w opublikowanym właśnie raporcie "Being Human: Human-Computer Interaction in the year 2020".

Prace nad raportem - http://research.microsoft.com/hci2020/downloads/beinghuman_a3.pdf trwały rok ( zainicjowane zostały przez Microsoft w marcu 200. r. ). Do udziału w pracach nad dokumentem firma zaprosiła 45 naukowców specjalizujących się w takich dziedzinach jak nowoczesne technologie, socjologia czy psychologia. Doszli oni do wniosku, że wkrótce będziemy świadkami fundamentalnych zmian w zakresie tzw. interakcji człowiek-komputer: ludzie coraz częściej będą pozyskiwać informacje za pośrednictwem komputerów, a zarazem komputery będą w stanie przewidywać oczekiwania ludzi.

Obraz
© Cztery etapy rozwoju komputera (fot. IDG)

Coraz większą rolę w komunikacji ludzi z maszynami będą odgrywać mowa i gesty. W raporcie pojawia się sugestia, że komputer będzie można kontrolować nawet przy użyciu impulsów nerwowych ( co może okazać się przydatne zwłaszcza osobom upośledzonym ). Rozszerzające się możliwości i środki komunikacji, dzięki którym komputer staje się substytutem ludzkiej pamięci, w połączeniu z rosnącą mocą obliczeniową umożliwią maszynom pełnienie funkcji dopełniającej procesy ludzkiego rozumowania.

Autorzy raportu przewidują dalsze wzmocnienie trendów występujących już dziś, a polegających na nieintencjonalnej interakcji człowieka z maszyną ( np. technologie RFID, GPS ). Sugerują również, że ludzkość wchodzi właśnie w fazę rozwoju komputerów, którą określili mianem ery mobilności, jednakże jeszcze przed rokiem 2020 nastąpi kolejny etap - era komputera wszechobecnego. Zamiast kilku komputerów i urządzeń elektronicznych, każdy użytkownik za pośrednictwem rozległej sieci połączeń uzyska dostęp do tysięcy komputerów oferujących różne funkcje i dostęp do różnych informacji.

Wydaje się, że rok 2020 stanowi swego rodzaju "magiczną" datę, poza którą naukowcy raczej nie wybiegają w swoich przypuszczeniach i prognozach. Vernor Vinge, jeden z pierwszych badaczy, którzy na poważnie zajęli się badaniami nad myślącymi maszynami, twierdzi, że to właśnie w 2020 r. zatryumfuje Sztuczna Inteligencja - http://www.pcworld.pl/news/110401/100.html, zaś Ian Pearson, futurolog zatrudniony w British Telecom uważa, że w tym samym roku byt sztucznej inteligencji zdobędzie nagrodę Nobla - http://www.pcworld.pl/news/129507.html.

Więcej informacji: Microsoft - http://research.microsoft.com/hci2020

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)