Trwa ładowanie...
d4lcgfl
d4lcgfl

KGB - Komitet Bezpieczeństwa Państwowego

Siedziba KGB znajduje się na Łubiance w Moskwie Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Siedziba KGB znajduje się na Łubiance w Moskwie

KGB to złożony aparat odpowiedzialny za ochronę bezpieczeństwa ZSRR. Działał w latach 1954-1991.

KGB a ZSRR

KGB powstało w 1954 roku drogą likwidacji Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego (MGB) i wyłonienia nowego organu resortu ochrony. Początkowo KGB było tworem na prawach ministerstwa, przez co podlegało bezpośrednio także premierowi. Wkrótce jednak zyskało niezależny status, a drugi przewodniczący, Aleksandr Szalepin, obsadził najważniejsze stanowiska ludźmi młodymi i wykształconymi, którzy tworzyli kontrast dla wcześniejszych funkcjonariuszy poststalinowskich.

Agenci KGB odegrali dla ZSRR bardzo ważną rolę wywiadowczą podczas zimnej wojny, utrzymując przy tym narzucony przez ustrój komunistyczny porządek polityczny wśród obywateli. Szacuje się, że w momencie rozwiązywania KGB (1991 rok) organizacja liczyła pół miliona funkcjonariuszy oraz kilka milionów osób z nią powiązanych, rozproszonych po całym świecie. W miejsce KGB powstało FSB.

KGB – struktura

KGB dzieliło się na 9 departamentów, z których każdy zajmował się odpowiednim zakresem obowiązków. Najważniejsze zarządy główne to wywiad (I), kontrwywiad (II), wywiad wojskowy (III), inwigilacja (VII) i ochrona dostojników (IX).

KGB – zadania

Funkcjonariusze KGB odpowiedzialni byli za prowadzenie działań wywiadowczych poza ZSRR i gromadzenie informacji, ochronę armii, lotnictwa i marynarki wojennej w kontekście kontrwywiadowczym, strzeżenie granic Związku Radzieckiego oraz najważniejszych ośrodków przemysłowych i nuklearnych w państwie, osłona budynków rządowych, ambasad i konsulatów radzieckich na świecie, a także dostojników politycznych.

Zadania wywiadowcze i kontrwywiadowcze KGB można uznać za tożsame z amerykańskimi FBI, CIA, NSA oraz Tajnej Służby USA.

Poza tym KGB zajmowało się inwigilacją obywateli, eliminowaniem przeciwników politycznych oraz prowadzeniem działań przeciwko siłom opozycyjnym.

KGB - metody działania

Funkcjonariusze KGB, zwłaszcza podczas akcji likwidowania wrogów politycznych, używali nietypowych metod bazujących na różnego rodzaju gadżetach. Jednym z przykładów może być zabójstwo Georgija Markowa, bułgarskiego pisarza i wroga Todora Żiżkowa. Dziennikarz został otruty rycyną poprzez nakłucie w udo szpicem parasola podczas wsiadania do autobusu przy Waterloo Brigde w Londynie.

Inną akcją agenta KGB, choć nieudaną, była próba zabicia Gieorgija Okołowicza za pomocą specjalnego pistoletu w formie paczki papierosów.

KGB – agenci i szefowie

Pierwszym przewodniczącym KGB był Iwan Sierow (1954-1958), który zasłynął ze zdemaskowania tzw. mafii gruzińskiej na czele z ministrem spraw wewnętrznych (w latach 1938-1945) Ławrientijem Berią. Kolejnymi szefami KGB byli: Aleksandr Szelepin (1958 -1961), Władimir Siemieczastny (1961-1967), Jurij Andropow (1967-1982), Witalij Fiedorczuk (1982), Wiktor Czebrikow (1982-1988), Władimir Kriuczkow (1988-1991), Leonid Szebarszyn (1991) i Wadim Bakatin (1991).

Szczególnie znani w historii KGB byli skrytobójcy odpowiedzialni za tzw. mokryje dieło. Agentów szkolono, wzorując się na działającej w dwudziestoleciu międzywojennym grupie Jaszy, której zadaniem było eliminowanie przeciwników władzy. Spośród zabójców KGB wymienić można między innymi Bohdana Staszynskiego, młodego Ukraińca, odpowiedzialnego za zamach na lidera ukraińskich nacjonalistów, Stepana Banderę.

Najpopularniejszym obecnie byłym funkcjonariuszem KGB jest Władimir Putin. Współpracę z organizacją podjął w 1975 roku, zakończył zaś w 1990 roku. Potem działał w FSB, by w 1999 roku przejść do świata wielkiej polityki na Kremlu.

KGB – tajne akta i UFO

Według pewnych teorii, w strukturach KGB miał działać specjalny sektor, którego zadaniem było pozyskiwanie i przechowywanie informacji na temat kontaktów z obcymi cywilizacjami. Według ujawnionych w 1991 roku akt, w latach 80. XX wieku nad Związkiem Radzieckim miały kilkukrotnie pojawiać się niezidentyfikowane obiekty latające. Do sytuacji miało dojść na lotnisku w Mineralnych Wodach (1987 r.) czy we wsi Burkała (1989 r.), a przede wszystkim w Bierezowsku (1969 r.), gdzie rozbić miał się statek nieznanego pochodzenia.

KGB - Komitet Bezpieczeństwa Państwowego
Główna siedziba

Moskwa

Rok założenia

1954

Typ organizacji

wywiadowcza

Cele

wywiad, kontrwywiad wojskowy, ochrona dostojników i obiektów rządowych, inwigilacja obywateli

d4lcgfl

d4lcgfl
d4lcgfl
Więcej tematów
d4lcgfl