ycipk-21v0q4

Każdy śmigłowiec może być autonomiczny. Wystarczy oprogramowanie by przejąć kontrolę

Śmigłowce wojskowe mogą stać się autonomicznymi maszynami do transportu, ale także do zabijania. Pierwsze testy takich rozwiązań już się odbyły, a inżynierowie widzą ogromny potencjał. Zamiast budować maszyny od nowa, wykorzystują dodatkowy system.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Z przodu śmigłowca można zauważyć system czujników
Z przodu śmigłowca można zauważyć system czujników (news.usni.org)
ycipk-21v0q4

Ponad pięć lat pracy i łącznie 98 mln dolarów zainwestowanych w rozwój oprogramowania. Pierwsze efekty projektu Autonomous Aerial Cargo/Utility System (AACUS) można było zobaczyć już w 2014 roku. Od tego czasu system znacznie usprawniono i być może został dopasowany do znacznie szerszej gamy maszyn.

Nowy projekt AACUS przewiduje wykorzystanie stosowanych aktualnie śmigłowców do stworzenia autonomicznych maszyn. Wystarczy podłączyć nowatorskie oprogramowanie do podzespołów kontrolnych helikoptera, a każda maszyna zamieni się w autonomiczną.

ycipk-21v0q4

Autonomiczne drony budzą zarówno strach, jak i przyciągają wielu fanów taniego i szybkiego transportu. Szczególnie ta pierwsza kwestia jest tutaj ważna. Dzięki nowemu oprogramowaniu AACUS być może nie będziemy musieli budować nowych maszyn od podstaw. Pierwszy z takich helikopterów samosterujących lotem już znalazł się w rękach Marines.

Są jednak problemy, z które trudno ominąć. Loty helikopterem są bardzo zagrożone na ostrzał wrogów, szczególnie na polu bitwy. To właściwie główny ich problem. Śmigłowce mają zostać wyposażone w zaawansowane systemy. Program AACUS przewiduje wykorzystanie specjalnych czujników odpowiedzialnych za unikanie przeszkód, a także (w miarę możliwości) nadlatujących pocisków.

Zobacz też: Nowy okręt dla Marynarki Wojennej RP. Tak będzie wyglądać "Ratownik"

ycipk-21v0q4

Helikoptery z oprogramowaniem AACUS są w stanie wybrać bezpieczne miejsce do lądowania. Mimo to, na razie testy odbywały się tylko w obecności pilotów, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo maszyn i otoczenia, gdyby doszło do nieoczekiwanych decyzji systemu.

news.usni.org
Podziel się

Helikoptery mogą służyć zarówno do transportu ludzi, jak i uzbrojenia. I w tym drugim przypadku ma to rzeczywiście sens. Żołnierze nie będą musieli ryzykować życia lecąc w niebezpiecznych warunkach, aby dostarczyć zapasy swoim towarzyszom broni.

Wojsko Stanów Zjednoczonych pracuje nad rozwojem maszyn autonomicznych, których zadaniem byłoby głównie ratowanie rannych na polu bitwy. Nie są jednak jedynymi. Niedawno Izraelczycy przedstawili podobny projekt autonomicznej maszyny, która miałby transportować żołnierzy na pole walki oraz ratować rannych. Jednak to bardzo kosztowne rozwiązanie i wymaga budowy nowych jednostek.

ycipk-21v0q4

Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-21v0q4

ycipk-21v0q4
ycipk-21v0q4