Jak czyścić pralkę, aby nie śmierdziało?

Jak czyścić pralkę, aby nie śmierdziało?

Jak czyścić pralkę, aby nie śmierdziało?
Źródło zdjęć: © © Kzenon - Fotolia.com
04.04.2014 15:51

Pralkę, podobnie jak inne urządzenia AGD należy regularnie czyścić. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią higienę, nie tylko z wnętrza urządzenia będziemy czuć brzydkie zapachy, ale mogą nimi przesiąknąć nasze ubrania, a w skrajnych przypadkach nie tylko będą one dosłownie śmierdzieć, ale również mogą przenosić zarazki i podrażniać skórę. Oczywiście łatwiej o czyszczeniu pralki mówić niż je porządnie wykonać – przetarcie bębna ścierką to zdecydowanie za mało!

Wyczyść pojemnik i filtry

Przede wszystkim, po wyjęciu wkładu z pralki, nie zamykajmy drzwiczek. Pozwólmy, aby każdorazowo po praniu wnętrze urządzenia było wentylowane, inaczej szybko poczujemy zapach stęchlizny. Należy również pamiętać, żeby co kilka prań umyć szufladę na detergenty. Większość pojemników na proszek i płyn do płukania da się prosto zdemontować i wyczyścić. Pozwólmy, aby wyczyszczona szuflada dokładnie wyschła, zanim włożymy ją ponownie do urządzenia. Przy okazji mycia pojemnika na detergenty warto również wyczyścić filtry. Ich zadaniem jest zatrzymanie wszelkich elementów, które nie powinny trafić do odpływu, takich jak: guziki, monety, włosy czy dowolne przedmioty, których zapomnieliśmy wyjąć z kieszeni przed wrzuceniem ubrań do pralki.

Nie zapomnij o rurach

Pojemnik na detergenty, filtry czy bęben pralki możemy wyczyścić dość łatwo, ale źródłem nieprzyjemnego zapachu stęchlizny może być również orurowanie pralki. Jak wyczyścić elementy, do których nie mamy szans sięgnąć ręką? Wystarczy, że do szuflady na proszek wlejemy szklankę octu spirytusowego i uruchomimy cykl prania w najwyższej możliwej temperaturze. Po jego zakończeniu, możemy jeszcze uruchomić normalny cykl prania, już bez octu, aby przepłukać wyczyszczone z resztek detergentów rury. Taką "operację" czyszczenia wystarczy przeprowadzić raz na pół roku.

Kilka prostych zasad

Na koniec powinniśmy pamiętać o kilku prostych zasadach, których należy zawsze przestrzegać. Wyciągajmy pranie zaraz zakończeniu cyklu, aby wilgotne ubrania nie leżały w zamkniętym bębnie. Pamiętajmy też o dobraniu ilości detergentów do objętości prania. Zbyt duża ilość proszku w stosunku do ilości prania spowoduje, że w rurach będą osadzać się resztki detergentu. Dobrze również upewnić się, że żadna z rur odprowadzających wodę lub doprowadzających ją do pralki nie jest zagięta.

Pamiętając o powyższych zasadach i regularnie czyszcząc pralkę nie tylko unikniemy nieprzyjemnych zapachów z urządzenia, ale też zaoszczędzimy na naprawach i będziemy dbali o środowisko.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)