Hakerzy łapią naiwniaków "na Robina Williamsa"

Hakerzy łapią naiwniaków "na Robina Williamsa"19.08.2014 16:49
Hakerzy łapią naiwniaków "na Robina Williamsa"
Źródło zdjęć: © chip.pl

Cyberprzestępcy po raz kolejny zastawili pułapkę na użytkowników Facebooka. Tym razem żerują na samobójczej śmierci Robina Williamsa. Eksperci z firmy antywirusowej Eset ostrzegają, że rzekomy film z ostatnim pożegnaniem aktora to kolejne oszustwo, na którym zarabiają hakerzy.

Eksperci z firmy antywirusowej Eset ostrzegają, że na Facebooku błyskawicznie rozprzestrzenia się kolejna pułapka, podszywająca się pod film z Robinem Williamsem. Odpowiednią popularność ma jej zapewnić tytuł materiału wideo, sugerujący, że aktor żegna się tam z internautami tuż przed popełnieniem samobójstwa.

Jaki jest schemat działania tego oszustwa? Kamil Sadkowski z firmy Eset tłumaczy, że internauta wpada w pułapkę w chwili, gdy dostrzega materiał wideo udostępniony przez jednego z jego znajomych na Facebooku. Tytuł zachęca do kliknięcia: "Pożegnanie Robina Williamsa przed popełnieniem samobójstwa". Po kliknięciu w link użytkownik zostaje przeniesiony do innej strony internetowej, na której znajduje się rzekomy film, nakręcony przez aktora za pomocą telefonu komórkowego, na krótko przed jego śmiercią. Jeśli użytkownik ulegnie pokusie i kliknie w wideo, zostanie poinformowany, że aby go odtworzyć musi najpierw udostępnić materiał na swoim profilu na Facebooku. Zrealizowanie tego warunku sprawia, że zamiast filmu internaucie wyświetlana jest ankieta, której wypełnienie zasila konto cyberprzestępcy drobną kwotą.

"Za każdym razem, gdy ktoś wypełnia taką ankietę, cyberprzestępcy dostają określoną sumę pieniędzy. Im więcej osób, które wypełnią ankietę, tym więcej pieniędzy zarobią oszuści. To nie jest pierwszy raz, kiedy śmierć gwiazdy jest stosowana jako przynęta na użytkowników Facebooka" - mówi Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń firmy Eset.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Gracze zwariowali - kupują statki kosmiczne za 1100 zł

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)