Trwa ładowanie...

Google Art Camera po raz pierwszy w Polsce. Muzeum Narodowe w Krakowie przeniesione do internetu

Już nie trzeba jechać do Muzeum Narodowego w Krakowie, by zobaczyć “Damę z gronostajem” czy “Dziewczynkę z chryzantemami”. Obrazy w wysokiej rozdzielczości można podziwiać u siebie w domu, dzięki Google Art Camera.
Share
Muzeum Narodowe w Krakowie przeniesione do internetu
Muzeum Narodowe w Krakowie przeniesione do internetuŹródło: Materiały prasowe
d2bz0zm

Google Art Camera działa już od dwóch lat, ale dopiero teraz usługa Google udostępniła obrazy z Muzeum Narodowego w Krakowie. Choć oczywiście wizyty w muzeum nic nie zastąpi, to technologia również ma swoje atuty.

Zdjęcia obrazom zrobił superaparat, a efekt prac składa się z ponad miliarda pikseli. I pozwala dostrzec ledwo widoczne szczegóły, jak np. podpis ukryty na obrazie holenderskiego mistrza Martena Jacobszoona Heemskerka van Veena - “Bogowie Olimpu”.

  Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Odwiedziny Google Art Camera w Muzeum Narodowym w Krakowie poskutkowały tym, że w sieci możemy oglądać obrazy, które się w nim znajdują. W ultrawysokiej rozdzielczości zobaczymy takie dzieła sztuki jak “Wigilia na Syberii” Jacka Malczewskiego, “Dziewczyna z Bronowic” Aleksandra Gierymskiego czy “Dziewczynka z chryzantemami” Olgi Boznańskiej.

  Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Efekt jest naprawdę imponujący. Robiąc zbliżenie możemy zobaczyć szczegóły i niemal widać grudki od zaschniętej farby czy pęknięcia. Nie każdy ma możliwość, by odwiedzić muzeum, więc taka forma podziwiania dzieł sztuki jest świetną alternatywą.

  Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

To nie pierwszy raz, kiedy Google promuje sztukę. Warto przypomnieć projekt Art Selfie, pozwalający znaleźć sobowtóra na malarskich płótnach.

d2bz0zm

Obrazy w ultrarozdzielczości, wyjątkowe wystawy oraz wirtualne spacery po Muzeum Narodowym w Krakowie można już zobaczyć w jednym miejscu na globalnej platformie Google Arts&Culture.

d2bz0zm

Podziel się opinią

Share
d2bz0zm
d2bz0zm
Więcej tematów