Trwa ładowanie...
d2dfj29

Fake newsy to nie wszystko. Manipulują nami poprzez fałszywe wspomnienia

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Irlandii pokazało niezwykle interesujące zjawisko – kiedy czytamy fake newsy wspominające przeszłe wydarzenia, wydaje nam się, że już o nich słyszeliśmy. Mimo, że nigdy się nie wydarzyły.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Potrafimy wierzyć w wydarzenia, które nigdy nie miały miejsca.
Potrafimy wierzyć w wydarzenia, które nigdy nie miały miejsca. (Pixabay.com)
d2dfj29

Jeszcze bardziej szokujące jest to, że nawet jeśli fałszywość newsów zostanie przed nami ujawniona, to nadal mamy problem z zakwestionowaniem swoich wspomnień.

Czytaj też: Algorytm wykrywający fake newsy działa lepiej od ludzi

Naukowcy sprawdzili to zjawisko tydzień przed referendum aborcyjnym w Irlandii. Wolontariuszom, którzy opowiadali się za jedną ze stron w referendum, pokazano fałszywe raporty. Znajdowały się w nich całkowicie zmyślone zdarzenia.

d2dfj29

Prawie połowa z wolontariuszy stwierdziła, że pamięta wydarzenia wspomniane w raportach. I nawet, gdy dowiedzieli się, że nie są one prawdziwe, trudno było im zakwestionować swoje wspomnienia.

- Pamięć jest procesem rekonstrukcyjnym i jesteśmy podatni na sugestie zniekształcające nasze wspomnienia. – powiedział dr Gillian Murphy z University College Cork.

Z badań wynika, że ludzie są w stanie uwierzyć nie tylko w fałszywe wiadomości, ale też w fałszywe wydarzenia z przeszłości, jeśli ktoś im o nich "przypomni". Szczególnie jeśli są one zgodne z ich poglądami i opiniami.

d2dfj29

Obama i Ahmadineżad

Już wcześniej przeprowadzane były badania na ten temat. Jednym z godnych uwagi było to, w którym doprowadzono uczestników do przekonania, że Obama uścisnął dłoń prezydentowi Iranu Mahmoudowi Ahmadineżadowi. Uczestnicy uwierzyli w to, mimo że nie było żadnego publicznego zapisu takiego wydarzenia.

Czytaj też: Na fake newsy nabierają się nawet profesorowie. Czas wymagać konkretnych akcji

d2dfj29

Podziel się opinią

Share
d2dfj29
d2dfj29
Więcej tematów