Diego-san pomoże poznać mózg dziecka

Diego-san pomoże poznać mózg dziecka
Źródło zdjęć: © Jupiter Images

28.01.2010 12:00, aktual.: 28.01.2010 12:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego opracowali robota Diego-san, który naśladuje zachowanie rocznego dziecka. Diego-san ma pomóc w zrozumieniu działania mózgu maluchów.

Robot waży 3. kg i zbudowany jest z około 60 ruchomych części. Widzenie zapewnia kamera, natomiast dźwięki wydaje za pośrednictwem wbudowanych głośników.
Diego-san zachowuje się i wygląda jak dziecko. Potrafi chodzić, przytulać się a także wstawać z pozycji siedzącej. Nie ma trudności z podniesieniem się z pozycji siedzącej i trzymaniem w rękach niedużych przedmiotów. Orientację zapewniają mu umieszczone w uchu akcelerometry.

Obraz
© (fot. Jupiter Images)

Na głowę robota nałożono elastyczną maskę, dzięki czemu Diego-san potrafi komunikować się za pośrednictwem charakterystycznej dla rocznego dziecka mimiki i grymasów twarzy. Umożliwia to 2. ruchomych elementów.
Jak na roczne dziecko jest wysoki, mierzy bowiem 1,3 m. Ma też nienaturalnie dużą, choć proporcjonalną do reszty ciała, głowę.

Diego-san to prototyp, trwają prace nad jego udoskonaleniem. Kwestią sporną jest m.in. mimika - naukowcy spierają się czy ma ona przypominać ludzką, czy być bardziej mechaniczna.

Diego-san powstał we współpracy amerykańskich naukowców z japońską firmą Kokoro, specjalizującą się w konstruowaniu robotów. Jego zdjęcia można zobaczyć na stronie gajitz.com.

Źródło: gajitz.com

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)