Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
router

D-Link DIR-2660 – bezpieczny router gotowy do stworzenia sieci Mesh

Multimedialny router to podstawa nowoczesnego domu. Warto jednak wybrać taki, który zapewni domownikom przede wszystkim bezpieczeństwo: dobrą propozycją jest D-Link DIR-2660 z wbudowanym oprogramowaniem antywirusowym.

Share
D-Link DIR-2660 – bezpieczny router gotowy do stworzenia sieci Mesh
Źródło: WP.PL
d3m3ssj

W dobie nieustannie rozwijającego się internetu i coraz większej liczby „inteligentnych” urządzeń w domu, które wymagają stałego połączenia z siecią, wybór routera nie powinien być traktowany po macoszemu. Analizując rynek warto bowiem zwrócić na wszystkie funkcje takiego urządzenia i nie ograniczać się do wyboru tylko na podstawie deklarowanej szybkości Wi-Fi.

Ciekawą propozycją, która trafiła w moje ręce jest D-Link DIR-2660. To router z nowej rodziny Mesh EXO, na którą składają się aktualnie trzy modele:

  • Router Smart Mesh Wi-Fi AC1900 (DIR-1960),
  • Router Smart Mesh Wi-Fi AC2600 (DIR-2660),
  • Router Smart Mesh Wi-Fi AC3000 (DIR-3060).
Trzy modele nowych routerów D-Link. d-link
Trzy modele nowych routerów D-Link. Źródło: d-link

Routery te wykorzystują szybkie połączenia bezprzewodowe w standardzie Wave2 i pozwalają tworzyć bezpieczną sieć kratową dzięki oprogramowaniu McAfee działającemu na poziomie routera.

Szybkie Wi-Fi i sieć Mesh

D-Link DIR-2660 obsługuje sieć Wi-Fi w dwóch pasmach: 2,4 oraz 5 GHz. Łączna teoretyczna szybkość połączenia to aż 2533 Mb/s, co możliwe jest dzięki zastosowaniu technologii Wave2. Stabilne połączenie w każdym urządzeniu bezprzewodowym zależy natomiast między innymi od zastosowanej wielokanałowej transmisji MU-MIMO oraz technologii kierunkowania sygnału SmartBeam, w tym przypadku realizowanej przez cztery kierunkowe anteny routera.

Zasięg routera D-Link. d-link
Zasięg routera D-Link. Źródło: d-link

Bardzo ważna jest obsługa sieci kratowych, znanych także jako „Mesh”. Po dokupieniu dodatkowych wzmacniaczy, router będzie w stanie utworzyć z nimi jedną sieć bezprzewodową z wieloma nadajnikami.

Złącza routera D-Link DIR-2660 WP.PL
Złącza routera D-Link DIR-2660 Źródło: WP.PL

To przydatne szczególnie w domach i dużych mieszkaniach, gdzie zasięg jednego routera jest niewystarczający. Sieć kratowa pozwala posługiwać się tylko jedną nazwą Wi-Fi i łączyć smartfonom czy laptopom z nadajnikiem, z który w danej chwili oferuje najlepszy zasięg.

d3m3ssj

Ochrona McAfee i kontrola rodzicielska w routerze

W opisywanym routerze jedną z najważniejszych opcji jest wbudowana ochrona firmy McAfee. Wraz z urządzeniem użytkownik otrzymuje 5-letnią subskrypcję McAfee Secure Home Platform oraz 2-letnią McAfee LiveSafe. Ponieważ zabezpieczenia są wbudowane w router, ochrona w praktyce obejmuje wszystkie inne sprzęty w domowej sieci, w tym komputery, smartfony czy telewizory.

Konfiguracja routera w aplikacji WP.PL
Konfiguracja routera w aplikacji Źródło: WP.PL

Pierwsza z wymienionych aplikacji pomaga blokować złośliwe oprogramowanie, wykrywa nietypowe połączenia i botnety automatycznie rozłącza nieaktywne urządzenia i ukrywa podłączone sprzęty przed hakerami. McAfee LiveSafe blokuje między innymi wirusy i oprogramowanie szpiegowskie także wtedy, gdy użytkownik nie znajduje się w domu.

Warto zwrócić uwagę, że zabezpieczenia te kontroluje się z poziomu aplikacji dostępnej na smartfony z Androidem oraz iOS. To wygodne rozwiązanie, które pozwala trzymać rękę na pulsie bez konieczności włączania komputera – sięgnięcie po smartfon jest po prostu wygodniejsze.

Ochrona urządzeń przez router D-Link DIR-2660 d-link
Ochrona urządzeń przez router D-Link DIR-2660 Źródło: d-link

Aplikacja do zarządzania ochroną to także szansa na skonfigurowanie kontroli rodzicielskiej. Użytkownik ma możliwość stworzenia profilów dla wybranych domowników i przypisania do nich konkretnych urządzeń, na przykład laptopów i smartfonów. Później możliwe jest ustalenie „czarnej listy” stron internetowych.

d3m3ssj

Automat może na przykład blokować strony z pornografią i hazardem, nie pozwalając nieletnim na ich odwiedzanie. Co ciekawe, oprogramowanie samo zaproponuje, jakie treści odfiltrować, bazując na wskazanym wieku użytkownika.

Łatwa konfiguracja, zarządzanie i łączenie urządzeń

Funkcjonalne oprogramowanie związane z bezpieczeństwem to oczywiście nie wszystko. Nie należy zapominać, że D-Link DIR-2660 jest po prostu porządnym i funkcjonalnym routerem. Wyposażono go w cztery gigabitowe porty LAN, złącze USB 2.0 oraz 3.0 pozwalające udostępnić w sieci dysk czy drukarkę, a z siecią bezprzewodową można się wygodnie łączyć dzięki przyciskowi WPS czy z pomocą kodu QR dostępnego w aplikacji mobilnej.

Pierwsze uruchomienie ustawień routera WP.PL
Pierwsze uruchomienie ustawień routera Źródło: WP.PL

Wspomniana aplikacja to, obok interfejsu webowego dostępnego z poziomu komputera, bardzo wygodny sposób na zarządzanie siecią i konfigurowanie routera. Można stąd między innymi zmienić hasło do Wi-Fi, utworzyć sieć dla gości (uzyskają dzięki niej dostęp do internetu, ale nie do lokalnej sieci w domu), sprawdzić liczbę podłączonych klientów czy zweryfikować szybkość połączenia.

d3m3ssj

Warto zwrócić uwagę, że router pozwala użytkownikom samodzielnie decydować, które urządzenia podłączone do sieci powinny być traktowane priorytetowo, za co odpowiada funkcja QoS.

Automatyczna aktualizacja i dodatkowe opcje

Warto zwrócić uwagę, że w oprogramowaniu routera nie brakuje także innych opcji wpływających na bezpieczeństwo. Dostępna jest na przykład możliwość tworzenia harmonogramu działania Wi-Fi, aby automatycznie rozłączać bezprzewodowy internet o wybranej godzinie oraz opcja tworzenia „czarnej” i „białej” listy serwisów internetowych, która stanowi uzupełnienie kontroli rodzicielskiej sterowanej z poziomu smartfonów.

Sterowanie routerem z poziomu aplikacji WP.PL
Sterowanie routerem z poziomu aplikacji Źródło: WP.PL

D-Link DIR-2660 dba także o własne bezpieczeństwo. Oprogramowanie urządzenia może się automatycznie aktualizować, a użytkownik może sprawdzić w ustawieniach dokładny numer wersji zainstalowanego wydania. Nie trzeba więc samodzielnie dbać o bieżące instalowanie łatek – dla wygody użytkownika router robi wszystko samodzielnie.

d3m3ssj

Na koniec świetna wiadomość dla użytkowników inteligentnych asystentów domowych. Opisywany router współpracuje z Asystentem Google oraz usługą Amazon Alexa. Pozwala to uzyskiwać głosowe informacje o statusie urządzeń oraz powiadomienia dźwiękowe na przykład w momencie wydania aktualizacji oprogramowania routera.

D-Link DIR-2660 to funkcjonalny i wydajny router, który z pewnością sprawdzi się w mieszkaniu każdego wymagającego użytkownika. Gotowość do rozbudowy w ramach sieci Mesh to atut dla osób mieszkających w domach i dużych apartamentach, z kolei wbudowane zabezpieczenia McAfee to plus dla wszystkich – na czele z osobami dbającymi o bezpieczeństwo swoich dzieci w internecie.

d3m3ssj

Podziel się opinią

Share
d3m3ssj
d3m3ssj
Więcej tematów