Aplikacja na telefon może pomóc niewidomym w kinie

Aplikacja na telefon może pomóc niewidomym w kinie12.04.2014 13:59
Aplikacja na telefon może pomóc niewidomym w kinie
Źródło zdjęć: © Flickr / Ze Carlos Barretta / CC

Fundacja Audiodeskrypcja chce stworzyć dla użytkowników darmową aplikację na telefon, która pozwalałaby korzystać z audiodeskrypcji w kinie niezależnie od tego, czy jest ono wyposażone w sprzęt do wykorzystania tej techniki.

Audiodeskrypcja polega na opisywaniu przez lektora (bez własnej interpretacji i komentarza) wizualnej warstwy dzieła, np. obrazu, zabytków czy tego, co się dzieje np. między dialogami w filmie czy spektaklu teatralnym. W ten sposób opisywane są takie informacje, jak język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria czy kostiumy.

Dzięki temu, osoby niewidome i niedowidzące mają pełniejszy kontakt z kulturą i sztuką. W kinie, teatrze czy galerii mogą skorzystać ze słuchawek i specjalnie przygotowanych dla nich nagrań.

Tę technikę popularyzuje i pokazuje jej znaczenie dla niepełnosprawnych Fundacja Audiodeskrypcja, założona pięć lat temu w Białymstoku. Dotychczas udało jej się przygotować audiodeskrypcję do kilkudziesięciu filmów.

"Właściciele kin niechętnie inwestują w sprzęt do audiodeskrypcji, wychodząc z założenia, że filmów z audiodeskrypcją jest zbyt mało. Z kolei dystrybutorzy i producenci nie udostępniają kinom takich filmów, bo sale kinowe i tak nie mają odpowiedniego sprzętu, by je odtworzyć. I tu koło się zamyka" - uważa Tomasz Strzymiński, prezes Fundacji Audiodeskrypcja.

Dlatego, aby można było być niezależnym od tego, czy jest sprzęt w kinie, czy go nie ma, fundacja chce teraz stworzyć aplikację pod nazwą Movie Guide Dog, dzięki której można będzie korzystać z audiodeskrypcji także tam, gdzie kino nie ma stosownego wyposażenia.

Wystarczy, że ścieżka dźwiękowa z audiodeskrypcją będzie w bazie (na serwerze) tej aplikacji. Strzymiński dodał, że wystarczy wówczas ściągnąć ją na telefon a sama aplikacja zsynchronizuje audiodeskrypcję ze ścieżką dźwiękową filmu.

Trwa zbiórka pieniędzy na ten cel, bo na przygotowanie i wdrożenie projektu potrzeba ok. 10. tys. zł. W ramach kampanii wspierającej akcję powstała strona internetowa oraz film pokazujący, że te same emocje w kinie można odbierać różnymi zmysłami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)