Tak silnej burzy geomagnetycznej dawno nie było. Eksperci tego nie przewidzieli

Tak silnej burzy geomagnetycznej dawno nie było. Eksperci tego nie przewidzieli24.03.2023 12:18
Słońce zaznacza swoją obecność
Źródło zdjęć: © NASA Goddard Space Flight Center

Serwis Space Weather, zajmujący się m.in. obserwacją kosmicznej pogody donosi, że zorze polarne, które można zaobserwować 23 i 24 marca są skutkiem silnej burzy geomagnetycznej, określanej jak "najbardziej intensywna od prawie 6 lat". Jej dokładna przyczyna na razie nie jest znana. Według ekspertów to burza klasy G4. Wyjaśniamy, co to znaczy.

Burze geomagnetyczne (nazywane również słonecznymi lub magnetycznymi) to nagłe oraz intensywne zmiany magnetosfery, czyli pola magnetycznego naszej planety. Powstają za sprawą zwiększonej aktywności Słońca, a szczególnie rozbłysków słonecznych i koronalnych wyrzutów masy. Burze tego typu mogą doprowadzić do zmian parametrów fizycznych wiatru słonecznego. Amerykańska instytucja National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) w piątek 24 marca poinformowała, że zaobserwowana w ostatnim czasie burza geomagnetyczna to burza klasy G4.

Silna burza geomagnetyczna

Zjawiska klasy G4 oraz silniejsze - klasy G5 uznawane są za najgroźniejsze dla naszej planety. Na szczęście dochodzi do nich niezwykle rzadko. Jak donosi Space Weather, ostatni raz burzę geomagnetyczną klasy G4 zaobserwowano ok. 6 lat temu. Serwis zaznacza też, że nikt nie przewidział, że burza osiągnie taki poziom.

Klasyfikacja burz geomagnetycznych:

  • Klasa G1 - jest to bardzo słaba burza geomagnetyczna, której skutki w większości przypadków nie są odczuwalne na Ziemi. Może doprowadzić do niewielkich zakłóceń łączności radiowej HF i pogorszyć jakość sygnałów nawigacyjnych o niskiej częstotliwości, czy spowodować zakłócenia w działaniu satelitów. Według NOAA tego typu burze występują ok. 2000 razy na cykl (chodzi o 11-letni cykl słoneczny).
  • Klasa G2 - jest to burza uznawana za umiarkowaną. Może doprowadzić do zakłóceń łączności radiowej, działania satelitów i sygnałów nawigacyjnych o niskiej częstotliwości nawet przez kilkadziesiąt minut, a także zachowania zwierząt migrujących, czy częstotliwości występowanie zórz polarnych na dużych szerokościach geograficznych. Tego typu burze występują ok. 350 razy na cykl słoneczny.
  • Klasa G3 - jest to silna burza, która może doprowadzić do dłuższych zakłóceń w łączności radiowej i sygnałów nawigacyjnych o niskiej częstotliwości. Burze klasy G3 zazwyczaj pojawiają się ok. 175 razy na cykl słoneczny.
  • Klasa G4 - jest to bardzo silna burza geomagnetyczna. Według NOAA burze klasy G4 pojawiają się ok. 8 razy na cykl słoneczny. Może spowodować uszkodzenia satelitów, przerwy w łączności radiowej, wywołać przerwy w dostawach prądu, a także zakłócić działanie GPS-ów.
  • Klasa G5 - jest to najsilniejsza burza geomagnetyczna. Zdarza się rzadziej niż raz na jeden cykl słoneczny. Niesie ze sobą najwięcej zagrożeń dla naszej planety. Może doprowadzić do czasowego paraliżu łączności radiowej, trwałego uszkodzenia systemów nawigacyjnych, a nawet pojawienia się przerw w dostawach prądu, a w skrajnych przypadkach nawet do paraliżu internetu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZOBACZ TAKŻE: Sławosz Uznański opowiada, jak został rezerwowym astronautą ESA


Częstotliwość burz geomagnetycznych zwiększą się pod koniec każdego 11-letniego cyklu słonecznego w tzw. maksimum słonecznym, kiedy słoneczne pole magnetyczne jest najsilniejsze. W tym czasie można obserwować również inne zjawiska powodowane wzmożoną aktywnością Słońca, jak np. tornada słoneczne. Obecnie zbliżamy się do najbardziej aktywnej fazy aktualnego cyklu słonecznego. Rozpoczął się on w 2019 r., a swój szczyt osiągnie w 2025 r. W kolejnych latach aktywność Słońca będzie malała, aż do rozpoczęcia kolejnego 11-letniego cyklu słonecznego.

Zorza polarna w Polsce

Efekty silnej burzy magnetycznej były widoczne również w Polsce. Mieszkańcy północnej części kraju, a szczególnie województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego mogli zaobserwować zorzę polarną.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.