Samsung PS64E8000GS - telewizor idealny?

Samsung PS64E8000GS - telewizor idealny?19.07.2012 12:00
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Czerwiec był bez wątpienia miesiącem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2012. Dla nas był również czasem testu 64-calowej plazmy Samsunga, na której mecze oglądało się naprawdę wyśmienicie. Nadeszła jednak pora rozstania z telewizorem, co przepełnia nas niewymownym smutkiem. Dlaczego? Dlatego, że to bezsprzecznie najlepszy telewizor, jaki zdarzyło nam się do tej pory testować.

Technologia LCD LED, pod względem sprzedaży, króluje w tej chwili na rynku. Być może już stosunkowo niedługo koronę odbierze jej technologia OLED, której właściwości, przynajmniej na papierze, robią naprawdę duże wrażenie. My postanowiliśmy wziąć na warsztat najnowszy telewizor plazmowy, aby osądzić, czy ta starsza technologia ma jeszcze szansę na przetrwanie. Zacznijmy od podstaw...

Opakowanie, wymiary i montaż

Na samym początku zadziwia opakowanie. Paczka, w której znajduje się telewizor ma wymiary: 162. x 1024 x 440 mm. Oznacza to, że jej szerokość ma niemalże pół metra. Zastanawialiśmy się, jaka przy takich rozmiarach opakowania będzie grubość telewizora. Okazuje się, że telewizor jest po prostu bardzo solidnie zabezpieczony przed ewentualnymi uszkodzeniami w trakcie podróży, a jego głębokość w stosunku do rozmiaru i technologii matrycy (to w końcu plazma) jest naprawdę niewielka. Telewizor ma wymiary:

- Zestaw bez podstawy (szer. x wys. x głęb.): 1485 x 882,8 x 48,1 mm
- Zestaw z podstawą (szer. x wys. x głęb.): 148. x 971,8 x 351,7 mm

co czyni go jednym z cieńszych telewizorów w swojej klasie (telewizory plazmowe LG lub Panasonic w podobnych rozmiarach przekraczają zazwyczaj rozmiar 5,2 cm).

Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)
Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)

Do wypakowania i montażu potrzeba min. 2 osób. Telewizor składa się dość szybko i intuicyjnie. Dziwi trochę podstawa i śruby (a raczej śrubki) przeznaczone do montażu. Jak na taką wielkość ekranu ich wymiary są dość małe. Po przykręceniu podstawy i ustawieniu telewizora na stoliku, przez długi czas martwiliśmy się o mocowanie i jego stabilność - wyświetlacz robi wrażenie chybotliwego.

Wygląd i złącza

Telewizor (jak większość telewizorów firmy Samsung) ma nieskazitelny wygląd i pasuje do każdego pomieszczenia. Ciemno-tytanowy kolor obwódki ekranu wspaniale komponuje się z metaliczną podstawą dając stylowy i estetyczny wygląd. Nazwa firmy na przednim panelu jest widoczna, ale jednocześnie stonowana. Na szczęście nie jest podświetlana, gdyż jest to zazwyczaj jeden z bardziej rażących i najczęściej wyłączanych przez nas (jeśli istnieje taka możliwość) dodatków.

Wszystkie złącza rozmieszczone są we wgłębieniach tylnej obudowy w taki sposób, że nie utrudniają ewentualnego powieszenia telewizora na ścianie (może poza kablem zasilającym, który lekko wystaje). Wyprowadzane są one na boki by łatwo podłączać urządzenia zewnętrzne. Do dyspozycji mamy złącza:
- 3 x HDMI,
- 3 x USB,
- Wejście komponentowe (Y / Pb / Pr),
- Wejście kompozytowe (AV, w użyciu jako komponentowe Y),
- Wyjście audio cyfrowe (optyczne),
- Scart,
- Wejście RF (naziemne / kablowe),
- Wejście RF (satelitarne),
- Wejście audio DVI (minijack),
- Ethernet (LAN),
- MHL.

Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)
Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)

Bez problemu podłączymy zatem dysk przenośny, konsolę, komputer, cyfrowy system audio czy też odtwarzacz Blue-ray. Celowo nie wspomnieliśmy o internecie, ponieważ telewizor posiada wbudowany WLAN (obsługuje protokoły komunikacyjne IEEE 802.11a/b/g i n), więc podłączanie kablem (pomimo tego, że jest dostępne) jest zbędne.

Piloty

W zestawie mamy nie jednego pilota, tak jak zazwyczaj to bywa, lecz dwa. Pierwszy - standardowy ma przejrzyście rozłożone przyciski i intuicyjne podpisy. Dodatkowo ich rozmiar pozwala na łatwe trafianie w wybraną funkcję nawet w ciemnym pomieszczeniu.

Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)
Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)

Drugi pilot jest zdecydowanie bardziej ciekawy. Na pierwszy rzut oka nie widać na nim przycisków, tylko napisy na czarnym tle oraz srebrny uchwyt. Po bliższym przyjrzeniu okazuje się, że „napisy”. da się nacisnąć, a czarny panel jest panelem dotykowym. Po pierwszym włączeniu telewizora, nawiązuje on połączenie z pilotem i zestaw jest gotowy do użycia. Poza podstawowymi funkcjami jak: regulacja głośności, przełączanie programów czy włączanie i wyłączanie TV, pilot umożliwia wywołanie na ekranie telewizora treści poleceń głosowych, które zostaną wykonane, gdy wypowiemy je do mikrofonu wbudowanego w pilocie (więcej w na ten temat w rozdziale Sterowanie głosem).

Ponadto, panel dotykowy umożliwia wybór wybranych opcji na ekranie przy pomocy ruchu palców (tak jak na ekranach smartfonów). Ostatnią ważną ciekawostką jest możliwość wykorzystania tego kontrolera, jako uniwersalnego pilota dla innych urządzeń. Po podłączeniu narzędzia IR Blaster (nie ma go w zestawie) możemy sterować dodatkowymi sprzętami, takimi jak dekoder telewizji kablowej czy odtwarzacz Blue-ray. Telewizor posiada także funkcję Anynet+, umożliwiającą sterowanie za pomocą pilota telewizora wszystkimi podłączonymi urządzeniami firmy Samsung ją obsługującymi. System Anynet+ obsługuje do 1. urządzeń audio-wideo, jednak należy pamiętać, że można podłączyć do 3 urządzeń tego samego typu.

Obraz

Bez najmniejszych wyrzutów sumienia możemy napisać, że telewizor ten ma najlepszy obraz spośród telewizorów, które dotychczas testowaliśmy. Czerń jest na tyle głęboka, że przy jasności na poziomie 40 proc. czarny pulpit ekranu telewizora, nie różni się praktycznie od wyłączonego panelu. Zdumiewające jest to, że przy takim poziomie czerni nadal dostrzegalne są kształty, a obraz wcale nie wydaje się przyciemniony. Możliwe jest to dzięki funkcji Real Black Pro, która dynamicznie optymalizuje kontrast i wzmacnia nasycenie najciemniejszych obrazów, zapewniając większą klarowność, głębię i bogactwo obrazu. Jeśli zwiększymy jasność, nadal uzyskujemy przyzwoitą czerń i co wspaniałe, w przeciwieństwie do większości telewizorów LED, nie uzyskujemy podświetlenia krawędzi, tylko równomiernie oświetlenie ekranu.

Dzięki odświeżaniu w technologii 600 Hz Subfield Motion uzyskujemy ultra szybki czas reakcji nawet na najbardziej dynamicznych scenach oraz brak efektu smużenia (także na meczach piłki nożnej czy w grach komputerowych), a dzięki technologii Clear Image Panel rozmazywanie na ekranie zostało całkowicie wyeliminowane. Oczywiście ekran obsługuje standard Full HD i charakteryzuje się rozdzielczością 1920×108. pikseli, ale w telewizorach tej klasy jest to już standard.

Ustawienia fabryczne kolorów są na bardzo dobrym poziomie. Jeśli jednak ktoś chciałby wznieść się na wyższy poziom doskonałości, do dyspozycji ma bardzo bogaty zakres opcji ustawień obrazu. W podstawowych ustawieniach jest to standardowy zestaw: podświetlenie, kontrast, jasność, ostrość i kolor. W dodatkowych opcjach ustawić możemy filtr zakłóceń cyfrowych, tonację kolorów czy też redukcję zakłóceń MPG. Ustawienia zaawansowane pozwalają na regulację tonacji czerni, koloru skóry, balansu bieli i kilku innych parametrów. Innymi słowy, wszystko, czego może zapragnąć nawet bardzo wybredny widz. Przy ustawieniu obrazu często zadajemy sobie pytanie: jak zrobić to najlepiej. W celu ułatwienia tego zadania, producent umieścił w opcjach ekrany do kalibracji obrazu. Jest to funkcja stosowana przez niewielu producentów, a znacznie ułatwia ona ten proces, dając mniej zaawansowanym użytkownikom możliwość niemalże profesjonalnego ustawienia jasności i kolorów (w każdym razie, jeśli oczekiwanym stanem jest uzyskanie barw
realistycznych). W przypadku gdy rozregulujemy obraz za bardzo, dostępna jest funkcja przywrócenia jego parametrów do ustawień fabrycznych.

3D

Częstym problemem po kupnie telewizora 3. jest kwestia nabycia drugiej pary okularów. Są one zazwyczaj drogie i trudne do kupienia. Tutaj nie ma tego problemu, gdyż w zestawie umieszczone są dwie pary aktywnych okularów z załączonymi bateriami. Po ich włączeniu na ekranie telewizora pojawia się informacja na temat uzyskanego połączenia, dzięki temu wiemy, kiedy okulary działają. Telewizor wyposażony jest w opcję konwersji obrazu 2D do 3D oraz dwa tryby obrazu trówjwymiarowego. Pomimo tego, że nie jesteśmy zapalonymi entuzjastami technologii 3D, gdyż męczy ona oczy i wymaga jeszcze dopracowania w zakresie kątów widzenia oraz wyrazistości tła, śmiało można powiedzieć, że ten telewizor zmienia spojrzenie na to zagadnienie. Dzięki technice wykonania okularów zapewniającej wyższy kontrast i przyspieszonemu trybowi reakcji otrzymujemy bardziej wyrazisty obraz 3D, pozbawiony zakłóceń, który mniej męczy oczy. 64 cale telewizora po przełączeniu w tryb trójwymiarowy sprawiają, że postrzegany obraz staje się jeszcze
większy, obraz wypełnia pomieszczenia, a widz może się poczuć się jakby był w środku akcji.

Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)
Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)

Dźwięk

Telewizor posiada dobrej jakości głośniki dające przyzwoity dźwięk. Do dyspozycji mamy kilka trybów ustawień w zależności od tego, czy oglądamy film, słuchamy muzyki lub chcemy wzmocnić wyrazistość mowy. W trybie standardowym dostępne są efekty wirtualizacji dźwięku oraz klarowności dialogów. Dla wymagających użytkowników dostępny jest bardziej zaawansowany korektor dźwięku. Do dyspozycji mamy również technologię dźwięku 3D, która zapewnia pełnię dźwięku odpowiadającą efektom wideo 3. przez zastosowanie odpowiedniej perspektywy i głębi dźwięku (dostępna tylko dla filmów 3D). Jeśli jest to nadal niewystarczające, telewizor posiada wyjście cyfrowe, więc jego podłączenie do zestawu kina domowego lub zestawu głośników komputerowych nie stanowi problemu.

Dyski zewnętrzne

Trzy złącza USB pozwalają podłączyć pamięć zewnętrzną w celu odtwarzania z niej zdjęć, utworów muzycznych czy filmów. Funkcja AllShare Play obsługuje wyłącznie urządzenia USB klasy MSC. Skrót MSC oznacza urządzenia typu Mass Storage Class Bulk-Only Transport. Przykładami urządzeń klasy MSC są nośniki pamięci flash USB, czytniki kart pamięci i dyski twarde USB (koncentratory USB nie są obsługiwane). Obsługiwane systemy plików to FAT16. FAT32 i NTFS.

Poniżej znajdują się obsługiwane formaty plików i napisów:

Kodeki video

Obsługiwane formaty plików muzycznych

Obsługiwane rozdzielczości obrazu

Formaty napisów

1) Napisy zewnętrzne:

- Tekst MPEG-4 ze znacznikami czasowymi (.txt),
- SAMI (.smi),
- SubRip (.srt),
- SubViewer (.sub),
- Micro DVD (.sub lub .txt),
- SubStation Alpha (.ssa),
- Advanced SubStation Alpha (.ass),
- Powerdivx (.psb),

2) Napisy wewnętrzne:

- Xsub, Kontener: AVI,
- SubStation Alpha, Kontener: MKV,
- Advanced SubStation Alpha, Kontener: MKV,
- SubRip, Kontener: MKV,
- Tekst MPEG-4 ze znacznikami czasowymi, Kontener: MP4.

DLNA (AllShare) i Anynet+

Dzięki technologii DLNA Możliwe jest odtwarzanie w telewizorze, za pośrednictwem sieci, filmów, zdjęć i utworów muzycznych zapisanych w telefonach komórkowych lub innych urządzeniach, np. w komputerze. Bezprzewodowe odtwarzanie zawartości dysku komputera wydaje się tutaj szczególnie atrakcyjną funkcjonalnością. Aby z niej skorzystać wymagane jest pobranie ze strony Samsunga dedykowanego oprogramowania (Samsung AllShare) oraz jego instalacja. Minimalne wymagania sprzętowe zalecane przez producenta to - procesor: Intel Pentium 4 2.3. GHz lub lepszy, RAM: 2 GB lub więcej, minimalna rozdzielczość monitora 900x500, Wi-Fi : 802.11 g/n, OS: Windows XP/ Vista/ 7, Microsoft .Net Framework 3.5 lub nowszy. Instalacja jest łatwa, a poruszanie się po aplikacji nie powinno sprawiać problemów. Niestety przy udostępnianiu plików czasami się ona zawiesza i operacje należy wykonać ponownie. Do odtwarzania multimediów z komputera
wystarczy wybrać odpowiednie źródło sygnału i już możemy cieszyć się udostępnionymi zdjęciami lub filmami na ekranie telewizora (dostępne jest także odtwarzanie muzyki). Co ważne, podczas odtwarzania filmów nawet w rozdzielczości 720p nie było problemów ze stabilnością połączenia, która potencjalnie mogłaby wpływać na tzw. przycinanie obrazu.

Sterowanie głosem

Obsługa Smart umożliwia szybkie i łatwe wyświetlanie i konfigurowanie opcji menu za pomocą mowy (liter lub słów) lub gestów. Telewizor „słyszy” polecenia głosowe na dwa sposoby:
- Przy użyciu mikrofonu telewizora (rozpoznawanie na odległość) – zalecana odległość nie większa niż ok. 4 m od telewizora.
- Przez naciśnięcie przycisku VOICE na pilocie (rozpoznawanie z bliska) –. uaktywnienie mikrofonu w pilocie.

Ta druga funkcja jest szczególnie przydatna w momencie, gdy głośno słuchamy programów telewizyjnych lub w pomieszczeniu nie jest wystarczająco cicho (zalecane jest natężenie dźwięków z otoczenia poniżej 4. dB). Przed rozpoczęciem sterowania należy wybrać język, włączyć usługę rozpoznawania mowy i skalibrować ją. W menu jest do tego przeznaczona funkcja, która w łatwy sposób prowadzi użytkownika przez kolejne kroki. Przeprowadzone zostaną testy zakłóceń w celu sprawdzenia poziomu dźwięków otoczenia przechwytywanych przez mikrofon telewizora. Test mikrofonu i głośnika, który umożliwia stwierdzenie, czy dźwięk z głośnika telewizora przechwycony przez wbudowany w telewizor mikrofon spowoduje zakłócenie polecenia głosowego.

Test kontroli za pomocą głosu. Ten test sprawdzi poziom głośności i czystość głosu dla potrzeb korzystania z funkcji sterowania głosowego. Po wykonaniu wszystkich zabiegów telewizor może się automatycznie włączać, reagując na odgłosy z otoczenia. W tym celu należy wypowiedzieć magiczną frazę: "Smart TV Włącz się". O ile podczas normalnej pracy telewizor zaskakująco dobrze rozpoznaje komendy, to przy włączaniu, często trzeba wypowiedzieć ten zwrot dwa, a czasami i więcej razy (komendę „Smart TV Włącz się”. można zmienić na „Hi TV Włącz się”). Podczas pracy telewizora po uruchomieniu na pilocie komendy VOICE lub wypowiedzeniu słowa wywołującego ("Smart TV") pojawia się lista poleceń (dźwięk zostaje jednocześnie ściszony do niskiego poziomu, aby telewizor łatwiej mógł zrozumieć polecenia). Oczywiście należy wyraźnie i prawidłowo wymawiać słowa i zwroty, ale bez zbędnej przesady. Po wypowiedzeniu wybranej opcji na ekranie pojawia się wypowiedziane słowo i wykonana zostaje wybrana komenda. W przypadku nie
rozpoznania frazy, telewizor poprosi o powtórzenie lub gdy wykryje zakłócenia, o ich eliminację. System identyfikacji wyrażeń działa naprawdę dobrze i płynnie. Z początku myśleliśmy, że nie będziemy go używać - w rzeczywistości okazało się, że jest to bardzo funkcjonalna opcja, gdyż nie trzeba się martwić o lokalizację pilota lub wydzierać go z dłoni towarzyszowi seansu. Sterowanie dźwiękiem jest uciążliwe w zasadzie tylko w hałasie oraz przy zwiększaniu głośności, gdzie zmiana o 10 poziomów wymaga powtórzenia 10 razy tego samego zwrotu. W takich przypadkach przydaje się sterowanie gestami...

Sterowanie gestami

Przed rozpoczęciem korzystania z kamery telewizyjnej warto skorzystać z funkcji kalibracji w menu. Wykonane zostaną testy jasności pomieszczenia (odpowiednie natężenie oświetlenia: 50–50. luksów) oraz test kąta ustawienia kamery (należy go dostosować za pomocą regulatora w postaci fizycznej rolki umieszczonej z tyłu kamery, czyli na tylnej, górnej części obudowy telewizora). W celu skorzystania z funkcji sterowania ruchami należy wyciągnąć rękę w stronę kamery (czasami trzeba nią delikatnie pomachać na lewo i prawo). Na ekranie telewizora pojawi się kursor, który będzie podążał na ekranie za ruchem naszej ręki oraz menu wyboru opcji, regulator głośności i przyciski zmiany kanałów. W celu zmiany głośności wspomnianej przy okazji starowania głosowego, ruchem ręki kierujemy kursorem w stronę przycisku „plus” i kilkakrotnie zaciskamy pięć. Powoduje to zmianę głośności o liczbę poziomów równą liczbie naszych ruchów. Przy pomocy rąk możemy także przewijać strony w wybranym kierunku, a za pomocą okrężnych ruchów
wracać do poprzednich pozycji menu.

Funkcje ruchowe wraz z głosowymi zapewniają bardzo przyjemną zabawę nawet przy wykonywaniu podstawowych działań. Co ważne - nie są one skomplikowanymi czynnościami wymagającymi precyzji ruchów i nienagannej dykcji. Są to funkcjonalne i przydatne opcje sterowania telewizorem, których każdy w krótkim czasie się nauczy i co najważniejsze polubi.

Smart Hub

Platformę Smart TV Samsunga jako osobny system testowaliśmy całkiem niedawno. Nasze zachwyty nad tym rozwiązaniem możecie przeczytać w tym artykule: Platforma Samsung SmartTV - prawdziwie internetowy telewizor.

Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)
Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)

Nowości, które mieliśmy okazję przetestować przy okazji telewizora wyposażonego w kamerkę, to (oprócz opcji, które opisaliśmy wcześniej, jak np. sterowanie gestami) m.in. aplikacje do uprawiania Fitnessu. Jako że w kwestii utrzymania formy jesteśmy dość tradycyjni i wybieramy siłownię zamiast zabawy z telewizorem - nie jesteśmy w stanie zbyt wiele o tej funkcji powiedzieć. Być może części osób taka odmiana VOD (wideo na żądanie) rzeczywiście pomoże w utrzymaniu sprawności ruchowej. W każdym razie żadnej próby wspierania wysiłków w tej dziedzinie nie należy potępiać.

Mogliśmy też wreszcie porozmawiać na Skype z krewnymi z zagranicy, co sprawiło nam naprawdę wiele radości. Musicie uwierzyć nam na słowo, że rozmowa całą rodziną przed ekranem wielkiego telewizora, to nie to samo, co rozmowa przy małym laptopie. Można powiedzieć, że wraz z takimi rozwiązaniami, do naszych domów wkraczają wideokonferencje pełną gębą.

Wady telewizora

Pewnie myśleliście, że ten telewizor ich nie ma. Tak naprawdę niewiele się pomyliliście. Oprócz drobnych usterek, które wymieniliśmy we wcześniejszych rozdziałach testu (pozorna chybotliwość konstrukcji, rzadkie "zawieszki" systemu podczas korzystania z DLNA), pojawiają się też dwie większe wady, związane niestety... z pieniędzmi.

Producent nieprzypadkowo nie chwali się nigdzie zużyciem energii przez ten telewizor. Plazmy zawsze słynęły z wysokiego poboru prądu i ten model niestety nie walczy z tą łatką. Średnie zużycie podczas eksploatacji, mierzone urządzeniem polskiego producenta Bemko (model B65-6907C), wahało się w granicach 220-28. W. Przy maksymalnym wysiłku (np. wyświetlanie bardzo dynamicznego filmu 3D) dochodziło chwilami nawet do 450 W. To naprawdę sporo.

Trzeba przy tym mieć na uwadze, że sama kwota, jaką trzeba zapłacić za telewizor, nie jest również mała. Najniższe ceny w internetowych porównywarkach cenowych oscylują w granicach 1. 000 zł.

Jeden z redaktorów TECH-a posiada w domu plazmę z poprzedniej serii Samsunga i po niecałych dwóch latach eksploatacji pojawił się z nią problem w postaci wypalania się wzorów na wyświetlaczu. Mianowicie w jednym z rogów po przyjrzeniu się widać logo jednego z kanałów telewizyjnych. Technologia poszła oczywiście do przodu i być może zniwelowano tę wadę, ale pomyśleliśmy, że jesteśmy zobowiązani napisać o tym naszym czytelnikom. Nie możemy, rzecz jasna, tej niedoskonałości przypisywać z góry nowemu modelowi PS64E8000GS, dlatego nie wliczamy jej do ogólnej oceny.

Podsumowanie

Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)
Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)

Testowaliśmy już wiele modeli telewizorów, w tym najnowsze konstrukcje LED-owe, których ceny przekraczały 2. 000 zł. Z czystym sumieniem możemy stwierdzić, że żaden z nich nie dorównywał Samsungowi PS64E8000GS. Nie boimy się powiedzieć, że zarówno pod względem jakości obrazu, jak i rozwiązań multimedialnych, systemowych, intuicyjności obsługi itd., jest to produkt idealny. Koszty jego eksploatacji są rzeczywiście wysokie, ale nasuwa się nam takie porównanie: kiedy kupujemy Ferrari, to nie myślimy o tym, ile będziemy płacić za benzynę...

Ocena: 10/10

Zalety:

  • doskonały obraz (doskonała czerń, ostrość, podświetlenie, itd.),
  • liczba złączy,
  • wielkość wyświetlacza,
  • obsługa dużej gamy formatów plików z nośników zewnętrznych,
  • wbudowany moduł WLAN,
  • doskonałej jakości technologia 3D,
  • dobry dźwięk z wbudowanych głośników,
  • intuicyjny pilot oraz drugi pilot z dodatkowymi funkcjami,
  • DLNA,
  • wbudowana kamerka,
  • sterowanie głosem i gestami,
  • świetna platforma Smart TV,
  • wygląd,
  • 2 pary okularów w zestawie.

Wady:

- zużycie prądu,
- podstawa robiąca wrażenie niepewnej,
- rzadkie "zawieszki" systemu podczas korzystania z DLNA.

_ Jacek Górski _

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.