Nowa lustrzanka Nikon D610

Nowa lustrzanka Nikon D61017.08.2016 11:04
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Nikon ogłosił wprowadzenie na rynek popularnej lustrzanki formatu FX - Nikon D610. Nowy model, w lekkim i poręcznym korpusie, oferuje rozwiązania znane z flagowych lustrzanek Nikona. Główne zalety nowego aparatu to pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24,3 megapiksela z procesorem obrazu EXPEED 3 oraz zdjęcia, które możemy wykonywać z prędkością 6 kl./s.

Lekki korpus modelu Nikon D61. kryje matrycę CMOS formatu FX o rozdzielczości 24,3 megapiksela, która zapewnia wysoki poziom szczegółowości obrazu. Producent nie zapomniał również o regulacji ISO w szerokim zakresie: od 100 do 6400, z opcją zwiększenia do 25 600 i zmniejszenia do 50, co pozwala rejestrować ostre zdjęcia oraz filmy nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

Nikon D61. został wyposażony w przednią i tylną obudowę ze stopu magnezu, odporną na wilgoć i kurz – podobnie, jak w profesjonalnej lustrzance cyfrowej Nikon D800. W obudowie umieszczono 2 gniazda kart SD (SDXC i UHS-I), które oferują możliwość zapisywania plików RAW i JPEG na osobnych kartach, kopiowanie między kartami i wybieranie gniazda w zależności od ilości pozostałego miejsca podczas rejestrowania filmu. Dzięki wykorzystaniu udoskonalonych obwodów elektrycznych, znanych z modelu D800, można wykonać około 900 zdjęć lub nagrać około 60 minut filmu podczas korzystania z podglądu na żywo bez konieczności doładowywania akumulatora.

Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)
Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)

Nowy aparat Nikon posiada wyświetlacz LCD o przekątnej 3,2 cala i szerokim kącie widzenia z automatycznym sterowaniem jasnością, która jest automatycznie dostosowywana do warunków otoczenia. Oprócz wyświetlacza, do dyspozycji dostajemy też wizjer optyczny ze szklanym pryzmatem, który zapewnia blisko 10. proc. pokrycie kadru i powiększenie 0,7 razy (obiektyw 50 mm f/1,4 ustawiony na nieskończoność, -1 dptr.). Całość uzupełnia elektroniczny, dwuosiowy wirtualny horyzont, który umożliwia precyzyjne potwierdzenie wypoziomowania zdjęcia na wyświetlaczu LCD lub w wizjerze, sprawdzające zarówno położenie aparatu w stosunku do płaszczyzny poziomej, jak i jego nachylenie (obrót w przód lub w tył).

W nowym Nikonie D61. zastosowano znany m.in. z modelu D4 procesor EXPEED 3. Dba on o to, by aparat mógł przetwarzać duże ilości danych, gwarantując jednocześnie wierne odtworzenie kolorów oraz ulepszoną redukcję szumów. 16-bitowa technologia przetwarzania obrazu pozwala uchwycić bogactwo szczegółów, barw i odcieni oraz zapewnia płynne przejścia tonalne w całej skali kolorystycznej, aż do czystej bieli, nawet na zdjęciach rejestrowanych w formacie JPEG. Innym systemem zastosowanym w D610 jest 39-polowy system autofokus Multi-CAM 4800.

Z aparatem D61. współpracują obiektywy o przysłonie do f/8, a przy maksymalnie otwartej przysłonie i czułości do -2 EV (ISO 100, 20°C) - producent obiecuje, że system AF umożliwia uzyskanie ostrych zdjęć nawet przy samym świetle księżyca. W celu zapewniania pełnej kontroli nad kadrem, oferuje on możliwość wyboru poszczególnych pól lub skonfigurowanych ustawień obejmujących 9, 21 lub 39 pól AF. Tryby autofokusa, takie jak AF z dynamicznym wyborem pola i śledzenie 3D, pozwalają utrzymać ostrość nawet na najmniejszych obiektach, bez względu na sposób, w jaki się one poruszają. Z kolei, dzięki uproszczonemu wyborowi trybów AF (AF-A, AF-S i AF-C) nie trzeba odrywać oczu od wizjera podczas wybierania ustawień.

Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)
Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)

Nikon D61. jest szybszy od swojego poprzednika, umożliwiając rejestrowanie zdjęć z prędkością do 6 kl./s zarówno w formacie FX, jak i DX. Ponadto, aparat oferuje nowy tryb cichego zwalniania migawki w trybie zdjęć seryjnych, który znacznie wycisza dźwięk pracy mechanizmu powrotu lustra. Rozwiązanie to umożliwia fotografowanie trudnych do uchwycenia obiektów, takich jak dzikie zwierzęta, z prędkością do 3 kl./s.

Zastosowany w modelu Nikon D61. zaawansowany system rozpoznawania scenerii obejmuje 2016-pikselowy czujnik RGB, służący do pomiaru ekspozycji, który dokładnie analizuje każdą scenę w celu zapewnienia jak najwierniejszego odwzorowania. Jest on wyposażony w nowatorską funkcję rozpoznawania ludzkich twarzy przy użyciu wizjera optycznego, a także precyzyjnie rozpoznaje barwy i jasność sceny. Wysoki poziom szczegółowej analizy scenerii umożliwia również dokładniejsze działanie autofokusa, automatycznej ekspozycji i ekspozycji błysku i-TTL w zróżnicowanych warunkach kompozycyjnych i oświetleniowych.

Nikon D61. charakteryzuje się szybką reakcją na polecenia fotografa – uruchomienie aparatu trwa ok. 0,13 sekundy, zaś czas otwarcia migawki ograniczono do ok. 0,052 sekundy. Trwałość i precyzja działania zespołu migawki zostały potwierdzone w teście obejmującym 150 000 cykli zwolnień. Zakres czasu jej otwarcia wynosi od 1/4000 do 30 s. Migawka jest wyposażona ponadto w inteligentny, samodiagnozujący się monitor pracy. W aparacie zastosowano też nowatorski zespół napędowy, zmniejszający pobór mocy przy dłuższym czasie otwarcia migawki podczas nagrywania filmów.

Aparat posiada też funkcje przeznaczone do nagrywania filmów w jakości Full HD, takie jak podgląd na żywo nagrywanego materiału czy znana z Nikona D80. D-Movie, która pozwala nagrywać wideo w trybie wielokadrowym. Filmy w rozdzielczości Full HD (1080p) można nagrywać w formatach 30p, 25p i 24p, z opcjonalnymi prędkościami 60p, 50p i 25p w przypadku rozdzielczości 720p. Maksymalna długość filmów w rozdzielczości Full HD wynosi około 29 min i 59 s. Rozdzialczość 1920x1080 px jest dostępna zarówno w formacie FX jak i DX. W filmach rejestrowanych aparatem Nikon D610 jakość dźwięku można poprawić przez złącze mikrofonowe, które umożliwia wykorzystanie zewnętrznego mikrofonu stereofonicznego, gwarantującego wyraźne nagrywanie dźwięku, natomiast wyjście audio pozwala używać słuchawek zewnętrznych. Aparat oferuje też możliwość transmitowania nieskompresowanego strumienia wideo w formacie 1080p w czasie rzeczywistym na zewnętrzne urządzenie nagrywające. W przypadku wykrycia zewnętrznego monitora format sygnału jest
automatycznie zmieniany na 1080i. Nieskompresowane dane są przekazywane w wybranej wielkości zdjęcia i z wybraną liczbą klatek na sekundę bez nakładki informacyjnej, która może być jednocześnie wyświetlana na wyświetlaczu TFT aparatu.

Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)
Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)

W Nikonie D610 znalazła się też cała gama narzędzi, które ułatwią i uprzyjemnią wykonywanie zdjęć i filmów:
Zdjęcia poklatkowe: fotografowanie z interwałometrem umożliwia wyzwalanie migawki we wcześniej ustalonych odstępach czasu. Zdjęcia można łatwo zapisywać w formie plików filmowych i oglądać w trybie przyspieszonego odtwarzania od 24 do 36 tys. razy większej od normalnej prędkości.
Tryb HDR (wysoki zakres dynamiki): możliwość zrobienia jednego prześwietlonego i jednego niedoświetlonego zdjęcia za jednym zwolnieniem migawki. Zakres można poszerzyć o ±3 EV o pełnym nasyceniu i przejściach tonalnych. Możliwe jest jednocześnie dostosowanie płynności krawędzi zetknięcia dwóch ekspozycji w celu uzyskania większej naturalności.
Ustawienia Picture Control: możliwość dostosowania wyglądu zdjęć i filmów dzięki dokładnej regulacji parametrów ostrości, nasycenia, odcieni itp. Ta funkcja jest dostępna bezpośrednio za pomocą specjalnego przycisku.
Programy tematyczne: 19 programów tematycznych pozwala zoptymalizować ustawienia, takie jak czas otwarcia migawki, czułość ISO i wartość przysłony.
Edycja w aparacie: menu obejmują całą gamę użytecznych funkcji, w tym opcję korekcji efektu czerwonych oczu i balansu kolorów, a także funkcję D-Lighting, przetwarzanie formatu RAW i zmianę wielkości zdjęcia. Dostępne są między innymi następujące efekty filtrów: Skylight, Cross Screen, Efekt miniatury, Kolorowy kontur, Szkic kolorowy i Kolor selektywny. Opcje szybkiego retuszu obejmują korektę dystorsji, korekcję kształtu, prostowanie obrazu i efekt rybiego oka. Dostępna jest też funkcja edytowania filmów umożliwiająca określenie ich momentu początkowego i końcowego, co zapewnia efektywniejsze zapisywanie.

Akcesoria dodatkowe:
Wielofunkcyjny pojemnik na baterie MB-D14 (opcjonalny) - umożliwia stosowanie różnych baterii, w tym wielu typów baterii AA i akumulatorów jonowo-litowych Nikon EN-EL15. Pojemnik MB-D14 jest wyposażony w przycisk spustu migawki oraz pokrętła sterowania ułatwiające fotografowanie w pionie.
Kreatywny system oświetlenia (CLS) - aparat Nikon D610 jest zgodny z kreatywnym systemem oświetlenia firmy Nikon, pozwala więc na wykorzystanie oferujących bogate możliwości uniwersalnych lamp błyskowych i-TTL, takich jak profesjonalny model SB-910 czy łatwa w obsłudze lampa SB-700.
Oprogramowanie Capture NX 2 (opcjonalne) - szybkie, zaawansowane i kreatywne przetwarzanie zdjęć: najnowsza wersja jest jeszcze szybsza i obsługuje 64-bitowe systemy operacyjne, pozwalając w pełni wykorzystać możliwości obrazowania modelu Nikon D610 z matrycą o rozdzielczości 24,3 megapiksela.
Oprogramowanie Camera Control Pro 2 (opcjonalne) - uniwersalne zdalne sterowanie ustawieniami aparatu: liczne, udoskonalone rozwiązania pozwalające na znaczące usprawnienie pracy z podglądem na żywo aparatu Nikon D610. Oprócz sterowania trybem ekspozycji, czasem otwarcia migawki i przysłoną kreatywne funkcje sterowania obejmują zdalne rozpoczynanie i zatrzymywanie nagrywania filmu oraz przełączanie między zdjęciami i filmami w trybie podglądu na żywo.

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.