Nowa lustrzanka Nikon D5300

Nowa lustrzanka Nikon D5300
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

04.08.2016 13:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nikon ogłosił wprowadzenie na rynek modelu Nikon D5300 - lustrzanki cyfrowej formatu DX wyposażonej we wbudowany moduł WiFi oraz GPS. Aparat posiada także matrycę CMOS o rozdzielczości 24,2 mln pikseli zaprojektowaną bez optycznego filtra dolnoprzepustowego, nowy wysokowydajny procesor obrazu EXPEED 4 oraz ruchomy ekranem LCD o przekątnej 3,2 cala.

Wbudowana obsługa Wi-Fi

Model D530. jest pierwszą lustrzanką cyfrową firmy Nikon wyposażoną w moduł Wi-Fi. Rozwiązanie to umożliwia przesyłanie zdjęć wysokiej jakości bezpośrednio z aparatu do dowolnego urządzenia z systemem operacyjnym iOS lub Android, a następnie do serwisów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy Twitter. Moduł Wi-Fi przydaje się także przy fotografowaniu. Pozwala na zdalne sterowanie aparatem za pomocą podłączonego smartfona lub tabletu i podgląd sceny na jego ekranie.

Wbudowany moduł GPS

Wbudowany moduł GPS pozwala na dodawanie znaczników geograficznych bez korzystania z zewnętrznych adapterów. Dzięki temu w danych EXIF można zapisać dodatkowe informacje dotyczące lokalizacji, takie jak długość i szerokość geograficzna oraz wysokość nad poziomem morza. Ponadto, moduł GPS pozwala na śledzenie tras wypraw, działając również wtedy, gdy aparat jest wyłączony. Dołączone do aparatu oprogramowanie ViewNX 2 firmy Nikon pozwala na tworzenie efektownych map podróży i prezentowanie ich w NIKON IMAGE SPACE lub w innym serwisie udostępniania zdjęć oraz serwisie społecznościowym z obsługą danych GPS, takim jak Flickr.

Wysoka jakość zdjęć

Obraz

Sercem modelu D530. jest matryca CMOS formatu DX o rozdzielczości 24,2 mln pikseli. Dzięki brakowi optycznego filtra dolnoprzepustowego (OLPF) optymalnie wykorzystuje ona każdy piksel, odwzorowując obrazy z dużą dokładnością. Wysoka czułość ISO (do 12800, z możliwością zwiększenia do odpowiednika 25600) w połączeniu z nowym, wysokowydajnym procesorem przetwarzania obrazu EXPEED 4 firmy Nikon zapewniają wysoką jakość zdjęć wykonanych nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Z kolei, 2016-pikselowy czujnik pomiaru ekspozycji RGB przekazuje dane do systemu rozpoznawania scenerii, który optymalizuje automatyczne ustawienia ekspozycji, autofokusa i balansu bieli. Ulotne, dynamiczne ujęcia można z uchwycić dzięki funkcji zdjęć seryjnych z prędkością do 5 klatek na sekundę oraz inteligentnemu 39-polowemu systemowi autofokusa z dziewięcioma polami krzyżowymi w centrum kadru.

Obrotowy wyświetlacz i efekty zdjęciowe

Nikon D530. został wyposażony w obrotowy wyświetlacz LCD o przekątnej 3,2 cala, szerokim kącie oglądania i rozdzielczości 1 037 000 punktów. Aparat oferuje również szybki dostęp do szeregu przydatnych funkcji. Optymalne wyniki w warunkach dużego kontrastu zapewnia tryb HDR (wysoki zakres dynamiki), a 16 programów tematycznych ułatwi wykonanie dobrego zdjęcia w różnych sytuacjach. Do zdjęć możemy również dodać efekty z szerokiego wachlarza możliwości, takich jak wyodrębnienie określonych kolorów lub zdjęcie w stylu retro.

Obraz

Nagrywanie filmów Full HD

Funkcja nagrywania filmów D-Movie umożliwia nagrywanie filmów Full HD z prędkością do 50p/60p. Dzięki ciągłemu autofokusowi w trybie podglądu na żywo można zachować ostrość nawet w trakcie filmowania dynamicznych scen, korzystając z opcji AF ze śledzeniem obiektu lub AF z priorytetem ostrości twarzy. Dzięki wbudowanemu w aparat mikrofonowi stereofonicznemu i kompatybilności z zewnętrznym mikrofonem stereofonicznym ME-1 firmy Nikon będziemy mogli nagrać materiały z wiernym i czystym dźwiękiem. Aby zaprezentować swoje dzieła, wystarczy podłączyć aparat bezpośrednio do telewizora HD przez wyjście HDMI.

Mniejszy i lżejszy korpus niż w poprzednich modelach

Nikon D530. został wyposażony w mniejszy i lżejszy korpus (waży 480 g bez baterii i karty pamięci) niż poprzedni model Nikon D5200. Jednocześnie aparat oferuje większy, ruchomy wyświetlacz LCD. Funkcja regulacji jasności pozwala na poprawę widoczności obrazu na ekranie podczas pracy przy jaskrawym świetle lub w zacienionych miejscach. Dzięki układowi luster o nowej konstrukcji, powiększenie wizjera podwyższono do ok. 0,82x, co dodatkowo ułatwia komponowanie kadru.

Nikon D5300 oferowany jest w kolorach czarnym, czerwonym lub szarym. Data wprowadzenia modelu oraz cena nie zostały jeszcze ustalone.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)