Nikon D810 - lustrzanka dla wymagających

Nikon D810 - lustrzanka dla wymagających

Nikon D810 - lustrzanka dla wymagających
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
30.06.2014 10:13

Nikon zaprezentował aparat D810. Nowy model został całkowicie przeprojektowany względem swojego poprzednika. Oferuje wyższą jakość zdjęć, szybkość pracy i elastyczność przy nagrywaniu filmów Full HD. W aparacie zastosowano także matrycę w formacie FX o rozdzielczości 36,3 mln pikseli, zakres ISO zawiera się w przedziale 64–12800 (z możliwością rozszerzenia do 32–51200), a procesor przetwarzania obrazu to jednostka
EXPEED 4.

Nikon D81. został wyposażony w całkowicie nową matrycę formatu FX o rozdzielczości 36,3 mln pikseli bez optycznego filtra dolnoprzepustowego. Ponadto, nowy Nikon jest pierwszą cyfrową lustrzanką jednoobiektywową, w której zakres natywnej czułości zaczyna się już od wartości ISO 64 – co pozwala wykonywać bardziej wyraziste zdjęcia przy jasnym świetle – a kończy na wartości ISO 12800. Zakres ten można rozszerzyć do odpowiednika ISO 32–51200.

Dzięki zwiększonej prędkości fotografowania w trybie zdjęć seryjnych oraz 51-polowemu systemowi autofokusa Multi-CAM 3500FX aparat pozwala wykonywać zdjęcia w pełnej rozdzielczości z maksymalną prędkością 5 kl./s, zaś w trybie kadrowania w formacie DX aparat umożliwia rejestrowanie obrazu w rozdzielczości 15,3 mln pikseli z prędkością do 7 kl./s.

Nowy tryb wyboru pola AF z grupy usprawnia fotografowanie stosunkowo niewielkich obiektów znajdujących się blisko kontrastowego lub rozpraszającego tła, pozwalając szybko je namierzyć i oddzielić od otoczenia. Z kolei nowy mechanizm migawki/lustra utrzymuje stabilny obraz w wizjerze i ogranicza do minimum czas jego przesłonięcia przy seryjnym fotografowaniu. Użycie elektronicznej migawki minimalizuje natomiast wewnętrzne drgania i ogranicza ryzyko rozmycia drobnych szczegółów. Nikon D81. obsługuje format RAW w rozmiarze S, który pozwala na zapis nieskompresowanych 12-bitowych plików NEF z płynnymi przejściami tonalnymi.

Swoboda filmowania

Nikon D81. to aparat opracowany również z myślą o operatorach. Lustrzanka rejestruje filmy w rozdzielczości Full HD (1080p) z szybkością 50p/60p. Aparat pozwala kadrować zarówno w formacie FX, jak i DX, udostępnia nieskompresowany sygnał wyjściowy HDMI i umożliwia jednoczesne nagrywanie filmów w pełnej rozdzielczości z użyciem aparatu oraz zewnętrznego urządzenia nagrywającego. Czułość można ustawić w zakresie od ISO 64 do odpowiednika wartości ISO 51200 w trybie M, a funkcja auto ISO pozwala określić maksymalną wartość ISO, jaka ma być stosowana przy automatycznym doborze czułości.

Funkcja trójwymiarowej redukcji szumów ogranicza przypadkowe szumy, dystorsję i migotanie powstające przy filmowaniu z wykorzystaniem wysokich czułości. Aby ułatwić pracę operatorom, w trybie wyświetlania obszarów prześwietlonych monitor dokładnie wskazuje takie pola za pomocą „zebry”. Wejście mikrofonu stereofonicznego i wyjście audio umożliwiają niezależną regulację poziomów dźwięku przed nagrywaniem i w jego trakcie. Aparat pozwala też na wybór zakresu dźwięku (szeroki/głos) oraz redukcję szumu wiatru przy nagrywaniu za pomocą wbudowanego mikrofonu.

Nikon D81. został wyposażony w system Picture Control drugiej generacji. Dostarcza on narzędzi przydatnych zarówno podczas fotografowania, jak i na dalszym etapie pracy. Rozwiązanie to daje pełną kontrolę nad wyostrzaniem zdjęć, kontrastem, jasnością, odcieniem, przejrzystością i nasyceniem. Nowy zestaw ustawień „Równomierne” pozwala zachować wszystkie szczegóły oraz szeroki zakres tonalny zarówno w światłach jak i w cieniach, zapewniając swobodę późniejszej obróbki. Nowe ustawienie „Przejrzystość” umożliwia precyzyjne dostosowanie kontrastu w celu odwzorowania drobnych szczegółów.

Aparat wyposażono w monitor o przekątnej 8 cm (3,2 cala) i rozdzielczości 122. tys. punktów, który pozwala dostosować balans kolorów oraz jasność do osobistych preferencji. Nowy podgląd na żywo „Zoom podzielonego obrazu”, umożliwiający poziomowanie aparatu i sprawdzanie ostrości kadru na wyświetlaczu. Zawodowi fotografowie docenią także brak ograniczeń w liczbie zdjęć seryjnych zapisywanych w formacie JPEG.

Cena: 13400 zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)