9 najwyżej wycenianych start-upów na świecie

9 najwyżej wycenianych start-upów na świecie
Źródło zdjęć: © stevendepolo / flickr.com / CC

25.02.2015 13:47, aktual.: 25.02.2015 15:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dropbox, Pinterest, Uber i inne firmy znalazły się na liście start-upów wycenianych na więcej niż 10 miliardów dolarów, opublikowanej przez analityków Business Insider.

Na czele zestawienia znalazł się chiński gigant Xiaomi, który produkuje niezwykle popularne na rodzimym rynku smartfony oparte na systemie Android. Firmę założoną w 201. r. wycenia się obecnie na 46 miliardów dolarów. Na drugim miejscu uplasował się amerykański Uber, pośredniczący w kojarzeniu ze sobą kierowców i klientów poszukujących tanich przejazdów samochodowych na terenach zurbanizowanych. Firma kierowana przez Travisa Kalanika jest warta 41 miliardów dolarów.

Kolejną pozycję zajmuje Snapchat, jeden z liderów rynku komunikatorów dostępnych w formie aplikacji. Firmę założono w 201. r., jednak w grudniu ubiegłego roku była warta już 10 miliardów dolarów, analitycy prognozują osiągnięcie wartości od 16 do 19 miliardów w najbliższych miesiącach.

Firmę Palantir zajmującą się zaawansowaną analityką danych - wśród jej klientów wymienia się m. in. CIA i FBI - wyceniono na 1. miliardów dolarów. Palantira założono w 2004 r. Szefem firmy jest Alexander Karp. Na piątym miejscu uplasował się SpaceX. Start-up zajmuje się wytwarzaniem technologii rakietowych i prywatną eksploracją przestrzeni kosmicznej. Wycenia się go obecnie na 12 miliardów dolarów. Amerykańska firma współpracuje m.in. z NASA. Elon Musk, CEO SpaceX związany jest także z Tesla Motors.

Flipkart, e-sklep założony w 200. r., znalazł się na kolejnej pozycji z wyceną 11 miliardów dolarów. Firma działa wyłącznie w Indiach, oferując klientom szeroki zakres towarów - od elektroniki po zabawki. Kieruje nią Sachin Bansal.

Amerykański Pinterest wyceniono w 201. r. na 5 miliardów dolarów, jednak analitycy prognozują kolejną wycenę na poziomie 11 miliardów w najbliższych miesiącach. Portal założono w 2008 r., kieruje nim Ben Silbermann. Ósmą pozycję zajęła kolejna firma spod znaku ekonomii dzielenia się - Airbnb. Start-up pośredniczący w krótkoterminowym wynajmie nieruchomości, który działa już w 190 krajach, wyceniono na 10 miliardów dolarów. Zestawienie zamyka Dropbox. Jeden z liderów usług przechowywania danych w chmurze - korzysta z niego regularnie 200 milionów użytkowników - działa już od 2007 r. Osiągnął on obecnie wartość 10 miliardów dolarów.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także