11 wynalazków z SXSW. Naszego życia nie zmienią, ale na pewno je umilą

11 wynalazków z SXSW. Naszego życia nie zmienią, ale na pewno je umilą

11 wynalazków z SXSW. Naszego życia nie zmienią, ale na pewno je umilą
Źródło zdjęć: © WP.PL
Barnaba Siegel
16.03.2018 19:17, aktualizacja: 16.03.2018 20:22

SXSW, czyli South by Southwest, nie jest typową imprezą. Służy prezentacji tego co nowe w polityce, technologii i kulturze. Jednym wielu modułów festiwalu w Austin w Teksasie jest Trade Show. Tam swoje najnowsze produkty, prototypy i pomysły pokazują firmy, start-upy i indywidualni wynalazcy.

W tym roku wśród setek stoisk można było znaleźć mnóstwo ciekawostek: wynalazki z różnych dziedzin, produkty przeznaczone do specjalistycznych zastosowań i takie, które każdy może używać na co dzień, żeby ułatwić sobie życie, drogie i skomplikowane technologie i przyrządy, które okazują się zaskakująco proste.

1 - "Tańczący" robot niemieckiej firmy Kuka przeznaczony jest głównie do zastosowań przemysłowych. Do tej pory takie maszyny montowały głównie samochody, dziś ich mniejsi młodsi "bracia" uczą się składać urządzenia elektroniczne.

2 - Pochodząca z Austin firma Fireflight Aerospace przygotowuje się do wystrzelenia w kosmos satelity za pomocą rakiety własnej konstrukcji. Na targach pokazywała silnik, jeden z czterech, które zostaną zamontowane w rakiecie. Start przewidziany jest za kilkanaście miesięcy.

3 - Firma Uplift Desk prezentowała nowoczesne, elektroniczne biurka, przy których pracuje się w tradycyjnej, siedzącej pozycji, ale można także spróbować innych konfiguracji. Każdy mebel wypełniony jest elektroniką i wyposażony w silniki regulujące położenie blatu.

4 - Japońska firma ispace przygotowuje się do podboju Księżyca. Chce tam założyć... stację paliw dla statków podróżujących na Marsa albo w kierunku asteroid. Pierwsze poszukiwania wody, z której będzie wykonywane paliwo wodorowe, mają się rozpocząć już na początku kolejnej dekady.

5 - Amerykańska firma Kukara prezentowała lekki miejski skuter elektryczny. Można go złożyć i zabrać ze sobą do biura albo do domu. Kiedy bateria jest w pełni naładowana, na skuterze można przejechać ponad 20 km, dostępna jest też wersja z dwiema bateriami o podwójnym zasięgu. Sprzęt kosztuje około 1500 dolarów.

6 - Japońskie firmy Nextremer i TV Asahi poszukują praktycznych zastosowań sztucznej inteligencji. Na targach prezentowały prostego robota, który pisał i wykonywał piosenki na zadany temat. Gochan potrafił też przeprowadzić nieskomplikowaną rozmowę z gośćmi targów.

7 - W poszukiwaniu nowych interfejsów, francuska firma Enhancia pokazywała sterownik do syntezatora dźwięków w formie... pierścionka. Urządzenie reaguje na ruch ręki, a jednocześnie muzykowi, który go używa zupełnie nie krępuje ruchów.

8 - Dzięki prototypowemu urządzeniu firmy Blue Goji trening na siłowni już nigdy nie będzie taki sam. Firma planuje także zastosowanie tego swoistego połączenia tradycyjnej bieżni z hełmem do rzeczywistości wirtualnej w rehabilitacji osób po ciężkich schorzeniach, a także do treningu sportowców.

9 - "A obiecywali, że dostaniemy odrzutowe plecaki" - jak głosi popkulturowy slogan. No i są. Młodzi japońscy wynalazcy z uniwersytety w Tokio zaprezentowali Jump XD - prototyp urządzenia do poruszania się w powietrzu. Nie chodzi o latanie, a raczej o wydłużone skoki. Na razie twórcy projektu myślą głównie o zastosowaniach rozrywkowych, ale zastanawiają się też nad tym czy ta technologia może pomóc poruszać się po zatłoczonych japońskich miastach.

10 - Autorzy projektu Open Meals wymyślili sposób na... teleportowanie jedzenia. Oparty jest na druku 3D, do którego zamiast tworzyw sztucznych używa się specjalnego jadalnego żelu. Dzięki temu pełnowartościową kolację, opartą na wskazaniach dietetyków, można sobie wydrukować w domu.

11 - Nowy element do coraz popularniejszych miniaturowych głośników wprowadziła kalifornijska firma Origaudio. Oprócz systemu przekazywania dźwięku wyposażone są w nietypowy wyświetlacz, na którym można zobaczyć obrazki albo animacje, a także powiadomienia z mediów społecznościowych.

Autor: Marcin Kowalski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)