Trwa ładowanie...
ycipk-2qqqe7
ycipk-2qqqe7

Złote porady technologiczne: o tym powinien wiedzieć każdy

Smartfony, tablety, phablety, klasyczne PC, netbooki, laptopy - rynek ugina się pod ciężarem najróżniejszego sprzętu elektronicznego. Jednak istnieje kilka złotych reguł, którym podporządkowana jest większość z tych urządzeń. Co robić, żeby smartfon albo laptop dobrze nam służyły? Oto zestaw przykazań dla użytkowników nowych i nieco starszych technologii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-2qqqe7
(fot. Fotolia)
Podziel się

Smartfony, tablety, phablety, klasyczne PC, netbooki, laptopy - rynek ugina się pod ciężarem najróżniejszego sprzętu elektronicznego. Jednak istnieje kilka złotych reguł, którym podporządkowana jest większość z tych urządzeń. Co robić, żeby smartfon albo laptop dobrze nam służyły? Oto zestaw przykazań dla użytkowników nowych i nieco starszych technologii.

Komputery

ycipk-2qqqe7

Pamiętaj o kopii zapasowej danych
Im więcej kopii danych, tym bezpieczniej. Urządzenia mają przykry zwyczaj psucia się w najmniej oczekiwanych momentach, a pierwszym działaniem serwisu jest zazwyczaj formatowanie systemu. Dlatego ważne materiały, zdjęcia i inne wartościowe dokumenty trzymaj na dyskach zewnętrznych albo w chmurze. To samo dotyczy zresztą tabletów i smartfonów.

Twardy reset? Lepiej go unikać
Kiedy nasz komputer odmawia współpracy, bardzo często decydujemy się na tzw. twardy reset. Ba, niektórzy użytkownicy korzystają z niego nagminnie, jako najszybszego sposobu na wyłączenie sprzętu. Niestety, wyłączenie komputera przyciskiem umieszczonym na obudowie może prowadzić do uszkodzenia systemu operacyjnego. Jeśli więc mamy wybór, lepiej poświęcić minutę więcej i zaczekać aż komputer wyłączy się sam.

Laptopy

Regularne czyszczenie pomaga
Laptopy to prawdziwe magnesy na kurz. Chociaż zwykle nie widać tego z zewnątrz, każdy z nich już po paru miesiącach przypomina w środku fermę roztoczy, a to z kolei wpływa na wydajność i długość życia sprzętu. Rada jest prosta: laptopy trzeba czyścić. Warto zaopatrzyć się w puszkę dmuchającego sprężonym powietrzem środka do odkurzania, piankę wyciągającą wszelki brud z klawiatury, patyczki albo mini-odkurzacz. W ostateczności możemy oddać laptopa do serwisu, gdzie zostanie rozkręcony na części i dokładnie wyczyszczony.

ycipk-2qqqe7

Nie trzymaj laptopa na kolanach
Trzymanie laptopa na kolanach jest kiepskim pomysłem z dwóch powodów. Po pierwsze, powoduje przegrzanie sprzętu, co wpływa na długość jego życia. Jeśli więc nie pracujesz przy biurku, dobrze jest zainwestować w podstawkę chłodzącą. Po drugie, naukowcy udowodnili, że trzymanie laptopa na kolanach może prowadzić do bezpłodności.

Przyciemniony ekran oszczędza energię
Czas pracy przenośnych urządzeń jest jednym z ich najważniejszych parametrów. W przypadku laptopa to ekran zżera najwięcej energii, więc - jeśli sprzęt nie jest podłączony do zasilacza - ustaw najmniejszą możliwą jasność ekranu. Oczywiście taką, która umożliwi komfortowe korzystanie z urządzenia.

Najnowsze i najpopularniejsze smartfony w najniższych cenach! Kliknij i się przekonaj!

Smartfony

ycipk-2qqqe7

Właściwe wykorzystanie baterii przedłuża jej żywotność
Nie rozładowuj baterii do końca i nie trzymaj naładowanego urządzenia podłączonego do ładowarki. Najlepiej jest utrzymywać poziom naładowania baterii litowo-jonowej pomiędzy 4. a 80 proc. Szkoda, żeby po paru miesiącach bateria w smartfonie trzymała tylko pół dnia.
Szybsze ładowanie? Pomoże tryb samolotowy
Jeśli do wyjścia z domu masz pół godziny, a wskaźnik naładowania baterii niebezpiecznie zmierza w kierunku zera, trzeba szybko naładować smartfon. W tej sytuacji najlepiej jest podłączyć go do ładowarki włączając Tryb samolotowy, wyłączającym wszelkie drenujące baterię aplikacje, takie jak 3G/LTE, Wi-Fi, Bluetooth i GPS. Zobaczysz, że telefon będzie się ładował znacznie szybciej.

Na mokry telefon najlepszy ryż
Jeśli Twój telefon zaliczy nieoczekiwany kontakt z umywalką, toaletą, kałużą albo większym zbiornikiem wodnym, trzeba go natychmiast wysuszyć. Jeśli zastosujesz do tego celu suszarkę, albo - nie daj Boże - piekarnik bądź mikrofalówkę, sprzęt ma przerąbane. Kiedy doszło do zalania, należy niezwłocznie wyjąć baterię oraz kartę SIM, potem wytrzeć urządzenie na tyle, na ile jest to możliwe i pozostawić je na kilkanaście godzin w pojemniku z nieugotowanym ryżem, który wchłonie wilgoć. Takie środki bardzo często wystarczą, żeby wskrzesić smartfon.

Phone charging with energy bank. Depth of field on Power bank (fot. Fotolia)
Podziel się

Tablety

ycipk-2qqqe7

Etui to dobre wyjście
Spraw sobie etui na tablet. Owszem, część z nas uważa, że sprzęt najlepiej prezentuje się bez ubrania, a chowanie nowiutkiego, lśniącego urządzenia pod warstwą dodatkowego plastiku ujmuje mu uroku. Ale wiecie, co jest znacznie gorsze? Tablet, na który wydaliśmy grubą sumę, z poobijaną obudową i siatką rys na ekranie. Problem jest tym bardziej palący, jeśli mamy w domu dzieciaki - ich niszczycielskie zapędy szybko przekonają nas, że etui było diamentowym pomysłem.

Płyn do czyszczenia szyb? Nigdy w życiu!
Nawet jeśli ekran Twojego tabletu przypomina bazę odcisków palców, do jego czyszczenia nie wolno stosować środków czyszczących, które świetnie spisują się w przypadku zwykłych szyb. Większość tabletów posiada specjalną powłokę, przeciwdziałającą zabrudzeniom, a podobne płyny mogą ją łatwo zmyć. Zamiast tego użyj ściereczki z mikrofibry i specjalnego płynu lub żelu czyszczącego albo nasączanych ściereczek do czyszczenia ekranów. Na koniec parę uniwersalnych porad.

Najpierw zapoznaj się z platformą lub rozwiązaniem
Zanim zdecydujesz się na daną platformę albo rozwiązanie, najpierw dobrze im się przyjrzyj. Jeśli po kupnie nowiutkiego smartfona okaże się, że producent zakończył już przygodę z systemem operacyjnym i nikomu nie przyjdzie do głowy, żeby stworzyć na niego choćby pół aplikacji, nie pomoże nawet najmocniejszy procesor.

Nie używaj najtańszych zamienników nieznanych firm
A jeśli już, lepiej dobrze sprawdź opinie o produkcie. Chyba że chcesz, żeby cenny laptop wraz z toną danych usmażył się jak jajko sadzone od zasilacza bliżej nieznanej, chińskiej firmy.

ycipk-2qqqe7

Decyduj się na technologię, kiedy się doszlifuje
Tak, fajnie jest mieć coś zupełnie nowego. Zdarza się jednak, że producent potrzebuje poprawić parę rzeczy w produkcie, ale dopiero kiedy zaczynają napływać opinie zirytowanych użytkowników. Nie chcesz być jednym z nich. Lepiej chwilę poczekać i rozważyć zdanie pierwszych nabywców.

Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Nie warto polegać na kilku rozwiązaniach, dających wspólnie pożądany efekt. Przykład: kupujesz tablet bez 3G, w końcu w krytycznym momencie zawsze możesz podać mu internet z telefonu. Tymczasem w praktyce często wygląda to tak, że w chwili, kiedy najbardziej potrzebujesz sieci, telefon rozładowuje się lub odmawia współpracy.

Woman scanning qr code to pay bills (fot. Fotolia)
Podziel się

Najnowsze i najpopularniejsze smartfony w najniższych cenach! Kliknij i się przekonaj!

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2qqqe7

ycipk-2qqqe7
ycipk-2qqqe7