Trwa ładowanie...
d441usn
d441usn

Złote porady technologiczne: o tym powinien wiedzieć każdy

Smartfony, tablety, phablety, klasyczne PC, netbooki, laptopy - rynek ugina się pod ciężarem najróżniejszego sprzętu elektronicznego. Jednak istnieje kilka złotych reguł, którym podporządkowana jest większość z tych urządzeń. Co robić, żeby smartfon albo laptop dobrze nam służyły? Oto zestaw przykazań dla użytkowników nowych i nieco starszych technologii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d441usn
 (fot. Fotolia)

Smartfony, tablety, phablety, klasyczne PC, netbooki, laptopy - rynek ugina się pod ciężarem najróżniejszego sprzętu elektronicznego. Jednak istnieje kilka złotych reguł, którym podporządkowana jest większość z tych urządzeń. Co robić, żeby smartfon albo laptop dobrze nam służyły? Oto zestaw przykazań dla użytkowników nowych i nieco starszych technologii.

Komputery

Pamiętaj o kopii zapasowej danych
Im więcej kopii danych, tym bezpieczniej. Urządzenia mają przykry zwyczaj psucia się w najmniej oczekiwanych momentach, a pierwszym działaniem serwisu jest zazwyczaj formatowanie systemu. Dlatego ważne materiały, zdjęcia i inne wartościowe dokumenty trzymaj na dyskach zewnętrznych albo w chmurze. To samo dotyczy zresztą tabletów i smartfonów.

Twardy reset? Lepiej go unikać
Kiedy nasz komputer odmawia współpracy, bardzo często decydujemy się na tzw. twardy reset. Ba, niektórzy użytkownicy korzystają z niego nagminnie, jako najszybszego sposobu na wyłączenie sprzętu. Niestety, wyłączenie komputera przyciskiem umieszczonym na obudowie może prowadzić do uszkodzenia systemu operacyjnego. Jeśli więc mamy wybór, lepiej poświęcić minutę więcej i zaczekać aż komputer wyłączy się sam.

Laptopy

Regularne czyszczenie pomaga
Laptopy to prawdziwe magnesy na kurz. Chociaż zwykle nie widać tego z zewnątrz, każdy z nich już po paru miesiącach przypomina w środku fermę roztoczy, a to z kolei wpływa na wydajność i długość życia sprzętu. Rada jest prosta: laptopy trzeba czyścić. Warto zaopatrzyć się w puszkę dmuchającego sprężonym powietrzem środka do odkurzania, piankę wyciągającą wszelki brud z klawiatury, patyczki albo mini-odkurzacz. W ostateczności możemy oddać laptopa do serwisu, gdzie zostanie rozkręcony na części i dokładnie wyczyszczony.

Nie trzymaj laptopa na kolanach
Trzymanie laptopa na kolanach jest kiepskim pomysłem z dwóch powodów. Po pierwsze, powoduje przegrzanie sprzętu, co wpływa na długość jego życia. Jeśli więc nie pracujesz przy biurku, dobrze jest zainwestować w podstawkę chłodzącą. Po drugie, naukowcy udowodnili, że trzymanie laptopa na kolanach może prowadzić do bezpłodności.

Przyciemniony ekran oszczędza energię
Czas pracy przenośnych urządzeń jest jednym z ich najważniejszych parametrów. W przypadku laptopa to ekran zżera najwięcej energii, więc - jeśli sprzęt nie jest podłączony do zasilacza - ustaw najmniejszą możliwą jasność ekranu. Oczywiście taką, która umożliwi komfortowe korzystanie z urządzenia.

Najnowsze i najpopularniejsze smartfony w najniższych cenach! Kliknij i się przekonaj!

d441usn

Smartfony

Właściwe wykorzystanie baterii przedłuża jej żywotność
Nie rozładowuj baterii do końca i nie trzymaj naładowanego urządzenia podłączonego do ładowarki. Najlepiej jest utrzymywać poziom naładowania baterii litowo-jonowej pomiędzy 4. a 80 proc. Szkoda, żeby po paru miesiącach bateria w smartfonie trzymała tylko pół dnia.
Szybsze ładowanie? Pomoże tryb samolotowy
Jeśli do wyjścia z domu masz pół godziny, a wskaźnik naładowania baterii niebezpiecznie zmierza w kierunku zera, trzeba szybko naładować smartfon. W tej sytuacji najlepiej jest podłączyć go do ładowarki włączając Tryb samolotowy, wyłączającym wszelkie drenujące baterię aplikacje, takie jak 3G/LTE, Wi-Fi, Bluetooth i GPS. Zobaczysz, że telefon będzie się ładował znacznie szybciej.

Na mokry telefon najlepszy ryż
Jeśli Twój telefon zaliczy nieoczekiwany kontakt z umywalką, toaletą, kałużą albo większym zbiornikiem wodnym, trzeba go natychmiast wysuszyć. Jeśli zastosujesz do tego celu suszarkę, albo - nie daj Boże - piekarnik bądź mikrofalówkę, sprzęt ma przerąbane. Kiedy doszło do zalania, należy niezwłocznie wyjąć baterię oraz kartę SIM, potem wytrzeć urządzenie na tyle, na ile jest to możliwe i pozostawić je na kilkanaście godzin w pojemniku z nieugotowanym ryżem, który wchłonie wilgoć. Takie środki bardzo często wystarczą, żeby wskrzesić smartfon.

Phone charging with energy bank. Depth of field on Power bank (fot. Fotolia)
Phone charging with energy bank. Depth of field on Power bank

Tablety

Etui to dobre wyjście
Spraw sobie etui na tablet. Owszem, część z nas uważa, że sprzęt najlepiej prezentuje się bez ubrania, a chowanie nowiutkiego, lśniącego urządzenia pod warstwą dodatkowego plastiku ujmuje mu uroku. Ale wiecie, co jest znacznie gorsze? Tablet, na który wydaliśmy grubą sumę, z poobijaną obudową i siatką rys na ekranie. Problem jest tym bardziej palący, jeśli mamy w domu dzieciaki - ich niszczycielskie zapędy szybko przekonają nas, że etui było diamentowym pomysłem.

Płyn do czyszczenia szyb? Nigdy w życiu!
Nawet jeśli ekran Twojego tabletu przypomina bazę odcisków palców, do jego czyszczenia nie wolno stosować środków czyszczących, które świetnie spisują się w przypadku zwykłych szyb. Większość tabletów posiada specjalną powłokę, przeciwdziałającą zabrudzeniom, a podobne płyny mogą ją łatwo zmyć. Zamiast tego użyj ściereczki z mikrofibry i specjalnego płynu lub żelu czyszczącego albo nasączanych ściereczek do czyszczenia ekranów. Na koniec parę uniwersalnych porad.

Najpierw zapoznaj się z platformą lub rozwiązaniem
Zanim zdecydujesz się na daną platformę albo rozwiązanie, najpierw dobrze im się przyjrzyj. Jeśli po kupnie nowiutkiego smartfona okaże się, że producent zakończył już przygodę z systemem operacyjnym i nikomu nie przyjdzie do głowy, żeby stworzyć na niego choćby pół aplikacji, nie pomoże nawet najmocniejszy procesor.

Nie używaj najtańszych zamienników nieznanych firm
A jeśli już, lepiej dobrze sprawdź opinie o produkcie. Chyba że chcesz, żeby cenny laptop wraz z toną danych usmażył się jak jajko sadzone od zasilacza bliżej nieznanej, chińskiej firmy.

Decyduj się na technologię, kiedy się doszlifuje
Tak, fajnie jest mieć coś zupełnie nowego. Zdarza się jednak, że producent potrzebuje poprawić parę rzeczy w produkcie, ale dopiero kiedy zaczynają napływać opinie zirytowanych użytkowników. Nie chcesz być jednym z nich. Lepiej chwilę poczekać i rozważyć zdanie pierwszych nabywców.

Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Nie warto polegać na kilku rozwiązaniach, dających wspólnie pożądany efekt. Przykład: kupujesz tablet bez 3G, w końcu w krytycznym momencie zawsze możesz podać mu internet z telefonu. Tymczasem w praktyce często wygląda to tak, że w chwili, kiedy najbardziej potrzebujesz sieci, telefon rozładowuje się lub odmawia współpracy.

Woman scanning qr code to pay bills (fot. Fotolia)
Woman scanning qr code to pay bills

Najnowsze i najpopularniejsze smartfony w najniższych cenach! Kliknij i się przekonaj!

d441usn

Podziel się opinią

Share

d441usn

d441usn
Więcej tematów