"Zielone" twardziele Western Digital

"Zielone" twardziele Western Digital

"Zielone" twardziele Western Digital
Źródło zdjęć: © IDG
13.11.2007 16:00, aktualizacja: 13.11.2007 16:14

Firma Western Digital poszerzyła swoją ofertę o nową rodzinę energooszczędnych dysków twardych - WD RE2 GreenPower. Urządzenia dostępne są w trzech wersjach pojemnościowych - 500 GB, 750 GB i 1000 GB.

Producent zapewnia, że urządzenia charakteryzują się nawet o 40% mniejszym zapotrzebowaniem na energię niż konkurencyjne HDD. Dbają o to następujące technologie:

IntelliPower: Zarządza prędkością obrotową, szybkością transferu danych oraz pamięcią cache tak, aby uzyskać zarówno znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na energię, jak i wysoką wydajność. Dodatkowo talerze GreenPower szybciej się rozpędzają, co skutkuje gotowością systemu do pracy w krótszym czasie.

IntelliSeek: Oblicza optymalny czas przemieszczania głowic, redukując hałas, wibracje i zużycie prądu.

IntelliPark: Obniża pobór mocy poprzez automatyczne parkowanie głowic w stanie spoczynku.

Active Power Management: WD GreenPower same monitorują obciążenia i zgłaszają możliwość przejścia w stan uśpienia, gdy jest to możliwe by zmniejszyć niepotrzebne zużycie mocy. Przejście w tryb aktywności zajmuje mniej niż sekundę - komunikacja między dyskiem i kontrolerem przebiega bez widocznych opóźnień.

Zastosowanie pojedynczego dysku z nowej serii powinno przynieść rocznie oszczędności na energii elektrycznej sięgające 10 USD. Oczywiście dla zwykłego użytkownika nie ma to większego znaczenia, lecz np. dla dużych centrów danych może dać wymierne korzyści. Przyjmując, że korzysta ono z 10000 dysków twardych okazuje się, że ich roczne oszczędności mogą wynieść nawet sto tysięcy dolarów. Nie bez znaczenia jest też mniejsze nagrzewanie się "twardzieli" co przekłada się na mniejszą awaryjność całych macierzy oraz redukcję wydatków na klimatyzację w serwerowniach.

Nowe dyski korzystają z technologii prostopadłego zapisu danych ( PMR, Perpendicular Magnetic Recording ), 16-megabajtowej pamięci podręcznej oraz interfejsu SATA 3 Gb/s. Ich ceny są następujące:
WD RE2-GP 500 GB ( model WD5000ABPS ) - 149,99 USD
WD RE2-GP 750 GB ( model WD7500AYPS ) - 249,99 USD
WD RE2-GP 1 TB ( model WD1000FYPS ) - 349,99 USD

Dokładną specyfikację urządzeń można znaleźć pod tym adresem. - http://www.wdc.com/en/products/products.asp?driveid=386&language=en

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)