"Wyjątkowe, ale też ryzykowne". Ukraińcy o użyciu S-200
Ukraińska armia po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowała na filmie użycie rakiety 5W28 z systemu S-200, co wzbudziło duże zainteresowanie ekspertów. Jak podają analitycy z ukraińskiego portalu Defense Express, "operacje z użyciem pocisków 5W28 są nie tylko wyjątkowe, ale także znacznie bardziej ryzykowne, niż wcześniej sądzono".
Ukraińska armia po raz pierwszy oficjalnie pokazała użycie rakiety 5W28 z systemu S-200. Jak podaje Defense Express, rakieta ta została wcześniej użyta do zestrzelenia rosyjskich samolotów Tu-22M3 i wartego kilkaset mln dolarów A-50 na rekordowych odległościach.
Unikalne zastosowanie systemu S-200
Według analityków z Defense Express, opublikowane wideo pokazuje kilka kluczowych aspektów dotyczących reaktywacji elementów radzieckiego systemu z lat 60. Rakiety były wystrzeliwane z tradycyjnych, stacjonarnych wyrzutni 5P72W, co było zaskoczeniem, gdyż wcześniej sądzono, że użyto nowoczesnych, mobilnych wersji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Sprawdzam" - Huawei Watch 5
Eksperci zwracają uwagę, że operacje te były niezwykle ryzykowne. Wyrzutnie nie były mobilne, co uniemożliwiało ich szybkie przemieszczenie w razie zagrożenia. Z kolei przygotowanie do wystrzelenia rakiety wymagało użycia toksycznego paliwa, co wiązało się z koniecznością stosowania specjalnych kombinezonów ochronnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
System przeciwlotniczy S-200
Zewnętrznie rakiety nie uległy zmianom, jednak ich elektronika mogła zostać zmodernizowana. Możliwe, że zastosowano nowe radary lub głowice samonaprowadzające, co zwiększyło skuteczność systemu. Mimo to, jak twierdzą analitycy, operacje z użyciem rakiet 5W28 były wyjątkowo ryzykowne.
Defense Express przypomina, że w maju 2022 r. Ukraina zdecydowała się na reaktywację systemu S-200, co wymagało znalezienia doświadczonych oficerów i inżynierów do jego obsługi.
Wyjaśnijmy, że system dalekiego zasięgu S-200 jest zdolny do atakowania celów znajdujących się w odległości około 300 km i na wysokości 40 km. Broń ta wykorzystuje głowicę odłamkową. Przez lata system ten przeszedł liczne modernizacje, w tym wprowadzenie technologii ograniczającej zakłócenia oraz umożliwiającej start bez konieczności wcześniejszego namierzania celów.