Trwa ładowanie...
d1fc7dw

We wtorek Dzień Bezpiecznego Internetu

Co trzeci rodzic nigdy nie tłumaczył dziecku, jakie są zasady bezpiecznego
korzystania z sieci. Hasło obchodzonego we wtorek Dnia Bezpiecznego Internetu - "Wspólnie odkrywamy
cyfrowy świat! Bezpiecznie!" - ma zwrócić uwagę, że internet powinien łączyć pokolenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
We wtorek Dzień Bezpiecznego Internetu
(Thinkstockphotos)
d1fc7dw

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) w tym roku będzie obchodzić ponad 7. państw na pięciu kontynentach; w Polsce jest on organizowany od 2005 r. przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dzieci Niczyje (FDN). Patronat honorowy objęli minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas oraz rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

Z badań wśród dzieci w wieku 9-1. lat przeprowadzonych w ramach unijnego projektu EU Kids Online II wynika, że co trzeci rodzic nigdy nie tłumaczył dziecku, jakie są zasady bezpiecznego surfowania i nie potrafi pomóc dziecku w przypadku trudności ze znalezieniem czegoś w sieci. Prawie połowa nigdy nie dała wskazówek, co ma zrobić dziecko, gdy coś je przestraszy czy zaniepokoi w internecie. Aż 58 proc. dzieci nie pamiętało, żeby kiedykolwiek surfowali razem z rodzicami.

Hasło przewodnie tegorocznych obchodów DBI - "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie" - ma zwrócić uwagę rodziców, dziadków i opiekunów na fakt, że internet powinien być elementem łączącym pokolenia.

d1fc7dw

Jak co roku główną ideą polskich obchodów DBI są przedsięwzięcia na rzecz bezpieczeństwa dzieci online przez szkoły, biblioteki, domy kultury i inne ośrodki lokalne w całym kraju. Co roku organizatorzy rejestrują ponad tysiąc takich imprez. Wszystkie inicjatywy zgłoszone na stronie www.dbi.pl i zrealizowane do końca lutego wezmą udział w konkursie. Trzy najlepsze przedsięwzięcia szkolne otrzymają nagrody.

Centralnym punktem obchodów DBI będzie konferencja organizowana w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Podczas konferencji omówione zostaną najnowsze inicjatywy związane z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży online, jak kampania "Biblioteka - miejsce bezpiecznego Internetu", projekt edukacyjny dla przedszkolaków Necio.pl, czy projekt edukacyjny "Przygody Plika i Foldera w Sieci" realizowany przez NASK we współpracy z MSWiA. Na podstawie badań EU Kids Online II omówione zostaną również mity o aktywności dzieci w internecie.

Równolegle w Rozrywkowym Centrum Miasta Hulakula (w budynku BUW), przy udziale ponad 30. dzieci, swoje piąte urodziny będzie obchodził Helpline.org.pl - projekt FDN, którego celem jest pomoc młodym internautom w sytuacjach zagrożenia w sieci.

Jak pokazują badania EU Kids Online II, dzieci zaczynają korzystać z internetu w coraz młodszym wieku - w Polsce przeciętny wiek pierwszego logowania do sieci to dziewięć lat. 9. proc. polskich dzieci loguje się przynajmniej raz na tydzień, a 74 proc. codziennie, 24 proc. raz lub dwa razy w tygodniu.

d1fc7dw

Zagrożeniem najczęściej wymienianym w Polsce jest kontaktowanie się w sieci z nieznajomymi (25 proc. kontaktuje się z nieznajomymi, ale jedynie 8 proc. spotkało się twarzą w twarz z osobami poznanymi w internecie). Na drugim miejscu znalazły się treści potencjalnie szkodliwe tworzone przez innych użytkowników, zetknęło się z nimi 2. proc. dzieci. 17 proc. otrzymało wiadomości z podtekstem seksualnym.

Polskie Centrum Programu Safer Internet zostało powołane w 200. r. w ramach programu Komisji Europejskiej "Safer Internet". Centrum podejmuje szereg kompleksowych działań edukacyjnych na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z internetu i nowych technologii. W ramach Centrum działają również zespoły: Dyżurnet.pl - polski punkt ds. zwalczania nielegalnych treści w internecie oraz Helpline.org.pl - punkt pomocy dla dzieci, rodziców i profesjonalistów w przypadkach zagrożeń w Internecie.

DBI obchodzony jest co roku w drugi wtorek lutego.

Eksperci zadbają o bezpieczeństwo swojego komputera! Kliknij i sprawdź!

d1fc7dw

Podziel się opinią

Share
d1fc7dw
d1fc7dw
Więcej tematów