Dzień Bezpiecznego Internetu 2009

Dzień Bezpiecznego Internetu 2009

Dzień Bezpiecznego Internetu 2009
10.02.2009 13:30, aktualizacja: 10.02.2009 13:59

Już po raz piąty z rzędu obchodzimy Dnia Bezpiecznego Internetu. Akcja, ustanowiona w 2004 r. przez Komisję Europejską, ma propagować działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Obchody tegorocznego Dnia... poświęcone są szczególnie problemowi przemocy rówieśniczej w Sieci. Inicjatywa z każdą kolejną edycją zyskuje sobie coraz większy rozgłos, co tym bardziej cieszy, że - jak przekonuje Piotr Kupczyk z firmy Kaspersky - bezpowrotnie minęły czasy, kiedy szkodliwe programy tworzono, by pochwalić się się w hakerskim podziemiu. "Teraz za zagrożeniami internetowymi stoją dobrze zorganizowane grupy przestępcze, którym przyświeca tylko jeden cel - zarobić jak najwięcej pieniędzy. I aby osiągnąć ten cel, cyberprzestępcy nie cofną się przed niczym - nawet przed wykorzystaniem dzieci i młodzieży jako elementu swojej nieczystej gry".

Organizacją obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu zajmują się Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK. Obchodom dnia oraz towarzyszącej temu wydarzeniu kampanii medialnej przyświecać będzie hasło "Baw się w Internecie - BEZPIECZNIE". Jak czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym, hasło to ma "podkreślać pozytywny charakter Internetu, jego walory edukacyjne, rozrywkowe, ale jednocześnie przypominać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, świadomość zagrożeń i dbałość w Sieci o dobro zarówno własne, jak i innych internautów". Oprócz tego na terenie całej Polski organizowane będą lokalne inicjatywy, poświęcone problematyce cyberprzemocy i bezpieczeństwa dzieci w Internecie.

Honorowy patronat nad obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce objęli: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Edukacji Narodowej, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Polski Komitet ds. UNESCO. Funkcję głównego partnera DBI pełni Fundacja Grupy TP.

Więcej informacji: SaferInternet.pl - http://www.saferinternet.pl/

Jak przekonuje Piotr Kupczyk z firmy Kaspersky, działania zorientowanych na zysk cyberprzestępców coraz częściej dotykają wszystkich użytkowników komputerów i Internetu. Niestety, dzieci nie są tutaj wyjątkiem: _ "Każdy rodzic dokłada wszelkich starań, aby chronić swoje dziecko przed zagrożeniami, których istnienia jest świadom. Dlatego tak ważne jest, aby wytłumaczyć wszystkim wagę problemu cyberprzestępczości - nie możemy chronić się przed wrogiem, o którego istnieniu nie wiemy i nie znamy wykorzystywanych przez niego metod. _

Zdaniem przedstawiciela Kaspersky'ego najważniejszym działaniem, jakiego firmy produkujące oprogramowanie zabezpieczające i media mogą się podjąć w celu udzielenia wsparcia organizatorom "Dnia Bezpiecznego Internetu" jest publikowanie jak największej liczby artykułów poświęconych bezpieczeństwu w Internecie.

Idea godna naśladowania

Nasz rozmówca podkreśla, że kwestii bezpieczeństwa młodych internautów nie można lekceważyć w sytuacji, gdy działania cyberprzestępców nasilają się w zastraszającym tempie. _ "Każdy rodzic dokłada wszelkich starań, aby chronić swoje dziecko przed zagrożeniami, których istnienia jest świadom. Dlatego tak ważne jest, aby wytłumaczyć wszystkim wagę problemu cyberprzestępczości - nie możemy chronić się przed wrogiem, o którego istnieniu nie wiemy i nie znamy wykorzystywanych przez niego metod. _ - przestrzega P. Kupczyk.

Elementem nieczystej gry cyberprzestępców coraz częściej padają najmłodsi użytkownicy Sieci. Stają się oni celem ( lub narzędziem ) ataków głównie z uwagi na ufność i brak czujności, jakie cechują ich zachowanie w Internecie. P. Kupczyk: _ "Każdy rodzic dokłada wszelkich starań, aby chronić swoje dziecko przed zagrożeniami, których istnienia jest świadom. Dlatego tak ważne jest, aby wytłumaczyć wszystkim wagę problemu cyberprzestępczości - nie możemy chronić się przed wrogiem, o którego istnieniu nie wiemy i nie znamy wykorzystywanych przez niego metod. _ Cyberprzestępcy ze szczególnym upodobaniem wykorzystują łatwowierność najmłodszych, podszywając się pod kogoś innego i "przemycając do komputera szkodliwy program". Dzieci są też narażone na kontakt z nieodpowiednimi materiałami, zwłaszcza pornografią, przemocą, i bądź narkotykami. _ "Każdy rodzic dokłada wszelkich starań, aby chronić swoje dziecko przed zagrożeniami, których istnienia jest świadom. Dlatego tak ważne jest, aby wytłumaczyć wszystkim wagę
problemu cyberprzestępczości - nie możemy chronić się przed wrogiem, o którego istnieniu nie wiemy i nie znamy wykorzystywanych przez niego metod. _ - ostrzega przedstawiciel firmy Kaspersky.

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu eksperci firmy TrendMicro przygotowali zestaw wskazówek pomocnych w należytym zabezpieczeniu najmłodszych użytkowników przed czyhającymi w Internecie zagrożeniami:

@ Dbaj o bezpieczeństwo komputera
Pamiętaj o wyposażeniu peceta w sprawdzony, kompleksowy system ochronny, obejmujący zabezpieczenia antywirusowe, antyszpiegowskie oraz filtry niechcianych wiadomości e-mail.

@ Rozmawiaj z dziećmi o użytkowaniu Sieci
Przyda się tu stworzenie zestawienia witryn bezpiecznych, czyli oferujących treści odpowiednie dla najmłodszych. Zanim dziecko zasiądzie przed monitorem, należy samemu owe serwisy odwiedzić i przeanalizować ich zawartość.

@ Kontroluj sposób korzystania z Internetu
Rodzice lub starsze rodzeństwo powinni mieć łatwy dostęp do komputera, aby obserwować, co dzieje się na ekranie monitora. Dodatkowo czas spędzany w Sieci powinien być normowany w zależności od wieku dziecka.

@ Dbaj o bezpieczeństwo danych
Młodych internautów należy szczególnie uczulić na to, aby za pośrednictwem Sieci nie przekazywały obcym danych takich jak adres zamieszkania czy numer telefonu. Ulubione witryny dzieci warto też samemu stale odwiedzać i kontrolować ich zawartość.

@ Śledź nawiązywane w Sieci kontakty
Skuteczna ochrona najmłodszych obejmuje również baczną kontrolę znajomości nawiązywanych w Internecie ( aby upewnić się, że nikt nieuprawniony nie próbuje nawiązać kontaktu z dzieckiem ).

@ Rozpoznawaj niebezpieczne strony WWW
Korzystaj z aplikacji do analizy reputacji stron internetowych - programy takie pomogą ocenić, czy wizyta w danym serwisie wiąże się z ryzykiem infekcji komputera szkodliwym oprogramowaniem.

@ Filtruj nieodpowiednie serwisy
Używaj rozwiązań z zakresu komputerowej, blokujących dostęp do stron z nieodpowiednią dla najmłodszych zawartością.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)