W Internecie bezpiecznie jak w domu?

W Internecie bezpiecznie jak w domu?

10.08.2007 08:00, aktual.: 10.08.2007 12:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z najnowszego badania amerykańskiego National School Boards
Association (NSBA) wynika, że Internet wcale nie jest tak
niebezpieczny dla dzieci i młodzieży jak się powszechnie uważa.

W badaniu NSBA wzięło udział 1277 uczniów szkół w wieku od 9 do 17 lat, 1039 rodziców oraz 250 osób podejmujących w szkołach decyzje odnośnie korzystania z internetu. Wyniki tego badania znacząco różnią się od tych do tej pory prezentowanych w mediach.

Zaledwie 7 procent badanych uczniów stwierdziło, ze było ofiarami tzw. internetowego stręczycielstwa (cyberbullying). To dużo mniej niż w badaniu przeprowadzonym przed kilkoma miesiącami przez Pew Internet & American Life Project, gdy blisko 1/3 nastolatków w wieku od 12 do 17 lat przyznała się do doświadczenia jakiejś formy cyberbullyingu.

3 procent uczniów w badaniu NSBA przyznało się, że nieznajome im osoby próbowały się z nimi komunikować online, a 2 procent stwierdziło, że takie osoby chciały też spotkać się z nimi osobiście.

Z kolei administratorzy internetu w szkołach uznali, ze serwisy społecznościowe są znaczącą przyczyną problemów, z jakimi borykają się uczniowie. Szkoły w różny sposób próbują nie dopuścić do potencjalnych zagrożeń wynikających z korzystania przez ich uczniów z internetu. W 94 procentach z nich istnieje zakaz korzystania z czatów online, 81 procent nie pozwala na używanie komunikatorów internetowych, 62 procent zakazuje przeglądania i umieszczania postów na forach internetowych, 60 procent nie zezwala na korzystanie z poczty e-mail, a nieco ponad połowa blokuje dostęp do serwisów społecznościowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)