Thunderbid opuszcza Mozillę

27.07.2007 11:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szefowa Mozilli, Mitchell Baker, ogłosiła w swoim blogu, że fundacja chce oddać pieczę nad rozwojem programu pocztowego Thunderbird osobnej organizacji, a sama skupić się tylko i wyłącznie na rozwijaniu swojego flagowego produktu - przeglądarki internetowej Firefox.

Fundacja ma w swojej pieczy wiele różnych projektów, natomiast jej zależna firma Mozilla Corporation odpowiada tylko za Firefoksa i Thunderbirda, przy czym priorytetem była i jest do tej pory tylko przeglądarka internetowa Firefox. Stąd zasoby przeznaczane na program pocztowy były zawsze skromniejsze i jego rozwój nie był tak dynamiczny, jak rozwój "ognistego liska". Stąd powstał pomysł na wydzielenie osobnej organizacji zajmującej się tylko i wyłącznie rozwojem Thunderbirda.

Mitchell Baker opisuje trzy możliwe scenariusze przekazania programu pocztowego nowej jednostce organizacyjnej. Pierwszy to stworzenie całkowicie nowej organizacji non-profit ( analogicznej do Mozilla Foundation ), co dało by maksymalną niezależność, jednak wiązało by się z największymi nakładami, gdyż proces taki wymaga zdublowania całej administracji i znalezienia odpowiednich członków do rady zarządzającej.
Druga ścieżka, to nowa organizacja podlegająca jednak pod Fundację Mozilla, co jednak mogło by wpłynąć negatywnie na rozwój programu, gdyż dalej byłby on na drugim miejscu za przeglądarką Firefox.
Ostatnia droga, którą widzi Baker, to oddanie projektu Thunderbirda społeczności deweloperów, podobnie jak to się stało z programem SeaMonkey i ustalenie tylko małej organizacji kontrolującej rozwój aplikacji. Ta opcja też budzi jednak wątpliwości, gdyż nie wiadomo jak wyglądała by współpraca na styku tej organizacji, samego projektu i fundacji Mozilla.

Główny deweloper projektu Thunderbird, Scott MacGregor, w swoim blogu - http://scott-macgregor.org/blog/?p=4 stwierdza, że według niego najlepszą opcją było by wybranie trzeciej drogi, co zapewni projektowi dużą swobodę, a jednocześnie będzie mógł on korzystać z obecnej infrastruktury oferowanej przez Fundację Mozilla, jak na przykład repozytoria kodu CVS, czy system zgłaszania i rozwiązywania problemów - Bugzilla. Jednocześnie nowa firma była by tym samym dla Thunderbirda, czym jest Mozilla Corporation dla Firefoksa - podmiotem odpowiedzialnym za rozwój, wsparcie i udostępnianie aplikacji.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w oficjalnym blogu - http://weblogs.mozillazine.org/mitchell/archives/2007/07/email_futures.html Mitchell Baker, czy też w serwisie internetowym mozillaZine - http://www.mozillazine.org/talkback.html?article=22235.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)