Tablet za 100 zł. Kupujesz? DataWind Aakash

Tablet za 100 zł. Kupujesz? DataWind Aakash
Źródło zdjęć: © AP

06.10.2011 11:06, aktual.: 07.10.2011 16:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rząd Indii we współpracy z brytyjską firmą DataWind wprowadza w środę
na rynek najtańszy tablet na świecie pod nazwą Aakash, który będzie mógł być kupiony przez uczniów
już za równowartość 35 dolarów.

"Wkrótce komputer za 3. dolarów stanie się dostępny dla każdego ucznia. Tablet pomoże podnieść jakość nauczania" - powiedział indyjski minister telekomunikacji i edukacji Kapil Sibal.

Tablet Aakash, którego nazwa w języku hindi oznacza "niebo", będzie wypuszczony w pilotażowej serii 10. tys. sztuk, a następnie planowana jest jego wielomilionowa produkcja.

Tani komputer przenośny ma służyć powszechnemu zastosowaniu technologii informatycznych w edukacji, co rząd Indii uważa za jeden z głównych swych priorytetów w rozwoju szkolnictwa.

Zdaniem eksperta ds. zastosowania nowych technologii komunikacji Bharata Mehry, tablet pomoże uczniom z obszarów wiejskich wyrównać różnice w nauczaniu.

Produkcję najtańszego do tej pory tabletu rozpoczęła w zeszłym tygodniu firma Amazon. Kindle Fire dostępny za 19. dolarów ma stać się poważnym konkurentem dla obecnego lidera rynku iPada firmy Apple.

Indyjski Aakash podobnie jak Kindle Fire bazuje na systemie operacyjnym Google Android. Urządzenie posiada siedmiocalowy ekran dotykowy, pamięć 25. MB RAM, dwa wejścia na USB i jedno na kartę pamięci.

"Z tanimi tabletami jest jednak taki problem, że większość z nich okazuje się nieużyteczna" - skomentował produkt Rajat Agrawal, naczelny portalu "BGR India" recenzującego najnowsze technologie. "Nie mają dobrego ekranu dotykowego i są zazwyczaj bardzo powolne" - dodał ekspert.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (321)