Trwa ładowanie...
d4lya7b
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Światłowodowa sieć przyszłości w Polsce

Polskie Inwestycje Rozwojowe oraz spółka Hawe podpisały
porozumienie dotyczące wspólnej inwestycji, która dotyczy doprowadzenia sieci
światłowodowej do 870 tys. mieszkań i domów w całej Polsce do 2019 r.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Światłowodowa sieć przyszłości w Polsce
(Materiały prasowe)
d4lya7b

Chodzi o technologię FTTH (fiber to the home), czyli doprowadzenie światłowodów do domów i mieszkań. W ciągu 1. lat mogłoby powstać 1,22 mln przyłączeń. Prezes PIR Mariusz Grendowicz powiedział, że przybliżona łączna wartość nakładów inwestycyjnych w ciągu sześciu lat ma wynieść 560 mln zł. Poziom zaangażowania finansowego Hawe wyniósłby około 130 mln zł, a PIR blisko 120 mln zł. Wyjaśnił, że inwestycja może być również finansowana kredytem bankowym (około 250 mln zł) oraz kredytem od dostawców infrastruktury (blisko 60 mln zł). Dodał, że partnerem PIR w tym projekcie jest spółka prywatna, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Zapowiedział, że ostateczną decyzję w sprawie tej inwestycji PIR podejmą na podstawie badania projektu.

- _ Sieci światłowodowe to przyszłość Polski. Inwestycje w infrastrukturę światłowodową są niezbędne, ponieważ stworzą bazę dla nieograniczonych usług cyfrowych. PIR chce w tych inwestycjach uczestniczyć _ - powiedział Grendowicz. Podkreślił, że zwiększenie dostępu do internetu szerokopasmowego wpływa na wzrost produktu krajowego brutto, liczby miejsc pracy, efektywności przedsiębiorstw oraz innowacyjności gospodarki.

d4lya7b

Prezes Hawe Krzysztof Witoń wskazał, że projekt miałby na celu długoterminowy rozwój szerokopasmowej sieci dostępowej w kraju, pomagając tym samym spełnić cele Europejskiej Agendy Cyfrowej dla Polski. _ Agenda cyfrowa proponuje lepsze wykorzystanie potencjału technologii informacyjnych i komunikacyjnych dla wsparcia innowacji, wzrostu gospodarczego i postępu _ - powiedział.

Wyjaśnił, że początkowo projekt byłby realizowany w modelu partnerskim, w którym sieć byłaby dzierżawiona przez czas obowiązywania umowy wybranemu partnerowi, a później udostępniona innym operatorom telekomunikacyjnym.

- _ Docelowo budowa sieci byłaby realizowana w modelu otwartym, w którym sieć byłaby od razu udostępniana wszystkim operatorom telekomunikacyjnym, z pominięciem umowy partnerskiej. Oznacza to, że spółka - na żadnym etapie projektu FTTH - nie świadczyłaby końcowej usługi dla klientów i konkurowałaby z obecnymi na rynku operatorami _ - powiedział.

Witoń przypomniał, że dotychczasowe prace nad rozwojem projektu FTTH były finansowane ze środków własnych Hawe. Podpisane porozumienie przewiduje, że na dalszych etapach realizacji projektu zostałaby powołana spółka celowa, w której udziały objęłyby PIR i Hawe.

d4lya7b

- _ Akcjonariuszami tej spółki będzie grupa kapitałowa Hawe, jako ponad 50-proc. akcjonariusz, i PIR, mający mniej niż 50 proc. akcji _- powiedział Grendowicz.

Zgodnie z założeniami budowa pierwszych odcinków sieci FTTH przewidziana byłaby w pierwszej połowie 201. r. Szef PIR liczy, że dochody firmy z tego projektu sięgną 8-12 proc.

Technologia FTTH umożliwia świadczenie wielu innowacyjnych usług i najszybszy dostęp do internetu.

Spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe powstała w ramach Programu Inwestycje Polskie. Celem tego programu jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. PIR mają przyczynić się do wzrostu PKB oraz tworzenia nowych miejsc pracy.

d4lya7b

Akcje Hawe notowane są na GPW od 200. r. Firma zajmuje się m.in. zarządzaniem aktywami spółek zależnych, pozyskiwaniem kapitału i finansowania. W skład Grupy Kapitałowej Hawe wchodzi kilka spółek.

Źródło: PAP, SW, WP.PL

Szukasz laptopa w atrakcyjnej cenie? Kliknij i sprawdź oferty!

d4lya7b

Podziel się opinią

Share

d4lya7b

d4lya7b