Google: koniecznie odinstaluj te aplikacje. To narzędzia do szpiegowania

Google: koniecznie odinstaluj te aplikacje. To narzędzia do szpiegowania

Google: koniecznie odinstaluj te aplikacje. To narzędzia do szpiegowania
Źródło zdjęć: © iStock.com
Arkadiusz Stando
19.07.2019 09:20, aktualizacja: 19.07.2019 09:52

Współpraca Avast i Google zaowocowała w usunięciu 7 popularnych aplikacji ze Sklepu Play. Okazały się należeć do grupy złośliwych programów typu stalkerware. Jeśli posiadasz którąś z nich, natychmiast odinstaluj.

Stalkerware to rodzaj złośliwych aplikacji, o których dotychczas mało się mówiło. To problem dopiero rozwijający się, ale na fali niepokojów powiązanych z rosyjską aplikacją FaceApp z pewnością przykuje większą uwagę. Oto doskonały przykład tej tezy - Google właśnie usunęło ze swojego sklepu z apkami 7 programów typu stalkerware.

Czym jest stalkerware? Nie tylko FaceApp uznano za podejrzany

Stalkerware to aplikacje, które proszą cię o bardzo dużo uprawnień. Oczywiście nieprzypadkowo. Dostęp do twoich danych wykorzystują, aby śledzić wszystko, co robisz. Mogą stale cię podsłuchiwać, podglądać za pomocą kamery, przeglądać twoje zdjęcia, czytać SMS-y (zagrożenie dla dwu-stopniowego logowania) a także uzyskać dostęp do innych urządzeń, z którymi połączony jest smartfon.

Teoretycznie można się nie zorientować. Stalkerware zwykle przemyca się pod pozorem aplikacji, które mają służyć do szpiegowania, obserwowania pracowników, czy swoich dzieci. Taki prosty trick sprawia, że użytkownicy bez namysłu oddają swoje zaufanie w ręce oszustów.

Stalkerware narusza warunki użytkowania zapisane w regulaminie Sklepu Play Google'a. "Zabronione jest publikowanie aplikacji wykradających dane, potajemnie monitorujących użytkownika, czyniących szkody i w jakikolwiek inny sposób złośliwych" - czytamy we fragmencie wpisu.

"Kategorycznie zabronione są: aplikacje zaprojektowane do potajemnego zbierania danych o użytkowaniu urządzenia, np. komercyjne aplikacje szpiegowskie."

Avast i Google ostrzegają - odinstaluj te aplikacje

Avast przestrzega przed siedmioma aplikacjami, które podejrzane są o bycie stalkerware. Są nimi:

  • Employee Work Spy
  • Mobile Tracking
  • Phone Cell Tracker
  • SMS Tracker
  • Spy Kids Tracker
  • Spy Tracker
  • Track Employees Check Work Phone Online Spy Free

Wszystkie z tych aplikacji zawierają słowa "Spy" lub "Tracking" - kojarzone ze szpiegowaniem. Jeśli masz jakiekolwiek inne aplikacje tego typu, być może również należą one do grupy stalkerware'ów. Niemniej fałszywe programy do zbierania twoich danych mogą kryć się pod każdą nazwą i każdą funkcją.

Łącznie 130 tysięcy osób zainstalowało aplikacje z powyższej listy. Dwie z nich miały już nawet powyżej 50 tysięcy pobrań. Nie trzeba długo szukać, aby domyślić się, jakie mogą być konsekwencje dla osób, które z nich korzystały.

FaceApp, czyli bezmyślnie instalujemy co popadnie

Należy sprawdzać, co udostępniamy instalowanym aplikacjom. W tym tygodniu na ustach całego świata był program FaceApp, służący do przerabiania zdjęć. Okazało się, że aplikacja uzyskuje dostęp do znacznie większej ilości danych, niż teoretycznie potrzebuje. A wystarczyło podczas instalacji spojrzeć, co jej udostępniamy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (168)