Robot, którym steruje owad

Robot, którym steruje owad

Robot, którym steruje owad
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
06.03.2009 12:16, aktualizacja: 06.03.2009 12:41

Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego
skonstruowali robota, którym kieruje gąsienica jedwabnika.
Analizując budowę jej systemu nerwowego, badacze znaleźli sposób
na "podłączenie się" do nerwów, odpowiadających za poruszanie się
nóżek - poinformowały media w Tokio.

Specjaliści zbudowali niedużego robota, przemieszczającego się na kołach. Jedwabnika umieszczono w "kabinie" tego urządzenia, a do mózgu owada podłączono mikroskopijne elektrody. Impulsy elektryczne w mózgu jedwabnika wprawiają w ruch aparat.

Po to by zmusić jedwabnika do wytwarzania takiego impulsu, naukowcy japońscy wykorzystali słabość tego owada do specjalnego feromonu (substancji zapachowej). W naturze, wyczuwszy ten zapach nawet na odległość wielu kilometrów, samce jedwabników natychmiast podążają do jego źródła - samicy. Tak też było w trakcie eksperymentu na Uniwersytecie Tokijskim. Robota ustawiono w odległości 60 centymetrów od naczynia z feromonem. Robot bez problemów pokonał tę trasę. Następnie przynętę kilka razy przenoszono w inne miejsca i za każdym razem robot "z pilotem" w jego wnętrzu łatwo ją znajdował.

Badacze wiążą wielkie nadzieje ze zdolnościami węchowymi owadów. Jeśli zdoła się rozszyfrować ich tajemnicę, wówczas możliwe będzie budowanie doskonałych urządzeń do poszukiwania narkotyków.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)