Trwa ładowanie...
d3xy4ep

Polscy archeolodzy odkryli dokument legionisty

Polscy archeolodzy znaleźli w Bułgarii fragment dokumentu poświadczającego udzielenia obywatelstwa rzymskiego legioniście. Naukowcy liczą, że wkrótce poznają więcej detali na temat człowieka, do którego należał dokument.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Archeolodzy odkryli dokument nadający rzymskie obywatelstwo.
Archeolodzy odkryli dokument nadający rzymskie obywatelstwo. (Getty Images)
d3xy4ep

Warszawscy archeolodzy prowadzą wykopaliska w bułgarskiej miejscowości Novae od ponad 50 lat. Efektem tego są coroczne znaleziska powiązane z życiem rzymskich oddziałów, które obozowały w tamtym rejonie – legionów VIII Augusta i I Italskiego.

Rzymskie obywatelstwo

Jak informuje kierownik wykopalisk prof. Piotr Dyczek z Ośrodka Badań nad Antykiem Uniwersytetu Warszawskiego, dokument znaleziony przez archeologów poświadczał, że legioniście po ukończeniu służby zostało nadane rzymskie obywatelstwo przez samego cesarza.

d3xy4ep

Certyfikat został wyryty na wykonanej z brązu blaszce. Zachował się tylko częściowo.

Z całego Imperium Rzymskiego znanych jest tylko około 1000 podobnych dokumentów, ale bardzo niewiele z obszaru naddunajskiego. Znaleziony certyfikat pochodzi z czasów cesarza Gordiana III.

Czytaj też: Egipcjanie odkryli ogromny grobowiec. Ma ponad 3500 lat

d3xy4ep

Nagroda za służbę

Początkowo w rzymskich legionach mogli służyć wyłącznie obywatele Imperium, ale w III wieku z powodu większego zapotrzebowania armii na potencjalnych żołnierzy, zaczęto przyjmować także barbarzyńców. Po odbyciu minimum 25-letniej służby i staniu się weteranem, tacy wojownicy zostawali nagradzani, np. obywatelstwem.

Naukowcy liczą, że w trakcie dalszych badań uda im się poznać imię i historię człowieka, do którego należał certyfikat.

Źródło: PAP

Czytaj też: Tajemnicza krypta otwarta w Egipcie. Ma 4400 lat i jest w idealnym stanie

d3xy4ep

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d3xy4ep

d3xy4ep