Trwa ładowanie...
d1lmqce
Informacja prasowa
nsm

Pociski NSM będą produkowane w Zielonce

Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. z Zielonki mają zająć się budową pocisków rakietowych NSM, które opracowała firma Kongsberg Defence & Aerospace
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pociski rakietowe NSM (Naval Strike Missile)
Pociski rakietowe NSM (Naval Strike Missile) (Wikimedia Commons CC BY)
d1lmqce

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) poinformowała, że wchodzące w jej skład Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. z Zielonki podpisały umowę z wykonawcą na budowę kompleksu produkcyjno-serwisowego pocisków rakietowych NSM (ang. Naval Strike Missile). Inwestycja jest powiązana z projektem offsetowym realizowanym w WZE S.A. w ramach pozyskania przez Siły Zbrojne RP Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego.

"Stworzenie centrum serwisowego dla NSM pozwoli WZE S.A. na zapewnienie zdolności remontowo-serwisowych i certyfikacji tych pocisków w kraju, eliminując konieczność wysyłania ich za granicę. Zidentyfikowaliśmy również inne możliwości wykorzystania potencjału centrum, które będziemy chcieli wykorzystać w innych projektach rakietowych z udziałem naszych spółek z Grupy PGZ" – powiedział Sebastian Chwałek, wiceprezes Zarządu PGZ S.A.

Przedmiotem inwestycji jest budowa zespołu budynków wraz z wyposażeniem specjalnym pozwalających na produkcję, serwisowanie i certyfikację pocisków rakietowych opracowanych przez firmę Kongsberg. Inwestycja, która wynosi ponad 30 mln zł, jest częścią realizowanego planu ustanawiania w Grupie Kapitałowej PGZ nowych zdolności rakietowych.

PGZ

WZE S.A. jest beneficjentem dwóch umów offsetowych z firmą Kongsberg. W ramach wykonania pierwszej umowy w Spółce wybudowano i uruchomiono Centrum Wsparcia Serwisowania i Zarządzania Konfiguracją Systemu NSM. Druga umowa offsetowa zakładała powstanie infrastruktury służącej do tzw. mid-life upgrade (MLU) i ponownej certyfikacji pocisków rakietowych typu NSM będących na wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej. Założeniem tego jest zabezpieczenie Morskiej Jednostki Rakietowej w zakresie gotowości bojowej pocisków rakietowych typu NSM.

d1lmqce

Pociski rakietowe NSM firmy Kongsberg Defence & Aerospace to precyzyjne, poddźwiękowe przeciwokrętowe pociski manewrujące dalekiego zasięgu piątej generacji. Mogą być one wykorzystywane także do zwalczania celów lądowych. NSM zostały wybrane przez Siły Zbrojne RP do użytku w instalacjach artylerii przybrzeżnej.

W 2008 roku MON i Ministerstwo Gospodarki podpisały z firmą Kongsberg kontrakty na dostawę wyposażenia Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego (NDR) 3 Flotylli Okrętów, którego głównym uzbrojeniem miały stać się pociski NSM. Zgodnie z kontraktem zakupiono 12 pocisków. Z kolei w 2010 roku podpisano kontrakt na dostawę dla Polski dodatkowych 38 przeciwokrętowych pocisków NSM (uwzględnionych w opcji 36 pocisków oraz dwóch przeznaczonych do prób).

Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy rozpoczął służbę w czerwcu 2013 roku. 1 stycznia 2015 roku została sformowana Morska Jednostka Rakietowa w Siemirowicach. W jej skład wszedł Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy. Dodatkowo utworzono Drugi Nabrzeżny Dywizjon Rakietowy i zamówiono do niego kolejne 24 pociski NSM (wraz z pojazdami, wyrzutniami i radarami).

d1lmqce

Podziel się opinią

Share

d1lmqce

d1lmqce
Więcej tematów