Niebezpieczne badania w internecie

Niebezpieczne badania w internecie
Źródło zdjęć: © Adam Gault/Thinkstock

13.10.2010 10:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dostępne w sieci informacje dotyczące zdrowia oraz testy określajace zagrożenie chorobami mogą wprowadzać w błąd i budzić nieuzasadnione obawy

Dostępne w sieci informacje dotyczące zdrowia oraz testy określajace zagrożenie chorobami mogą wprowadzać w błąd i budzić nieuzasadnione obawy - twierdzą brytyjscy eksperci cytowani przez "Reuters Life!".

Raport brytyjskiej grupy Nuffield Council on Bioethics zajmującej się etyką medyczną stwierdza, że wykonywane przez prywatne firmy badania DNA mogą być "bez znaczenia pod względem medycznym bądź terapeutycznym" i dawać fałszywe rezultaty lub dostarczać informacji, które są niejasne, niewiarygodne bądź niedokładne.

Obraz
© (fot. Adam Gault/Thinkstock)

Eksperci wezwali rząd do ustanowienia wymogu akredytacji dla dostawców internetowych informacji zdrowotnych oraz usług takich jak testy DNA czy skanowanie ciała - w interesie konsumentów.

"Internet jest obecnie często pierwszym źródłem, do którego sięgają osoby pragnące wiedzieć więcej o swoim zdrowiu. Ludzie powinni wiedzieć, gdzie szukać dokładnych informacji na temat zdrowia, jak kupować bezpiecznie leki online i w jaki sposób mogą być wykorzystane udostępnione online informacje na temat ich zdrowia" - mówi Christopher Hood, jeden z głównych autorów raportu.

Raport zajmuje się także testami genetycznymi, mającymi wykryć ryzyko wystąpienia w przyszłości u danej osoby określonych chorób oraz promowanymi internetowo badaniami takimi jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Badania genetyczne mają, zgodnie z reklamami, wykrywać zagrożenie na przykład cukrzycą, chorobami serca czy chorobą Parkinsona na podstawie przesłanej próbki śliny.

Jak mówi inny z autorów raportu, Nikolas Rose, wykrycie nieco podwyższonego ryzyka w badaniu genetycznym niewiele pomoże pacjentowi - co najwyżej może on prowadzić nieco zdrowszy tryb życia. Z kolei badania obrazowe zdrowych osób, traktowane jak serwisowanie samochodu często wykrywają drobne, niegroźne odchylenia od normy, które mogą budzić nieuzasadniony niepokój i prowadzić do ryzykownych i niepotrzebnych badań dodatkowych. Zwłaszcza profilaktyczne badanie CT całego ciała nie ma uzasadnienia - może bowiem być szkodliwe ze względu na znaczną dawkę promieniowania jonizującego.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)