NASA dotknie Słońca

NASA dotknie Słońca

NASA dotknie Słońca
Źródło zdjęć: © NASA
Adam Bednarek
31.05.2017 18:18, aktualizacja: 09.06.2017 17:18

Tak blisko Słońca jeszcze żaden obiekt stworzony przez człowieka nie był. NASA szykuje się do przełomowej misji, której start zaplanowano na 2018 rok.

Na zapowiedzianej konferencji, NASA ujawniła szczegóły związane z misją polegającą na wysłaniu sondy w stronę Słońca. Po raz pierwszy w historii obiekt stworzony przez człowieka znajdzie się tak blisko gwiazdy - ok. 4 mln mil od jej powierzchni.

Sonda będzie poruszać się z prędkością dochodzącą do 724 tys. km/h - przy tej szybkości podróż z Waszyngtonu do Filadelfii zajęłaby zaledwie... sekundę. W trakcie misji, dzieło NASA okrąży Słońce 24 razy.

Misja rozpocząć ma się między 31 lipca a 19 sierpnia 2018 roku. Obecnie trwają przygotowania. Na potrzeby przełomowego zadania zaprojektowano niezwykle wytrzymałą konstrukcję sondy. Stworzono również nowy projekt paneli słonecznych, które będą pobierać energię ekonomicznie.

Sonda pozwoli odpowiedzieć na pytanie, dlaczego korona Słońca jest cieplejsza niż jego powierzchnia. Zebrane dane pomogą również w prognozowaniu najważniejszych zdarzeń pogodowych w kosmosie, które mają wpływ zarówno na życie na Ziemi, jak i na krążące dookoła niej satelity. Dotyczą również astronautów znajdujących się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Misję nazwano na cześć profesora Eugene Parkera. To pierwszy przypadek nazwania sondy kosmicznej nazwiskiem badacza za jego życia.

Logo misji wygląda tak:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)