MWC 2014: sprawdziliśmy jak działa Sony Xperia M2

MWC 2014: sprawdziliśmy jak działa Sony Xperia M2

26.02.2014 11:50, aktualizacja: 27.02.2014 08:55

W cieniu premiery nowego, flagowego modelu smartfona Sony Xperia Z2 pozostał drugi z nowych telefonów japońskiego producenta - Sony Xperia M2. Jest to model ze średniej półki cenowej - o ponad połowę tańszy od wspomnianej Xperii Z2. Mieliśmy okazję wziąć nowy telefon Sony do ręki, a oto nasze pierwsze wrażenia.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Sony Xperia M2 jest przede wszystkim trochę mniejszy i minialnie cieńszy od modelu Z2. jest też 15 g lżejszy. Jednakże w porównaniu ze swoim poprzednikiem - modelem Xperia M - telefon jest zarówno większy, jak i znacznie cięższy. Pierwsze co należy powiedzieć o konstrukcji smartfona M2 - telefon nie jest wodoodporny. Sama bryła przypomina tę, jaką znamy z flagowych modeli Z1, Z1 Compact, a teraz również Z2, jednak brakuje aluminiowych akcentów na bokach telefonu, oraz szkła z przodu i tyłu obudowy, którego miejsca zajął twardy, przezrczosty plastik. Z daleka różnice te nie są mocno widoczne - szkła od użytego plastiku praktycznie nie da się rozróżnić, ale gdy weźmiemy telefon do ręki, poczujemy, że jest to jednak urządzenia stojące o półkę niżej od flagowych modeli. To wszystko nie oznacza jednak, że telefon wykonany jest niechlujnie czy z niskiej jakości materiałów. Zastosowane tworzywa są wysokiej jakości, a całość, podobnie jak ostatnio wszystkie modele Sony, jest sztywna i sprawia wrażenie naprawdę
solidnej konstrukcji.

Ekran to nie Full HD

Wyświetlacz Sony Xperia M2 to 4,8-calowy ekran TFT o rozdzielczości 960x54. px. W porównaniu z ekranami Full HD innych modeli, różnica jest niestety zauważalna - piksele i nieostre krawędzie ikon są widoczny, gdy bliżej się im przyjrzeć, a w naszym przypadku niższa jakość wyświetlacza była tym bardziej widoczna, że chwilę wcześniej mieliśmy w ręku Sony Xperia Z2. Musimy jednak pamiętać, że Xperia M2 to telefon ze średniej półki i w swojej klasie nie zostaje w tyle za konkurencją, jeśli chodzi o jakość ekranu. Niczego nie można poza tym zarzucić kolorom, które są bogate i ostre, czy kątom widzenia.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Procesor, RAM i pamięć wewnętrzna

Za wydajność odpowiada, zależnie od rynku, procesor Qualcomm Snapdragon MSM 892. lub 8226. Jednostka posiada cztery rdzenie taktowane z częstotliwością 1,2 GHz, a za grafikę odpowiedzialny jest układ Adreno 305. Telefon posiada też 1 GB pamięci RAM i do 8 GB przestrzeni na dane, którą można oczywiście rozszerzyć maksymalnie o kolejne 32 GB za pomocą kart SD. Patrząc na specyfikację, można by się spodziewać, że smartfon nie będzie działał tak płynnie, jak modele z wyższej półki. W praktyce jednak, podczas kilkunastu minut naszego obcowania z urządzeniem na targach, nie zauważyliśmy żadnego większego spowolnienia w pracy poszczególnych aplikacji. Z drugiej strony, trzeba przyznać, że prezentwoane na targach telefony nie były obciążone nieustannie pracującymi w tle aplikacjami, których większość z nas używa na co dzień. Trzeba też podkreślić, że Xperia M2 trafi na rynek z systemem Google Android 4.3. Choć aktualizacja do wersji 4.4 KitKat jest przewidziana, to producent zaznaczył, że nie powinniśmy się jej
spodziewać zbyt szybko.

Aparat 8 Mpx z wideo Full HD i widżetami

Kilka zdań należy się również aparatowi telefonu Sony. Model M2 otrzymał obiektyw 8 Mpx z diodą flash, autofokusem oraz 4-krotnym zoomem cyfrowym. Aparat posiada też funkcję HDR i pozwala nagrywać wideo w jakości 1080p. W samej aplikacji aparatu znajdziemy znane z modeli Xperia Z1 czy Z1 Compact widżety, które pozwalają wykonywać zdjęcia poklatkowo (Timeshift Burst, 3. klatek w ciągu 2 sekund) i wybrać najlepsze ujęcie, przesyłać do Facebooka nagranie wideo na żywo (Social Live), dodać wirtualne animcje do zjęcia (AR Effect) i inne rozwiązania znane już z wcześniejszych modeli. Wśród widżetów aparatu Xperii M2 znalazł się również Background Defocus, czyli funkcja rozmazywania tła, która trafiła również do flagowego modelu Z2.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Czas pracy na baterii, typowy dla telefonów Sony

Na koniec pozostaje wspomnieć o baterii. Sony Xperia M2 otrzymał akumulator o pojemności 230. mAh, co powinno wystarczyć na 2 do 3 dni normalnego korzystania z telefonu. Zapewne da się ten czas nieco wydłużyć, jeśli wykorzystamy znany już z wcześniejszych modeli funkcję Stamina, która wyłącza większość usług działających w tle, gdy nie korzystamy z telefonu.

Solidny telefon ze średniej półki

Nasze pierwsze odczucia po kilkunastu minutach spędzonych z Sony Xperia M2 są ogólnie pozytywne. Wydaje się to być solidny smartfon ze średniej półki. Zastosowane komponenty - tak w konstrukcji obudowy, jak i wewnątrz telefonu - nie są może najwyższej klasy, ale zostały dobrze dobrane, są solidne i wydajne. Odrobinę może martwić jedynie mała pojemność pamięci RAM - 1 GB to może być za mało, jeśli ktoś marzy o uruchamianiu najbardziej wymagających gier i aplikacji. Szkoda też, że na Androida 4.4 przyjdzie nam pewnie poczekać do momentu, aż ujrzymy kolejną jego wersję i KitKat przestanie być najnowszy. Jak na urządzenie ze średniej półki przystało, cena telefonu też jest średnia i w momencie rynkowej premiery będzie oscylować w granicach 110. zł.

_ Z Barcelony dla WP.PL, Grzegorz Barnik _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)