MWC 2014: Xperia Z2 - nowy flagowiec Sony

MWC 2014: Xperia Z2 - nowy flagowiec Sony

MWC 2014: Xperia Z2 - nowy flagowiec Sony
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
24.02.2014 11:38, aktualizacja: 24.02.2014 13:43

Na targach Mobile World Congress 2014 Sony zaprezentowało nowy flagowy smartfon Xperia Z2. Urządzenie jest wodoodporne, posiada wyświetlacz Full HD oraz funkcję nagrywania 4K z cyfrową redukcją szumów.

Aparat

Aparat Xperii Z2 ma rozdzielczość 20,7 Mpx i towarzyszy mu matryca Exmor RS CMOS typu 1/2.3. obiektyw Sony G Lens oraz inteligentny silnik przetwarzania obrazu BIONZ. Tryb nagrywania wideo pozwala rejestrować obraz w rozdzielczości 4K (3840x2160 pikseli) z prędkością 30 klatek na sekundę. Stabilizację obrazu ma zapewnić technologia SteadyShot. Nowy Movie Creator pozwala przycinać i skracać uchwycone sekwencje. Inną ciekawą funkcją jest możliwość nadania dramaturgii poprzez spowolnienie filmu w dowolnym miejscu lub miejscach – z opcją podglądu przed zapisaniem zmian i udostępnieniem klipu. Smartfon został wyposażony też w nowy mikrofon stereofoniczny STM10, który daje możliwość nagrywania dźwięku stereo.

Sony przygotowało też aplikacje. Oprócz Info-eye, Social Live i Timeshift Burst, w Xperii Z2 znajdziemy także zbiór nowych, preinstalowanych aplikacji zarówno do zdjęć, jak i filmów.

Timeshift Video - każdą nagraną scenę możemy obejrzeć w zwolnionym tempie. Nowy tryb Timeshift Video pozwala nagrywać filmy z prędkością 12. klatek na sekundę, a następnie wybrać sceny, które chcemy odtworzyć z mniejszą prędkością dla uzyskania odpowiedniej dramaturgii.

Creative Effect - zbiór nowych, kreatywnych efektów wzbogacających zdjęcia i filmy. Przy nagrywaniu wideo efekty te są dostępne w czasie rzeczywistym. Przy ich pomocy możemy urozmaicać swoje nagrania modyfikując kolory, dodając efekty wstęgi, lustrzanego odbicia lub ruchu.

Background Defocus - ta aplikacja tworzy wirtualny efekt płytkiej głębi ostrości. Żeby z niej skorzystać, musimy wykonać dwa ujęcia z różnymi ustawieniami ostrości. Aplikacja połączy jedno zdjęcie z drugim, w wyniku czego tło stanie się rozmyte, nadając fotografii bardziej profesjonalny wygląd.

- AR Effect - nowa wersja aplikacji obsługuje też nagrania wideo. Można pobawić się zdjęciami i filmami przy pomocy elementów rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality) w postaci animacji i efektów dźwiękowych (tylko do filmów).

- Vine - umożliwia tworzenie zapętlonych sekwencji wideo. Aby podzielić się nimi z najbliższymi wystarczy wybrać odpowiednią opcję na ekranie aparatu. Znajdziemy tam także specjalny przycisk, służący do nagrywania podwodnych klipów.

Smukła obudowa

Xperia Z2 jest kontynuacją stworzonej przez Sony formy OmniBalance, przy czym jest smuklejsza. Szklane panele zamknięto w jednoczęściowej ramce o wygładzonych krawędziach, wykonanej z wytrzymałego aluminium. Smartfon jest odporny na kurz i wodę (IP5. & IP58). Nie zabrakło dedykowanego przycisku aparatu, który działa pod wodą.

Wyświetlacz

Wyświetlacz Triluminos o przekątnej 5,2 cala i rozdzielczości Full HD charakteryzuje się dużą jasnością. Wykorzystano w nim technologie znane z telewizorów Bravia. Live Colour LED wykorzystuje czerwony i zielony fosfor oraz niebieskie diody, a także specjalnie przygotowane filtry barw, dzięki czemu emitowane światło jest jasne i jednolite. Silnik X-Reality w wersji na urządzenia mobilne analizuje każdy obraz, aby dobrać optymalne kolory, ostrość i kontrast oraz wyeliminować zakłócenia.

Według producenta technologia cyfrowej redukcji hałasu oraz dynamiczny dźwięk pozwalają usunąć do 9. proc. hałasu dobiegającego z zewnątrz, o ile korzystamy z kompaktowych, cyfrowych słuchawek tłumiących szum MDR NC31EM. Wysoką jakość dźwięku przy oglądaniu filmów, graniu w gry i słuchaniu muzyki bez słuchawek ma zapewnić wbudowany głośnik S-Force Front Surround.

Aplikacje zapewniające rozrywkę

Smartfon Xperia Z2 posiada wbudowane aplikacje zapewniające rozrywkę: - „What’s New”. pozwala odkrywać nowe i polecane filmy, muzykę, gry i aplikacje, które ucieszą każdego użytkownika Xperii Z2. Dostęp do wszystkich multimediów uzyskujemy z poziomu interaktywnego widgetu umieszczonego na ekranie startowym.

- Walkman - daje dostęp do globalnego katalogu zawierającego ponad 2. milionów piosenek oferowanych w serwisie Music Unlimited4.

- PlayStation - możliwość grania online.

- PlayMemories Online - dostępna także w Polsce, chmurowa usługa do przechowywania zdjęć i filmów, zintegrowana z aplikacją Album. Dodana właśnie funkcja „All Sync”. pozwala na automatyczne zapisanie wszystkich zdjęć w chmurze, w której staną się one dostępne dla innych naszych urządzeń.

Procesor i bateria

Xperia Z2 została wyposażona w procesor Qualcomm Snapdragon 80. z czterordzeniową jednostką główną Krait 2,3 GHz. Uzupełnieniem procesora jest układ graficzny Adreno 330 oraz podwójny przetwornik obrazu, zapewniający płynne działanie aparatu, kamery i wyświetlacza. Nie zabrakło też łączności 4G LTE. Wbudowana bateria ma pojemność 3200 mAh, a dzięki trybowi Stamina możliwe jest wydłużenie działania urządzenia poprzez automatycznie wyłączane zbędne procesy przy wygaszonym ekranie. Ponowne włączenie wyświetlacza powoduje reaktywację wszystkich procesów.

Opaska SmartBand SWR1. komunikuje się z Xperią Z2 i rejestruje nasze życie korzystając z aplikacji Lifelog. Powstaje w ten sposób automatyczny, prowadzony 24 godziny na dobę dziennik naszej codziennej aktywności, czasu wolnego i wspomnień. Mając na nadgarstku opaskę SmartBand i korzystając z wysyłanych przez nią spersonalizowanych powiadomień nie musimy martwić się, że zgubimy telefon lub nie odbierzemy ważnego połączenia.

Xperia Z2 trafi do sprzedaży na polskim rynku w kwietniu. Cena nie jest jeszcze znana.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)