Microsoft udostępnił Silverlight 1.0

Microsoft udostępnił Silverlight 1.0

Microsoft udostępnił Silverlight 1.0
Źródło zdjęć: © MS
05.09.2007 13:00, aktualizacja: 05.09.2007 13:21

Gigant z Redmond udostępnił pierwsze, pełne wydanie wtyczki służącej do tworzenia i prezentacji bogatych aplikacji internetowych z poziomu przeglądarki internetowej. Silverlight 1.0 stworzono z myślą głównie o internetowym wideo, natomiast kolejne wersje technologii mają obsługiwać treści bardziej interaktywne.

Przypomnijmy, iż Silverlight to technologia, wcześniej znana jako Windows Presentation Foundation/Everywhere ( WPF/E ), która wykorzystuje języki XAML ( eXtensible Application Markup Language ) i JavaScript. Ma ona umożliwiać tworzenie aplikacji RIA oraz prezentowanie ich bezpośrednio w przeglądarce internetowej bez względu na posiadany przez użytkownika system operacyjny. Silverlight generuje grafikę korzystając z bibliotek DirectX. Główny ciężar renderowania interfejsu aplikacji spoczywa nie na procesorze, ale na karcie graficznej. Microsoft przekonuje więc, że rozwiązanie to nie tylko ułatwia proces tworzenia aplikacji RIA, ale też przyspiesza ich działanie w porównaniu z konkurencyjnymi technologiami.

Technologia Silverlight pozycjonowana jest bowiem jako konkurentka odtwarzacza Adobe Flash Player. Gigant z Redmond wprowadzając Silverlight chciałby zaistnieć na dynamicznie rozwijającym się rynku internetowego wideo. Obowiązującym standardem w tym segmencie jest bowiem Adobe Flash, który przez większość czasu w swojej 10-letniej historii kojarzony był głównie z grafiką i animacją, a od czasu popularyzacji serwisów wideo ( YouTube, MySpace ) jest główną platformą dostarczania mediów strumieniowych.

Przewagę Silverlight nad produktem Adobe ma zapewnić obsługa kodeka wideo VC-1, bazującego na technologii Windows Media Video 9. Przy użyciu tego kodeka kodowane są filmy na płytach HD DVD i Blu-ray. VC-1 zmniejsza złożoność procesu dekodowania materiałów high-definition dzięki ulepszonej obróbce wideo ( dwa razy szybciej dekoduje film w wysokiej niż kodek H.264 przy dwu- do trzykrotnie wyższej kompresji w stosunku do formatu MPEG-2 ).

Adobe stawia jednak na technologię H.264 - w ubiegłym miesiącu firma udostępniła nową wersję testową aplikacji Flash Player. Wydanie nosiło nazwę kodową "Moviestar" - http://www.idg.pl/news/120862.html i wnosiło wsparcie dla standardu wideo H.264, co oznacza, że za pomocą Flasha także będzie można oglądać wideo w wysokiej rozdzielczości.

Wtyczka dostępna jest dla systemów Windows i Mac OS X. Prace nad wydaniem dla Linuksa trwają ( projekt Moonlight ).

Więcej informacji oraz przykłady aplikacji napisanych dla Silverlight można znaleźć na stronie Microsoft Silverlight - http://silverlight.net/getstarted.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)