Microsoft Office 14 - kiedy będzie dostępna beta?

Microsoft Office 14 - kiedy będzie dostępna beta?
Źródło zdjęć: © Microsoft

02.01.2009 15:30, aktual.: 05.01.2009 08:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Internecie pojawia się coraz więcej materiałów poświęconych Windows 7 beta 1. W oczekiwaniu na rychłe udostępnienie tej wersji systemu wszyscy zdają się zapominać o innym, równie istotnym produkcie giganta z Redmond, czyli o kolejnej odsłonie pakietu Office. Kiedy zatem możemy się spodziewać publicznie dostępnej bety pakietu biurowego oznaczonego roboczo numerem 14?

Poszukując odpowiedzi na pytanie o dostępność nowej odsłony pakietu Office przyjrzyjmy się jak wygląda cykl rozwojowy produktów Microsoftu. Na początku jest zawsze pomysł, którego owocem staje się z czasem wersja alpha. To bardzo wczesne stadium rozwoju aplikacji, więc zazwyczaj nie zawiera całej funkcjonalności, którą oferować ma produkt finalny. Należy ją traktować raczej jako wersję poglądową. Tego typu edycja pakietu Office została udostępniona partnerom Microsoftu, którzy biorą udział w programie TAP ( Technical Adoption Program ).

Kolejnym stadium jest beta 1, która powinna zostać wydana już wkrótce. Oczywiście pod warunkiem, że gigant z Redmond zamierza udostępnić finalną wersję produktu jeszcze w tym roku. System Windows 7 beta 1 ma być udostępniony publicznie w ramach programu CPP ( Customer Preview Program ). W przypadku pakietu Office 14 może to jednak wyglądać inaczej. Jeśli cofniemy się w czasie o dwa i pół roku, to zobaczymy, że Microsoft udostępnił wszystkim zainteresowanym dopiero drugie bety Visty i Office'a 12 ( teraz 2007 ). Podobnie może być z nową wersją pakietu biurowego. Trudno bowiem przesądzić czy Microsoft postąpi podobnie jak w przypadku Windows 7 i zdecyduje się na upublicznienie już pierwszej bety, czy też podąży ścieżką sprzed ponad dwóch lat i zdecyduje się na masowe udostępnienie dopiero w przypadku drugiej bety. Warto podkreślić, że beta 2 jest zazwyczaj momentem, kiedy produkt osiąga pełną funkcjonalność edycji finalnej.

Później zostaje już tylko stadium RC ( Release Candidate ), gdzie produkt dopracowywany jest tylko pod kątem kosmetycznych poprawek. Następnie osiągany jest status RTM ( Release To Manufacturing ) i pakiet trafia do produkcji.

Czy Microsoft Office 14 jest już dostępny w sieci? Jak najbardziej tak. Dostęp do programu TAP partnerzy uzyskują poprzez witrynę Microsoft Connect ( tę samą, do której dostęp otrzymują testerzy ), po uprzednim otrzymaniu zaproszenia do programu testów. Wczesna wersja alpha znajduje się także, podobnie jak w przypadku Windows 7, w sieci BitTorrent.

Microsoft zapewne rozpocznie wkrótce techniczny program beta Office'a 14, w ramach którego zaprosi około 5 tysięcy testerów ( taka ich liczba brała udział w testach Office'a 12 ). Jeśli mielibyśmy pokusić się o przewidywanie przyszłości, to spodziewamy się że pierwszą publiczną wersją nowego pakietu biurowego będzie jednak beta 2, która zaoferuje funkcjonalność finalnego produktu. Microsoft dotychczas nigdy nie udostępnił pierwszej bety Office'a szerszemu gronu. Na betę 2 trzeba będzie poczekać jeszcze przynajmniej pół roku.

Premiera finalnej edycji pakietu Microsoft Office 14 zapowiedziana została na przełom 2009/2010 roku. Czyżby więc Microsoft chciał powtórzyć premiery sprzed dwóch lat, kiedy to na rynek trafiły jednocześnie dwa kluczowe produkty firmy - Windows i Office? Wiele na to wskazuje.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)