Matryce z grafenu: nadchodzi przełom w fotografii cyfrowej!

Matryce z grafenu: nadchodzi przełom w fotografii cyfrowej!03.06.2013 13:00
Matryce z grafenu: nadchodzi przełom w fotografii cyfrowej!
Źródło zdjęć: © chip.pl

Z każdej strony dobiegają nas informacje o nowej, świetnej technologii poprawiającej jakość zdjęć jak Ultrapixels od HTC czy OIS od Nokii.

Prawdziwy przełom ma jednak dopiero nadejść –. z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze. Tamtejsi naukowcy donoszą, że opracowali matryce wykonane z grafenu, które są 1000x bardziej czułe na światło od obecnych technologii CMOS oraz CCD. Ponadto zużywają do 10x mniej energii.
Czy to oznacza, że kolejna generacja aparatów w smartfonach będzie miała supermożliwości? Może nie tak od razu, bo początkowo nowe matryce mają trafić do bardziej ambitnych celów, np. jako oprzyrządowanie satelitów. Jednak docelowo nowe matryce mają być w produkcji nawet 5-krotnie tańsze od obecnych.

Jak twierdzi Wang Qijie współodpowiedzialny za projekt: - _ Kiedy projektowaliśmy sensor, mieliśmy na uwadze obecne praktyki stosowane przy produkcji. To oznacza, że przemysł może wciąż kontynuować wytwarzanie matryc w procesie CMOS, która jest technologią stosowaną przez większość fabryk w przemyśle elektronicznym. Producenci mogą z łatwością zastąpić obecnie wykorzystywany materiał bazowy matryc na materiał z grafenu. _

Więcej szczegółów znajdziecie w artykule opublikowanym na łamach Science Daily.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Cicha inwestycja Billa Gatesa"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)