Trwa ładowanie...
holderName

Locky - groźny wirus żądający okupu powrócił w nowej wersji

Locky to ransomware, który szyfruje dane i blokuje do nich dostęp. Jeśli użytkownik chce je odzyskać, musi zapłacić.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Locky - groźny wirus żądający okupu powrócił w nowej wersji
(gdata/WP)
holderName

O wirusie pisaliśmy w kwietniu, ostrzegając przed fałszywymi wiadomościami e-mail, które mogą zawierać np. nieprawdziwe faktury lub potwierdzenia wykonania płatności. Pobierając załącznik, instaluje się wirusa na swoim komputerze. Ten szyfruje pliki i blokuje do nich dostęp. Pozbyć szkodnika można się dopiero po zapłaceniu okupu cyberprzestępcom. Zdarzało się jednak, że danych nie udało się uzyskać nawet po wpłacie pieniędzy.

Teraz Locky powrócił w nowej wersji, a więc zagrożenie ponownie jest realne. Wcześniej ofiarami wirusa ransomware byli Polacy, więc nie można wykluczyć, że Locky grasuje obecnie również w Polsce. Jak się przed nim zabezpieczyć?

Tradycyjnie musimy pamiętać o środkach ostrożności:

holderName

- nie pobierać plików pochodzących z nieznanego źródła;
- nie otwierać załączników wysyłanych przez nieznanych nadawców;
- mieć zaktualizowanego antywirusa i wszelkie oprogramowanie;
- co jakiś czas wykonywać kopie zapasowe i zgrywać je na zewnętrzne nośniki - wówczas mamy gwranację, że ważne dane nie przepadną.

Należy o to zadbać, ponieważ cyberprzestępcy nie śpią i stale ulepszają swoje metody. Jeżeli nie chcemy stracić swoich danych lub nie mamy zamiaru wpłacać pieniędzy cyberprzestępcom, lepiej się skutecznie przed ich atakami zabezpieczyć.

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName
Więcej tematów