Laptop za... 10 dolarów

Laptop za... 10 dolarów

Laptop za... 10 dolarów
02.02.2009 14:00

Jak donosi magazyn Times of India, 3 lutego zostanie zaprezentowany najnowszy krzyk mody w segmencie tanich laptopów edukacyjnych. Urządzenie zaskakuje ceną, wynoszącą 500 rupii, czyli w przeliczeniu - ok. 10 dolarów. To zaledwie 10% ceny laptopa XO, stworzonego i rozpowszechnianego pod auspicjami projektu One Laptop Per Child.

Maszyna ma dysponować 2 gigabajtami pamięci operacyjnej, modułem komunikacji bezprzewodowej oraz charakteryzować się bardzo niskim zapotrzebowaniem na prąd ( 2 waty ). Brak oficjalnych informacji, pod kontrolą jakiego systemu operacyjnego będzie funkcjonować laptop, należy jednak spodziewać się w tym miejscu dystrybucji Linuksa. Komputer jest elementem ogłoszonego przez indyjski rząd programu Narodowa Misja na rzecz Edukacji. W jego ramach planowane jest również udostępnienie podręczników w Internecie.

Obraz
© Prototyp projektu "One Laptop Per Child"

Cena 10 dolarów za egzemplarz ma zostać osiągnięta w momencie, gdy ruszy masowa produkcja urządzenia - to zaś zapowiadane jest na lato 2009 r. Obecnie koszt laptopa oscyluje na poziomie 20 USD. Rząd Indii nie ujawnił natomiast, czy laptop będzie dostępny w komercyjnej sprzedaży.

Prace nad komputerem zainicjowane zostały trzy lata temu przez grupę kilku indyjskich organizacji, w tym Vellore Institute of Technology, Indian Institute of Science i IIT-Madras. Było to wynikiem niezadowolenia indyjskiego rządu ze zbyt wygórowanej jego zdaniem ceny laptopa XO ( którym Nicholas Negroponte w tym czasie próbował zainteresować tamtejszych polityków ) do której dochodziły jeszcze "koszty ukryte", podnoszące cenę maszyny do ok. 200 USD.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (100)