Kolejne polskie aplikacje w AppStore

Kolejne polskie aplikacje w AppStore

Kolejne polskie aplikacje w AppStore
26.01.2009 16:00, aktualizacja: 26.01.2009 20:38

Coraz częściej wśród twórców dostępnych w AppStore produktów pojawiają
się polskie nazwiska i firmy. Przedstawialiśmy już część z nich. W nasze ręce trafiły kolejne polonika, przeznaczone dla telefonów i dotykowych iPodów

Decyzja rozszerzeniu sprzedaży iPhone 3G o 62 kraje spowodowała gwałtowny wzrost popularności tego aparatu na świecie. Choć ogólnoświatowy kryzys odbił się także na iPhone’ie.

W pierwszym kwartale sprzedaży nabywców znalazło 6 892 000 iPhone’ów 3G, jednak w drugim jedynie 4 363 000. Mimo że obejmował on świąteczny szał zakupów. Apple zrekompensowało to sobie jednak najlepszą w historii sprzedażą iPodów – w okresie świątecznym sprzedało się ich 22 727 000 sztuk.

Nie zmienia to faktu, że na całym świecie działa obecnie ponad 11 milionów iPhone’ów 3G około 6 milionów iPhone’ów pierwszej generacji i bliżej nieokreślona liczba iPodów touch. Można zaryzykować twierdzenie, że ponad 90% tej liczby to klienci AppStore. Dlatego tez sklep ten zarejestrował ponad 500 milionów pobrań aplikacji.

Autorzy najpopularniejszych wśród kupujących aplikacji w dość szybkim czasie dorobili się małych fortun. Autorzy śmiesznej i wydawałoby się nikomu nie potrzebnej aplikacji iSteam – 99 centów.

Doskonałe, wydajne narzędzia dla deweloperów które Apple udostępnia za darmo, proste i jasne zasady rozliczania się z AppStore sprawiają iż aplikacji dla platformy iPhone/iPod touch przybywa w postępie geometrycznym.

Coraz częściej wśród twórców dostępnych w AppStore produktów pojawiają się polskie nazwiska i firmy. Przedstawialiśmy już część z nich. Pora na kolejne polonika w AppStore.

W nasze ręce trafiły kolejne produkty z nad Wisły, przeznaczone dla telefonów Apple i dotykowych iPodów. Pierwszy z nich to prosta gra logiczna „w kulki”. InLine swą ideą przypomina połączenie Tetrisa oraz gry w kółko i krzyżyk. Choć chyba najbardziej gra zbliżona jest do „Bubbles” z WindowsMobile. Zasady są proste - z pojawiających się na ekranie kolorowych kółek należy ułożyć prostą linię składająca się z co najmniej pięciu elementów w jednakowym kolorze. Jeśli gracz ustawi w jednej linii więcej niż 5 kulek w jednym kolorze, może liczyć na bonusy w postaci ułatwień w grze lub dodatkowych punktów.

Gra jest prosta i jednocześnie bardzo wciągająca. Oprawa graficzna nie jest oszałamiająca, lecz nie o to w grach tego typu chodzi. Autorzy nie zapomnieli jednak o „smaczkach” w postaci bardzo ładnych animacji ruchu kulek po planszy. W mojej skromnej ocenie – pięć gwiazdek za pomysł i realizację. Gra InLine dostępna jest w AppStore w cenie $0.99. W sklepie Apple znajdziemy również wersję lite. Gra InLine lite dostępną jako darmowa aplikacja w AppStore

Drugi produkt to program-gadżet z gatunku dziwnych bądź niepotrzebnych, jednak na tyle zabawnych, że chce się coś takiego mieć. Jakie są szanse by powtórzył sukces iSteam? Wszystko zależy od klientów AppStore. Do czego służy HypnoLight? Ciężko powiedzieć. Program generuje na ekranie iPhone’a hipnotyczne animacje. Możemy wybrać kolory oraz styl animacji. Może to być łagodne pulsowanie, efekt stroboskopowy lub też hipnotyczna, dwukolorowa spirala. Ten ostatni efekt jest szczególnie widowiskowy, jeśli zastosujemy się do rady twórców – po kilkunasto sekundowym, intensywnym wpatrywaniu się w wirująca spiralę skierujemy wzrok na cokolwiek innego w naszym pobliżu. Efekt jest iście psychodeliczny. Na mojej prywatnej liście rankingowej – trzy gwiazdki. Aplikacja dostępna jest w AppStore w cenie $0.99

Ostatnia z prezentowanych dziś aplikacji to WebApp – aplikacja internetowa stworzona z myślą o przeglądarce Safari w wersji na urządzenia przenośne firmy Apple. Przy uruchomieniu jej na komputerze lub pod inną przeglądarką najczęściej zobaczymy coś przypominającego niechlujną stronę www. Sytuacja zmienia się radykalnie po odwiedzeniu adresu WebApp'sa z iPhone’a lub iPoda touch. Często pojawiają się niedostępne wcześniej przyciski, animacje i inne „uprzyjemniacie”. Z polskich WebApp'sów prezentowaliśmy już ZUMI przeznaczony dla iPhone'a.

Obraz
© tech.wp.pl for iPhone
Obraz

WebApp przygotowany przez Norbsoft to iReading, czytnik e-booków. Obecnie program umożliwia dostęp do dziesięć tytułów:
1) Alice in Wonderland – Alicja w Krainie Czarów
2) Grimm's Fairy Tales – Baśnie Braci Grimm
3) The Adventures of Sherlock Holmes – Przygody Sherlocka Holmes’a
4) United States Declaration of Independence – Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych
5) Pride and Prejudice – Duma i Uprzedzenie
6) Crime and Punishment – Zbrodnia i Kara
7) The United States Constitution – Konstytucja USA
8) Around the World In 80 Days – W 80 dni dookoła świata
9) Moby Dick
10) Raj utracony

Aplikacja umożliwia wyszukania książki po autorze bądź tytule, zapamiętywanie miejsca, w którym ostatnio zakończono czytanie by móc do niego wrócić w przyszłości, możliwość umieszczania wybranych książek w folderze "Ulubione", historia ostatnio czytanych tekstów.

iReading przeznaczony jest na rynek angielski bądź amerykański. Wszystkie tytuły dostępne przez ta aplikacje są w języku angielskim. Brak polskiej wersji językowej można potraktować jako wadę bądź… wartość edukacyjną. Aplikacja dostępna za darmo. Wystarczy wejść za pomocą Safari z iPhone’a lub iPoda touch na adres iphone.norbsoft.com/iReading/

Gratulujemy autorom opisanych aplikacji i oczekujemy kolejnych zgłoszeń pod naszym adresem e-m@il

[k-o]

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)