Coraz więcej polskich aplikacji dla iPhone'a

Coraz więcej polskich aplikacji dla iPhone'a

Coraz więcej polskich aplikacji dla iPhone'a
16.12.2008 14:50, aktualizacja: 16.12.2008 16:20

Z każdym dniem w bibliotece programów dla iPhone’a i iPoda
touch przybywają kolejne pozycje. Szacuje się, że jest ich już około 10
000. Do tego powstają aplikacje webowe, których już nikt nie potrafi
zliczyć, bo nie są zgłaszane do AppStore

Coraz częściej pojawiają się też nasze rodzime produkcje Lub programy autorów o znajomo brzmiących nazwiskach. W pierwszej trójce najczęściej ściąganych z AppStore aplikacji ciągle utrzymuje się program "Night Stand, mniej popularny i nie darmowy. Jednak nie mniej przydatny.

Było tez głośno o programie "Santa Live"autorstwa Piotra Majewskiego, który został usunięty ze sklepu AppStore, bo nie wszyscy podzielali poczucie humoru autora i nie podobał im się Święty Mikołaj śpiewający rubaszne piosenki.

Obraz

Do gry wchodzą powoli też wielcy gracze. Na razie nieśmiało - tworząc WebApp'sy, aplikacje webowe działające w przeglądarce Safari. Są to specjalnie stworzone strony wykorzystujące specyficzne cechy i technologie iPhone’a. Wyglądają dobrze i działają w pełni tylko na iPhonie i iPodzie touch, choć można je zobaczyć też w przeglądarce Safari.

Jednym z ciekawszych przykładów jest Zumi lajt dla iPhone’a. Aplikacja nie dysponuje jednak pełną funkcjonalnością Zumi. Nie możemy wytyczyć trasy z punktu A do B, nie można skalować mapy i po niej "podróżować".

Zumi lajt dla iPhone’a można użyć jako swoistej książki teleadresowej, z fragmentem mapy pokazującej lokalizację i informacje teleadresowe. Jeśli nam sie nudzi, możemy pooglądać zdjęcia z kamer dorgowych w całej Polsce.

Obraz

Aplikacje webowe to ciekawa alternatywa dla programów natywnie działających na iPhonie. Mają swoje wady. By je uruchomić musimy mieć połączenie z Internetem, nie możemy zapisać ich w pamięci urządzenia. Zaletą jest dużo prostszy "proces produkcyjny". Średnio radzący sobie z javascriptem webmaster jest w stanie, w kilka minut czy godzin stworzyć wartościowa aplikacje webową. Jeśli dysponujemy iPhonem czy iPodem touch na stronach Apple możemy zapoznać się z innymi przykładami WebApps'ów.

Tworzenie WebApps'ów wspomaga aplikacja Dashcode, dostępna jedynie na komputery pracujące pod kontrolą MacOS X. Wystarczy trochę znajomości javascript i można szaleć. Sam program dysponuje kilkoma przykładowymi szablonami, które pokazują możliwości jakie drzemią w tych, zdawać by się mogło prostych programikach.

Obraz
© Zobacz ten link z iPhone'a - efekt zabawy gotowcami z Dashcode, osoby nie znającej się prawie na programowaniu

Jeśli tworzycie programy dla iPhone’a - nie zależnie czy WebApp’sy czy aplikacje natywne - z przyjemnością zaprezentujemy je w naszym serwisie. Wystarczy przesłać do nas krótki e-mail na adres: tech@serwis.wp.pl ze słowem wyróżnikiem "[iPhone]" w temacie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)